Su sveikatos draudimo aktualijomis supažindinti Ignalinos ir Kupiškio socialiniai darbuotojai

Panevėžio teritorinė ligonių kasa (Panevėžio TLK), tęsianti iniciatyvą suteikti daugiau žinių apie privalomąjį sveikatos draudimą (PSD) socialinės rizikos, gyvenimiškų įgūdžių stokojančioms, atokiau nuo miesto, miestelio centrų gyvenančioms šeimoms per seniūnijų socialinius darbuotojus, susitikimus su šiais specialistais organizavo Ignalinoje ir Kupiškyje. Susitikimas organizuotas minėtų rajonų savivaldybėms pritarus, kad teisingos žinios apie PSD socialiniams darbuotojams ir jų globojamiems asmenims yra reikalingos.

Abiejų rajonų Socialinių paslaugų centrų atstovai pripažino apie PSD ir sveikatos priežiūros paslaugų teikimo tvarką žinantys tikrai nepakankamai, tad šiomis temomis išgirsti ligonių kasų specialistų komentarus, anot jų, naudinga.

Susitikime Panevėžio TLK Gyventojų aptarnavimo skyriaus (GAS) vedėja Sigita Paulauskienė išdėstė, kurios gyventojų grupės turi teisę į PSD valstybės lėšomis ir kaip šita teise pasinaudoti.  Kalbėta apie valstybės lėšomis draudžiamas labiausiai socialiai pažeidžiamų asmenų grupes – bedarbius, negalią turinčius asmenis, socialines ar našlaičio išmokas gaunančius, negalią turinčius asmenis slaugančius, vaikus  auginančius, visuomenei pavojingomis ligomis (dažniausiai tuberkulioze) sergančius asmenis, pensininkus, tuos, kurie turi būtinąjį darbo stažą senatvės pensijai gauti ir kt.

Nemažai dėmesio skirta PSD įmokų mokėjimo tvarkai apžvelgti, papildomo mėnesio, per kurį reikia susitvarkyti PSD (jo galiojimui pasibaigus), akcentams išdėstyti. Paaiškinta, kaip nepadaryti žalos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetui, kodėl vykstant į užsienį reikalinga Europos sveikatos draudimo kortelė (ESDK), detaliau kalbėta apie pasikeitimus dantų protezavimo PSDF biudžeto lėšomis tvarkoje, šioje srityje pasitaikančias gyventojų problemas, sveikatos priežiūros paslaugų teikimo tvarką ir pan.

Ignalinos socialinius darbuotojus domino, ar gyventojai, kuriems sustabdomas bedarbio statuso galiojimas, praranda PSD, ar galima PSD įmoką sumokėti už kitą asmenį, iki kada šią įmoką reikia mokėti nutrūkus PSD. Kai kurie iš ignaliniečių išreiškė nepritarimą tam, kad informacija apie pensininkų PSD iš „Sodros“ į ligonių kasų informacinę sistemą patenka tik tada, kai išmokama pensija.

Kupiškio rajono seniūnijų socialiniai darbuotojai buvo itin aktyvūs ir klausimų uždavė dar daugiau. Jie teiravosi, ar PSD draudžiami aštuoniolikmečių globėjai, kuriuos nustatęs teismas, kuriam laikotarpiui valstybės lėšomis gali būti apdrausti vaikus auginantys tėvai, koks šiuo metu yra būtinasis darbo stažas senatvės pensijai gauti, ar visi užsiregistravusieji Užimtumo tarnyboje yra draudžiami PSD valstybės lėšomis, ar draudžiami ištęstinių studijų studentai našlaičiai.

Kupiškėnai stebėjosi, kad dantų protezavimo paslaugos iš PSDF biudžeto yra kompensuojamos visiems vaikams, kuriems šių paslaugų reikia, klausė, ar dirbantiems asmenims nėra galimybės gauti nors kokią kompensaciją gydant dantis. Susitikimo dalyviai modeliavo įvairias globojamų šeimų situacijas ir kartu su ligonių kasos atstovais ieškojo atsakymų į rūpimus klausimus.

Nemenką diskusiją tarp kupiškėnų sukėlė informacija apie sveikatos priežiūros paslaugų teikimo tvarką. Socialiniai darbuotojai prisiminė asmenines situacijas gydymo įstaigose: kaip ligoninėje liepta patiems nusipirkti lašinę, įtvarą po traumos, patyrus lūžį, kaip gydantis gydytojas po operacijos pranešė, kad medicininė reabilitacija priklauso, tačiau įstaiga nebeturi lėšų ir dėl to į reabilitaciją siųsti negali.

Ligonių kasos atstovai paaiškino, kaip gyventojams reikėtų elgtis įtariant nepagrįstą prašymą susimokėti ar nusipirkti patiems medicinos pagalbos priemones, atsakė į kitus klausimus. Panevėžio TLK specialistai pasidžiaugė, kad susitikimo dalyviai domisi daugeliu dalykų, susijusių su sveikatos priežiūra ir PSD, taip pat patikino, jog susitikimus su tikslinėmis grupėmis ligonių kasa organizuoja ne šiaip sau. Ji aiškinasi  atskirų gyventojų grupių poreikį gauti tikslią ir išsamią informaciją, kai pastebi tam tikras problemas, be to, renka grįžtamąjį ryšį iš susitikimų dalyvių.  

Tokie socialinių darbuotojų atsiliepimai kaip „gavau informacijos, kurią galėsiu perduoti savo klientams“, „sužinojau daug geros informacijos“, „gavau daug naudingos informacijos“, „informacija pateikta paprastai ir suprantamai“, „tai labai reikalingos žinios, kurias panaudosiu darbe ir asmeniniame gyvenime“, geriausiai atspindi, kodėl visuomenės informavimą grupėms tikslinga tęsti.

             Panevėžio teritorinė ligonių kasa


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Sponsored video


Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: