Lietuvos naujienosSveikata

Šunų maistas : viskas ką reikia žinoti šunų augintojams

Sausas šunų maistas yra pagrindinis maistas, kuriuo šeria savo augintinius didžioji savininkų dalis. Sauso šunų maisto gamintojų yra labai daug, kad būtų lengviau pasirinkti tinkamiausią maistą būtent Jūsų augintiniui panagrinėkime į ką reikėtų atkreipti dėmesį norint išsirinkti tinkamą ėdalą.

Pirmiausia reikėtų atkreipti dėmesį, kad šunų maistas yra skirstomas pagal amžių: jaunus (iki 12 mėn., o didelių veislių šunys iki 18 mėn.), suaugusius (nuo 1 iki 5 – 7 metų), senjorus (nuo 5 – 7 metų). Tuomet šunų maistą galima skirstyti pagal veislės dydį: miniatiūriniai (iki 5 kg), maži (iki 10 kg), vidutiniai (iki 25 kg), dideli (iki 50 kg) ir ypatingai dideli (virš 50 kg). Tačiau ne visi gamintojai maistą skirsto pagal amžių ir dydį, todėl yra nemažai šunų maisto, kurį gali valgyti bet kokio amžiaus ir svorio šuo. Toks maistas yra subalansuotas taip, kad atitiktų bendrus šuns poreikius. Tai dažniausiai būna super premium klasės maistas.

Jeigu paklausite, kuris maistas yra geriausias, atsakymas būtų – nėra geriausio maisto, nes geriausias maistas yra tas, kuris idealiausiai tinka Jūsų augintiniui. Todėl prieš pirkdami maistą pasidomėkite, ar Jūsų veislės šuo gali būti alergiškas kažkuriems produktams, gal jis yra linkęs tukti, o gal atvirkščiai jam reikia ėdalo, kuriame gausu baltymų. Svarbu išsirinkti maistą, kuris patenkins Jūsų šuns poreikius ir atitiktų kokybės ir kainos santykį. Kad būtų lengviau susigaudyti gausybėje gamintojų ir prekinių ženklų, reikėtų atkreipti dėmesį, kad sausas maistas skirstomas į 4 kategorijas.

Ekonominės klasės yra plačiai prieinami ėdalai, kurie yra gausiai reklamuojami, tačiau mažai naudingi. Dažniausiai tokių ėdalų gamintojai daugiau investuoja į žinomumą, o ne į gaminio kokybę. Kaina dažniausiai nedidelė.
Premium klasės – kokybiškesni ir brangesni ėdalai, turi daugiau mėsos, jų gamyboje nenaudojama dažiklių ir kitų chemikalų, jie lengviau virškinami ir iš jų geriau pasisavinamos naudingos medžiagos, žemiau keli pavyzdžiai:

Araton – aukštos kokybės Premium klasės šunų maistas. Maistingas ir puikaus skonio. Lengvai virškinamas.
BRIT Premium – suderinti ėdalo parametrai ir maistinės medžiagos užtikrina sveikatą ir energiją Jūsų augintiniui. Kasdieninis racionas sudarytas taip, kad patenkintų visus maistinių medžiagų poreikius, tuo pačiu nepervarginant organizmo.

Super Premium klasės maistas turi atitikti keletą reikalavimų. Šio maisto ingredientai turi būti aukštos kokybės, tačiau sudėtyje neturi būti kailio, snapų, pėdų ar kitų gyvūnų dalių, kurios paprastai laikomos nevalgomomis. Šio maisto sudėtis nerasite dirbtinių dažiklių, dirbtinių skonio ar cheminių konservantų. Pagrindiniai baltymų šaltiniai maisto sudėtyje turi būti gyvūnų mėsa. Mėsos rūšys turėtų būti aukštos kokybės raumenų mėsa, be didelė dalies pavojingų riebalų. Pagirtina, jei Super Premium maisto ingredientai gamybos procese perdirbami žemoje temperatūroje, nes tuomet išsaugoma daugiau maisto medžiagų.

Acana – tai maistas, kuriame gausu mėsos, mažai angliavandenių, begrūdis. Acana maistas gaminamas iš vietinių Kanados ūkių šviežios mėsos ir laisvėje sugaunamų žuvų, bei po skaisčia saule užaugintomis daržovėmis ir vaisiais.
Hill‘s – tai maistas, kuris užtikrina aukščiausią sudedamųjų dalių kokybę ir optimalų maistinių medžiagų balansą, kuris puikiausiai atitiks konkrečius augintinio poreikius, atsižvelgiant į veislę, amžių ir sveikatos būklę.

Royal Canin – šis maistas pasižymi kruopščiai subalansuotų maistinių medžiagų kiekiu. Maisto sudėtį sudaro kruopščiai atrinktos kokybiškomis ir naudingomis maistinės savybėmis pasižyminčios sudedamosios dalys. Maistas sukurtas taip, kad atitiktų specifinius šunų ir kačių poreikius.
Ultra Premium klasės – tai maistas, kuris gaminamas išskirtinai iš geriausių ir šviežiausių ingredientų, todėl augintiniai Jūsų augintinis aprūpinamas išskirtine mityba ir skoniu. Maiste gausu vitaminų, mineralų ir maistinių medžiagų, skirtų padėti Jūsų augintiniui gyventi ilgą, laimingą ir sveiką gyvenimą.

Barking Heads – unikalus visavertis ėdalas, kuriame gausu maistingų medžiagų, vitaminų ir mineralų. Sudėtyje nėra dirbtinių dažiklių, kvapiųjų medžiagų, konservantų, genetiškai modifikuotų ingredientų.

Taip pat nereikėtų pamiršti panagrinėti maisto sudedamųjų dalių. Ant kiekvienos pakuotės šono ar galinės dalies yra aprašyta iš ko susideda maistas. Norint susidaryti bendrą supratimą apie maisto kokybę, reikėtų atkreipti dėmesį į pirmus 5 ingredientus. Pirmasis įvardintas ingredientas sudarys daugiausiai sauso maisto sudėties, antrasis šiek tiek mažiau ir taip toliau, kol pasieksite paskutinįjį ingredientą, kurio maisto sudėtyje bus mažiausiai. Dažniausiai maisto gamintojai parašo kiekvieno ingrediento procentą, kurį jis sudaro maisto sudėtyje, todėl bus lengva susigaudyti.

Dažnai pirkėjai išsigąsta maisto sudėtyje pamatę žodį „miltai“, tačiau nereikia bijoti šio žodžio. Pavyzdžiui, jeigu A maisto sudėtyje parašyta „vištienos miltai“, o B pakuotės sudėtyje parašyta „vištiena“, vadinasi A maisto sudėtyje yra daugiau vištienos mėsos. Taip yra todėl, kad vištienos miltai yra sumalta ir išdžiovinta vištienos mėsa (gryna mėsa be vandens), o tiesiog „vištiena“ yra žalia mėsa, kurioje yra vandens. Todėl sauso maisto sudėtyje žodis „miltai“ yra gerai. Reikėtų vengti šunų maisto, kurio sudėtyje yra javų, kviečių, kukurūzų miltų ir sojų, kadangi pasitaiko, kad kai kurie šunys netoleruoja šių maisto produktų. Šuns maisto netoleravimas pasireiškia tuo, kad šuo ima stipriai kasytis, netenka dalies plaukų, sutrinka virškinimas (viduriuoja arba užkietėja viduriai), trina užpakalį ir kt. Pasireiškus vieniems ar kitiems simptomams rekomenduojama daugiau neduoti tokio maisto, bei ieškoti kito geresnės kokybės maisto, kuriame nebūtų vengtinų ingredientų, o gal net kreiptis pas veterinarus. Kuomet keisite maistą, reikėtų prie jo pereiti palengva (pvz. pirmą dieną 80% seno, 20% naujo; antrą dieną 60% seno, 40% naujo ir taip toliau), nes staigiai pakeistus maistą gali sutrikti virškinimas.
Taigi patartina gyvūną maitinti super premium klasės maistu, nes rečiau teks lankyti pas veterinarą (sveikai besimaitinantys gyvūnai sirgs mažiau ir gyvens ilgiau), jis yra geriau įsisavinamas (augintinis valgys mažiau ėdalo, bet įsisavins daugiau maistingų medžiagų, nes organizmas labiau įsisavina kokybiškas medžiagas, o bevertes pašalina), todėl šis maistas gausis net pigiau už ekonominės ar premium klasės maistą. Didžiausia kaina nereiškia geriausios kokybės, todėl renkantis tinkamą šunų maistą reikia atkreipti dėmesį į maisto sudėtį. Patartina atkreipti dėmesį į mėsos rūšį ir kiekį sudėtyje. Neapsigaukite, jeigu rašomas didelis mėsos procentas reikia pasiteirauti ar tai mėsos miltai ar žalia mėsa. Vieno gamintojo sudėtyje aprašytas didesnis mėsos procentas gali atitikti kito gamintojo paminėta daug mažesnį kiekį jau išdžiovintos ir sumaltos mėsos. Svarbu pasirinkti tinkamai subalansuotą maistą, todėl rinkitės kokybišką Super Premium klasės šunų maistą.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!

Siūlome perskaityti

Panevėžio naujienos

Aukštaitijos naujienos

Komentarai

Lietuvos naujienos

Kultūros naujienos

Laisvalaikis

AINA TV

Istorijos puslapiai

Bendruomenės naujienos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Back to top button