KomentarasKultūros naujienosNAUJAUSIOS ŽINIOS

Su Juozu Miltiniu šiandien

Kažkada duotame interviu kalbėjau, kad gyvendami šiuolaikiniame moderniame pasaulyje esame susmulkėję. Dabar atrodo, kad gyvename visuotiniame plepalų pasaulyje.

Dar Lietuvos atgimimo išvakarėse Juozas Miltinis sakė, kad „vaikšto žmonės po plepalus kaip po purvyną“ (Tomas Sakalauskas. Išmintingųjų puota. Kaunas. 1992, p. 116). Vaikščiodamas po Vienatvės sodą, režisierius pasiilgsta mokančių klausyti ir klausti. Klausyti Miltinio buvo būtina. O klausyti pasirodo buvo sunku. O dar sunkiau su juo kalbėti. Neduok, Dieve, nežinoti, kas buvo Šarlis Diulenas. Juk jis parodė Juozui Miltiniui kelią į Didijį Meną.

Režisieriui buvo svarbus bendravimas be kokios nors naudos, interesų, išskaičiavimų; ne daiktų, o dvasios lygmenyje. Būdamas laisvas žmogus, galėjo saugoti laisvę ir būti laisvo gyvenimo kūrėju. Tai buvo pagrindinė menininko užduotis. Šiandien už jo Sodo plinta  nekompetencija, asmenybės degradacija. Žmonės perka knygas, bet jų neskaito. Jos pavirto į daiktus.  Knygoms skaityti neturime laiko.Užtenka „laikraščių pasaulėžiūros“. Bet ir jų skaitančių mažėja. Neturime kantrybės neskubėti, nebemokame susikaupti.

Pristingama vietos tikrai kūrybai. Braunamasi prie televizoriaus ir klausomasi plepalų apie… nieką. Dabar nepaliaujama kalbėti apie politiką ir jos veikėjus, drabstomasi ne tik purvais. Kai kam tai panašu net  į karą. Ekrane vis tie patys žmogeliai, besirūpinantys, kuris pirmesnis, kuris didesnis, kuris daugiau daiktų ar garbės įsigijo, pavydūs ir besiriejantys, nemylinys tiesos ir artimo. Keliamas triukšmas dažnai ne dėl teisybės, o dėl  paties triukšmo, gal kas iš to išeis. Į dirglų ir drumstą`paviršių iškyla menkystos ( Viktorija Daujotytė).

Man atrodo visa tai dėl kultūros stygiaus. Algirdas Julius Greimas (1917-1992) pastebėjo, kad Nepriklausomybės siekimas užklupo mus kultūriškai nepasiruošiusius.  Siekdami valstybingumo, užmiršome, kad „valstybė niekur ir niekuomet neugdo dvasios kultūros“ (Petras Juodelis, buvęs Panevėžio vyrų gimnazijos mokytojas). Kultūra  yra įgijama. Tuomet surandamos vertybės, kurios žmogų apsaugo. Štai kodėl be dvasinės kultūros mes esame bejėgiai ir nekūrybingi.

Nuolat sugrįždami prie Juozo Miltinio, negalime susitaikyti su dabartiniu „fejetonišku amžiumi“. Anot Juozo Miltinio, „žmogus praleidžia gyvenimą, ieškodamas būdų, kaip tapti kitokiu, negu jis yra“ (Tomas Sakalauskas. Išmintingųjų puota. Kaunas.1992, p.96).

Žmonės ėjo į teatrą, kad atrastų atramą prieš beviltiškumą, išsilaisvintų iš likimo, iš pasaulio, kuris slėgė. Režisieriaus spektaklių dėka tapome dvasiškai laisvesni anksčiau, nei atėjo tikroji laisvė. Gal ir dėl to Panevėžyje buvo ryškesnis laisvės pajautimas. Laisvės pajautimo čia važiavo Leningrado ir Maskvos, Kijevo ir Minsko, Kišiniovo ir Odesos, Jerevano ir Tbilisio inteligentija. Teatras buvo kviečiamas į Varšuvą, Prahą, Vakarų Berlyną, net į Brodvėjaus teatrą… Jį vertino kaip didį novatorių, naujų kelių teatro mene atradėją visoje plačioje Sovietų Sąjungoje.

Nepriklausomybės išvakarėse  rasdavome šeimininką su knyga: „Siaubingai ieškodamas, aš nieko negavau, tik patyriau, kad tiek mažai žinau ir išmanau“(Tomas Sakalauskas. Išmintingųjų puota. Vilnius. 1992, p. 118). Šalia mūsų gyvendamas visą laiką stengėsi būti ne tiek mokytoju, kiek mokiniu, ne tiek mokyti, kiek mokytis pačiam.  Tai pripažinti buvo lemta ne daug kam, gal vienetams. Lengviau buvo vaidinti visažinius.

Šiandien gyvename jau be Šeimininko (mirė 1994 m. liepos 13 d.), bet ar su jo mintimis. Ne visuomet mokėdami pagerbti gyvuosius, stenkimės mokytis iš mirusiųjų

išlaikydami gyvą jų atminimą. Žmogaus kūrėjo- laisvo žmogaus verto gyvenimo.

 

Parengė istorikas Juozas Brazauskas 


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!

Siūlome perskaityti

Panevėžio naujienos

Aukštaitijos naujienos

Komentarai

Lietuvos naujienos

Kultūros naujienos

Laisvalaikis

AINA TV

Istorijos puslapiai

Bendruomenės naujienos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Back to top button
Close