AINA TV - GNTV - NAUJAUSIOS ŽINIOS - 2017-03-27

Sodra informuoja, kad ligas simuliuojantiems gręsia nemalonumai

Nedarbingumą simuliuojantiems – sankcijos. O tokių po patikrinimų „Sodra“ išaiškina nemažai. Vienais atvejais patys darbdaviai kreipiasi įtardami daruotoją simuliuojantį ligą, o kartais pats žmogus neapgalvotai išvyksta į kelionę nedarbingumo metu ir apie tai viešai demonstruoja. Už tokius pažeidimus gresia atsakomybė ne tik pačiam tariamam ligoniui, bet ir gydymo įstaigai, išdavusiai nedarbingumo pažymėjimą.

Turi neatidėliotinų reikalų, bet trūksta laiko? Nori vykti į kelionę, bet atostogos jau išnaudotos? Kilo skandalas darbe? Pasiimk nedarbingumo pažymėjimą. Tokia galimybė – vieša paslaptis. Net anekdotai sklando apie komiškas situacijas, kai darbdaviai tampa detektyvais, gaudančiais sergančius darbuotojus. O kad tai vyksta rodo ir „Sodros“ duomenys.

Tačiau iškvietus asmenis į komisiją dėl tariamos ligos, dažniausiai nedarbingumo pažymėjimai jau būdavo užbaigiami iki svarstymo, arba jo metu. Tai leidžia spėti, kad iš tiesų buvo manipuliuojama tariama liga. Dažniausiai pasitaikantys “Sodros” nustatyti elgesio taisyklių nedarbingumo metu pažeidimai: ligonis neatvyksta gydytojo paskirtu laiku, dirba, mokosi arba keliauja. Tačiau jei tokie įtarimai kyla darbdaviui dėl jo darbuotojų tariamų ligų, reikia kuo skubiau pranešti Sodrai.

Įstatymas numato, jog ligos išmoka laikinai nedarbingiems asmenims nemokama, jeigu asmuo sužalojo savo sveikatą arba apsimetė sergančiu, jeigu laikino nedarbingumo priežastys yra piktnaudžiavimas alkoholiu, narkotinėmis, toksinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis, jeigu pažeidžiamas gydytojo nustatytas gydymo ar slaugos režimas, ar paskirtu laiku be pateisinamos priežasties neatvykstama pas gydytoją pasitikrinti darbingumo ir pan.

„Sodra“ primena, kad nuo praėjusių metų rugpjūčio 16 dienos keitėsi prašymų skirti ligos išmoką pateikimo tvarka. Dabar užtenka vieną kartą pateikti neterminuotą prašymą, kas yra itin patogu žmonėms.

Sodra ragina atkreipti dėmesį į tai, kad nedarbingumo išmoka priklauso tiems asmenims, kuriems pagal įstatymą yra atitinkamas darbo stažas.

Asmenys, kurie nemoka Sodrai įmokų kas mėnesį, o tai daro deklaruodami už visus metus, vistiek gali teikti prašymus, tačiau sumokėta jiems bus tik po kurio laiko.

Neterminuotą prašymą skirti ligos išmoką patogiausia pateikti internetu, prisijungus prie asmeninės „Sodros“ paskyros gyventojui adresu www. Gyventojai.sodra.lt. Tai padaryti galima ir atvykus į bet kurį „Sodros“ skyrių. Ligos išmoka pervedama ne vėliau kaip per 15 darbo dienų nuo visų dokumentų ir duomenų gavimo „Sodros“ teritoriniame skyriuje. Reikalingus dokumentus pateikia gydymo įstaiga ir darbdavys, žmogui tereikia būti užpildžius neterminuotą prašymą.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: