STT Kauno valdyba tiria korupciją dėl užsieniečių egzaminų laikymo

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Kauno valdyba atlieka ikiteisminį tyrimą dėl galimų korupcinio pobūdžio nusikalstamų veikų užsieniečiams siekiant išlaikyti lietuvių kalbos ir Konstitucijos pagrindų egzaminus, reikalingus norint gauti leidimą nuolat gyventi ir dirbti Lietuvoje ar kitoje Europos Sąjungos šalyje.

Įtarimai dėl kyšininkavimo pareikšti Kauno rajono Valstybinės kalbos mokėjimo ir Lietuvos Respublikos Konstitucijos pagrindų egzaminų komisijos nariui, įtarimai dėl papirkimo pareikšti 5 užsienio piliečiams iš Libano, Egipto, Irano, Irako bei Nigerijos.

Ikiteisminio tyrimo duomenimis, Valstybinės kalbos mokėjimo ir Lietuvos Respublikos Konstitucijos pagrindų egzaminų komisijos narys už kyšius sudarydavo galimybę užsieniečiams neteisėtai išlaikyti egzaminus, reikalingus norint gauti leidimą nuolat gyventi ir dirbti Lietuvoje ar kitoje Europos Sąjungos šalyje. Užsieniečiai už egzaminų išlaikymą Komisijos nariui, kaip įtariama, mokėdavo kyšius, kurie siekdavo iki 300 Eur.

Šis ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas bendradarbiaujant su Valstybės saugumo departamentu (VSD). Ikiteisminį tyrimą atlieka STT Kauno valdyba. Tyrimui vadovauja Kauno apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorai.

________________________________________

2020 m. gruodžio mėn. Vilniaus apygardos teismas, išnagrinėjęs kitą STT tirtą bylą dėl sudarytų galimybių užsieniečiams fiktyviai išlaikyti lietuvių kalbos mokėjimo ir Konstitucijos pagrindų egzaminus, kaltais dėl prekybos poveikiu pripažino 6 asmenis. Teismas konstatavo, kad už neteisėtą atlygį užsienio piliečiams buvo sudarytos sąlygos fiktyviai, faktiškai nelaikant, išlaikyti lietuvių kalbos ir Konstitucijos pagrindų egzaminus – jų rezultatus vertinti teigiamai bei gauti šių egzaminų išlaikymo pažymėjimus, reikalingus teikiant prašymus Migracijos departamentui dėl leidimų nuolat gyventi Lietuvoje. Iš viso šioje byloje skirta daugiau kaip 115 tūkst. eurų baudų.

Š. m. rugpjūčio mėn. STT pakartotinai savo iniciatyva atliko teisės aktų, reglamentuojančių valstybinės kalbos mokėjimo ir Lietuvos Respublikos Konstitucijos pagrindų egzaminavimą antikorupcinį vertinimą ir pateikė siūlymus Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai dėl šios veiklos tobulinimo. STT 2018 metais buvo atlikusi šios veiklos antikorupcinį vertinimą, tačiau į tuo metu pateiktus siūlymus nebuvo atsižvelgta.  Atlikus antikorupcinį vertinimą nustatyta, kad šiuo metu galiojantis reglamentavimas sudaro sąlygas neskaidriam, korupcijai neatspariam valstybinės kalbos mokėjimo ir Lietuvos Respublikos Konstitucijos pagrindų egzaminų organizavimui ir vykdymui. Dėl esamo reglamentavimo spragų egzistuoja galimybės komisijoms egzaminuoti visus norinčius egzaminus laikyti asmenis, o ne tik toje savivaldybės teritorijoje gyvenančius, dirbančius ar besimokančius asmenis. Pastebėti ir pačios egzaminavimo komisijos sudarymo ir veiklos trūkumai, pvz., galimi tiesioginio pavaldumo santykiai tarp komisijos pirmininko ir jos narių, mažas privalomas komisijos narių skaičius, jei egzaminą laiko ne daugiau kaip 12 kandidatų, nėra komisijos narių rotacijos ar nusišalinimo pareigos. Taip pat neapibrėžta, kaip priežiūros įstaigos vykdo komisijų veiklos kontrolę.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: