„Stop juosta“. Maršrutas nr. 131 – Panevėžys (I dalis). Atlantai laikantys kupolą, „parako sandėlys“ ir nemokama arbata

Vos pusantros valandos kelio automobiliu nuo Kauno ar nuo Vilniaus iki tarpukariu trečiojoLietuvos miesto. Pasak tuometės spaudos, Panevėžyje gatvės apšviestos labiau nei Laisvės alėjoje Kaune.Žymiausias panevėžietis skulptorius Juozas Zikaras gavo užsakymą lietuviškam litui sukurti –eskize jis pavaizdavo paršelį. Kodėl? Sužinosite reportaže.

Laidos komanda keliaus į buvusį Lietuvos banko Panevėžio skyriaus pastatą, kurio interjeras išlikęsautentiškas. Šių rūmų rangos sutartyje buvo nurodyta, kad darbo kokybės atžvilgiu statinys neturibūti blogesnis už kauniečiams pastatytus Lietuvos banko rūmus. Pagrindinėje operacijų salėje –įspūdingų J. Zikaro 12 „Atlantų“, laikančių kupolą. Šis pastatas buvo ilgai pardavinėtas aukcioneir neseniai parduotas.„Nėra supratimo, kad tai yra prestižas, o paveldimų objektų restauravimas yra istorijosišsaugojimas“, – sako architektūros istorikė Jolita Kančienė.

Kitas tarpukarinis pastatas – Ligonių kasa. Pasak tuometės spaudos: „rūmais visi gėrisi, bet dėllangų siaurumo tai peikia, nes jie panašūs į elevatorių ar parako sandėlį“. Šiandien pastato funkcijaišlikusi, o šeimininkai vertina ir saugo autentiką.

Tarpukariu buvo priimtas švietimo įstatymas, nustatęs visiems vaikams nuo 7 iki 11 metųprivalomą pradinį išsilavinimą. Mažai kam žinoma, kad tėvams, neleidžiantiems savo vaiko įmokyklą, tekdavo sumokėti baudą. Laidos komanda keliaus į Panevėžio pradžios mokyklą nr. 3.Arklių turgaus vietoje iškilusi mokykla tarpukariu buvo vadinama moderniausia visame mieste.Dušai, valgykloje nemokama arbata bei atrastos autentiškos spintos.

Apie architektūrinę konkurenciją su Kaunu ir įspūdingus Juozo Zikaro „Atlantus“ –  LRT PLIUS laidoje „Stop juosta“ jau šį sekmadienį 11 valandą.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: