Surinkusios toną senų baterijų, bibliotekos tęs švietėjišką misiją

Visam pasauliui svarbios aplinkosaugos problemos sprendžiamos ne tik tarptautiniu mastu, bet ir nedidelėse bendruomenėse, kurios pagal savo galimybes prisideda prie aplinkos kokybės gerinimo. Visą spalio mėnesį bibliotekos aktyviai dalyvavo aplinkosauginiame projekte, kurio metu vykdė svarbią misiją – informavo gyventojus apie pavojingų elektronikos atliekų rūšiavimą bei galimybę jas išmesti į bibliotekose pastatytas specialias surinkimo dėžes. Viso projekto metu surinkta beveik 1 tona baterijų ir mobiliųjų telefonų, o bibliotekų darbuotojai žada ir toliau šviesti savo bendruomenes apie būtinybę rūšiuoti šias atliekas.

Skatino atsigręžti į gamtą

Akcijoje „Atsakingas skaitytojas. „Mąstau. Rūšiuoju. Gyvuoju!” bibliotekose”, kurią organizavo Elektronikos platintojų asociacija (EPA) ir Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos (LNB) įgyvendinamas projektas „Bibliotekos pažangai 2″, dalyvavo net 75 didžiosios Lietuvos bibliotekos. Tūkstančiai baterijų ir beveik 200 senų, stalčiuose dūlančių mobiliųjų telefonų buvo surinkti ir perduoti projekto organizatoriams, kurie užtikrins pavojingų atliekų perdirbimą.

Klaipėdos apskrities viešosios I. Simonaitytės bibliotekos, kurios pastangomis buvo surinkta net 175 kg baterijų, atstovė Kornelija Jankauskienė pritarė, kad šiandien gyventojai yra sąmojingi ir didžioji dalis atsakingai renka baterijas, tik sunkiausia prisiruošti jas išnešti iš namų į specialias surinkimo vietas. „Didžioji dalis gyventojų, padėjusių rinkti atliekas, atnešdavo ne po dvi baterijas, bet visą maišelį, tvirtindami, kad jas tiesiog kaupė, ruošdamiesi „kada nors“ išnešti“, – apie gyventojų įpročius pasakojo K. Jankauskienė.

Aktyviausi bibliotekininkai gyventojus lankė patys

Trečiąją vietą laimėjusios bibliotekos darbuotojai laisvu laiku lankė artimiausias įmones, įstaigas, mokyklas ir netgi kaimynų butus, informuodamos apie bibliotekoje vykdomą veiklą. „Žmonės geranoriškai surinkdavo ir atiduodavo nebereikalingas baterijas arba vėliau patys atnešdavo į biblioteką,“ – pasakojo 69 kilogramus baterijų surinkusios Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos atstovė Rūta Juzėnienė. Antroji pagal surinktą baterijų kiekį (86 kg) buvo Ukmergės rajono savivaldybės Vlado Šlaito viešoji biblioteka. Į projektą aktyviai įsitraukė ir didžiųjų bibliotekų filialai, kurie taip pat platino informaciją apie vykdomą akciją.

„Šiandieniniame gyvenime, kuomet nuolat skubame ir lekiame, atsigręžti ir pažvelgti į gamtos grožį trukdo laiko stoka. Bibliotekos – tai ta vieta, kur galima šiek tiek atsipūsti nuo tempo, nes čia žmonės ateina pailsėti ir pabendrauti. Būtent šioje erdvėje naudinga skatinti gyventojus atsigręžti į gamtą ir šią misiją bibliotekų darbuotojai puikiai įgyvendina,“ – apie projektą bibliotekose kalbėjo EPA direktoriaus pavaduotojas Linas Ivanauskas.

Baterijų surinkimo dėžutės liks bibliotekose

Nors projektas baigėsi, bibliotekose ir toliau bus renkamos baterijos ir nebenaudojami mobilieji telefonai. Tai geranoriškai skatins daryti socialiai atsakingi bibliotekų darbuotojai, vėliau baterijas perduosiantys elektros ir elektroninių atliekų surinkimą organizuojančiai Elektronikos platintojų asociacijai.

„Neformalus gyventojų ugdymas ir tvarus vystymasis (tiek pačių bibliotekų, tiek visuomenės), tausojant aplinką ir efektyviai išnaudojant resursus, yra vienos iš prioritetinių bibliotekų, kaip teigiamų socialinių pokyčių lyderių, veiklos krypčių. Džiugu, kad šią misiją bibliotekos atlieka su entuziazmu ir kūrybiškumu,“ – aktyviu bibliotekų dalyvavimu aplinkosauginėje akcijoje džiaugėsi projekto „Bibliotekos pažangai 2“ vadovas Eugenijus Stratilatovas.

Senas baterijas galima išmesti ne tik bibliotekose, bet ir visuose Lietuvos pašto skyriuose. Smulkios elektros ir elektronikos įrangos konteinerius rasite didžiuosiuose prekybos centruose, o artimiausių elektronikos atliekų surinkimo vietų adresus greičiausiai sužinosite parsisiuntę išmaniąją programėlę „RŪŠIUOKLIS“. Ją galite parsisiųsti iš „Google Play“ parduotuvės nemokamai.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: