Petras Auštrevičius (Asm. archyvo nuotr.)

SOS: žmonės, kuriems režimai parašė mirties nuosprendį

Petras Auštrevičius, Europos Parlamento narys, EP frakcijos „Renew Europe narys, EP Užsienio reikalų komiteto narys.

Šiomis dienomis mus pasiekė ne viena gera žinia. Jungtinės Tautos, išnagrinėjusios per pastaruosius beveik 3 metus surinktus tūkstančius įrodymų apie šiurkščius žmogaus teisių pažeidimus Baltarusijoje, konstatavo, kad lukašenkos režimas vykdė nusikaltimus, prilygintinus nusikaltimams žmoniškumui. JT ataskaitą papildė raginimai nutraukti represijas ir paleisti politinius kalinius, kurių Baltarusijoje šiuo metu yra bent pusantro tūkstančio.

Kita žinia iš Hagos pasklido plačiau ir garsiau: iš esmės patvirtinta, kad putinas yra karo nusikaltėlis. Tarptautinio Baudžiamojo Teismo išduotas putino arešto orderis dėl karo nusikaltimų Ukrainoje, įskaitant neteisėtą vaikų deportaciją ir jų perkėlimą iš okupuotų Ukrainos teritorijų į rusiją, yra tik pirmas žingsnis. Artimiausioje perspektyvoje galbūt tai leis užbaigti bent jau vadinamą „skambučių diplomatiją“, nes iš ES sostinės skambinti žmogui, oficialiai skelbiamam karo nusikaltėliu, turėtų būti mažų mažiausiai nemalonu.

Tarptautinio Hagos teismo sprendimas teikia viltį Ukrainai ir visam laisvam pasauliui, kad didysis blogis, kurį vykdo ne tik putinas, susilauks teisėto atpildo dienos, ir ši diena nenumaldomai artėja.

Baltarusijoje ir rusijoje politinius kalinius skaičiuojame tūkstančiais, bet verta garsiai kalbėti ir apie tai, kas vyksta greta. Turiu galvoje Sakartvelą, o tiksliau valdančiųjų partijos „Sakartvelo svajonė“ ir jų Vyriausybės bei buvusio, bet faktiškai tebesamo partijos vadovo, rusijoje milijardus susikrovusio Bidzinos Ivanišvilio darbus.

B.Ivanišvilis ir jo Vyriausybė, formaliai dar skelbianti euroatlantinės integracijos šūkį, realiai užsiima ne tik protestų malšinimu Tbilisio gatvėse, bet ir savo oponentų marinimu rusijos režimo jau išbandytais metodais.

B.Ivanišvilio priešprieša buvusiam šalies prezidentui Micheilui Saakašviliui pasiekė apogėjų po to, kai 2021 m. spalį pastarasis buvo sulaikytas ir įkalintas, o vėliau nepriklausomi ekspertai patvirtino M. Saakašvilio apnuodijimo sunkiaisiais metalais faktą. M. Saakašvilis, netekęs pusę savo svorio, šiuo metu galuojasi Sakartvelo karo ligoninėje, jo galimas pervežimas gydyti už Sakartvelo ribų, deja, yra atmetamas.

Praėjusią savaitę Europos Parlamente Strasbūre bendravau su M. Saakašvilio artimaisiais, jo mama Giuli Alasania ir sūnumi Eduardu Saakašviliu. Jie patvirtino, kad Micheilas šiuo metu yra atsidūręs ant mirties slenksčio.

Leidimą lankyti sūnų karo ligoninėje turinti jo mama G. Alasania patvirtino pačias blogiausias prognozes apie tai, kad Micheilas, kurį siekiama įkalinti 8 metams, kiekvieną dieną stumiamas vis giliau į mirtį.

Kaip tai suderinama su „Sakartvelo svajonės“ ir valdančiųjų veiksmais siekiant narystės ES? Niekaip. Negana to, man akivaizdu, kad „Sakartvelo svajonės“ parlamente stumiamas atvirai prorusiškas vadinamasis užsienio agentų įstatymas yra tiktai ledkalnio viršūnė.

Sakartvelo valdančiųjų politinis elitas su B. Ivanišviliu priešakyje vis labiau perima didžiosios rytų kaimynės veiklos metodus, kurių principą būtų galima apibendrinti paprastai: sunaikink savo oponentą. Kartu su kolegomis dirbame toliau, kad M. Saakašvilis nemirtų nelaisvėje, ir jam būtų užtikrinta teisė į visapusį gydymą.

Mano kvietimu Strasbūre praėjusią savaitę taip pat viešėjo ir Jevgenija Kara-Murza, Rusijoje įkalinto ir teisiamo vieno iš opozicijos lyderių Vladimiro Kara-Murzos žmona, o taip pat ir Aleksejaus Gorinovo, opozicionieriaus, kuris pirmasis rusijoje buvo nuteistas už rusijos pradėto karo Ukrainoje įvardijimą karu, advokatas.

Vladimirui gresia 25 metų laisvės atėmimas, režimui kaltinant jį valstybės išdavimu, beje, fabrikuotoje Vladimiro byloje minimi ir tokie epizodai, kaip rusų kariškių statuso sumenkinimas. Režimo sulaikyto V. Kara-Murzos sveikata smarkiai blogėja po apnuodijimų ir dėl kitų priežasčių, jeigu jis nedelsiant nebus gydomas, artimieji kalba apie blogiausią scenarijų.

A.Gorinovui, Maskvoje pasiūliusiam ugdymo įstaigoms susilaikyti nuo švenčių ir konkursų rengimo karo metu, kai žūsta Ukrainos vaikai, gresia 7 metai kalėjimo. Advokato teigimu, jo būklė bloga, toliau prastėja ir tai verčia nuogąstauti dėl Aleksejaus gyvybės.

Strasbūre apie visą tai kalbėjomės kartu su nepailstančiu kovotoju prieš kremliaus režimą Billu Browderiu, garsiojo Magnickio įstatymo priėmimo iniciatoriumi. Mus vienija tikslas dar kartą atkreipti dėmesį į politinius kalinius, kuriems putino ir kiti režimai jau yra parašę mirties nuosprendį. Akivaizdu, kad karo nusikaltėlis putinas yra tiesiogiai atsakingas už per daug metų įtvirtintą politinių oponentų persekiojimo ir žudymą sistemą. Mes su B. Browderiu ir kolegomis siekiame bei sieksime, kad nepasikartotų kalėjime nužudyto Sergejaus Magnitskio istorija.

Deja, politinių kalinių marinimo atvejų vis dar tebėra ne vienas, du ar trys. Todėl reikia visų įmanomų ir sutelktų pastangų gelbstint šiuos žmones. Priešingu atveju negalėsime sakyti, kad padarėme viską.

Siekiant ištraukti mano minėtus ir čia neminimus žmones iš mirties gniaužtų rusijoje, Baltarusijoje ar Sakartvele turi dalyvauti visi aukščiausi valdžios atstovai ir politikos lyderiai tiek Briuselyje, tiek atskirų ES valstybių sostinėse. Ši misija įmanoma.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: