AktualijosNAUJAUSIOS ŽINIOSPanevėžio naujienos

Susigrąžinusiems PSD įmokas gali tekti atlyginti žalą

Iš Lietuvos į kitas Europos šalis emigravę lietuviai, sumanę apsidrausti sveikatą dviejose valstybėse, patys sau spendžia spąstus. Nekreipdami dėmesio į tai, kad mokėti privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas reikia tik vienoje šalyje (paprastai ten, kur dirbama ir mokami mokesčiai), kai kurie tautiečiai nedeklaruoja išvykimo iš Lietuvos, savarankiškai ten moka PSD įmokas, kad galėtų nemokamai gydytis tėvynėje. Tuo pat metu PSD bei kitus mokesčius moka ir užsienio šalyje, kur gyvena, dirba.

Panevėžio teritorinės ligonių kasos (TLK) teisininkai teigia, kad dalis dvigubai apsidraudusiųjų padaro žalos mūsų šalies Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetui. Tai emigrantai, mokėję PSD įmokas Lietuvoje ir čia gydęsi, tačiau vėliau pateikę „Sodrai“ dokumentus, kad tuo pat metu jas mokėjo kitoje ES ar Europos ekonominės erdvės šalyje. „Sodra“ tokiems automatiškai grąžina Lietuvoje sumokėtas PSD įmokas.

„Kai gyvenamąją vietą Lietuvoje deklaravusiam asmeniui grąžinamos PSD įmokos, jis atitinkamai atgaline data tampa nebedraustas. Jei panaikinto sveikatos draudimo laikotarpiu nemokamai gavo sveikatos priežiūros paslaugas, apmokėtas PSDF lėšomis, šios traktuojamos kaip suteiktos neteisėtai (išskyrus būtinąją pagalbą). T. y. asmuo laikomas padaręs žalą PSDF biudžetui ir ją turi atlyginti“, – teigia TLK Administravimo skyriaus vyr. specialistė Aušra Vitkevičienė.

Ši žala nėra lygi mokėtoms ir sugrąžintoms PSD įmokoms: skolininkai privalo už gautas paslaugas sumokėti tiek, kiek jos kainuoja PSD neapsidraudusiems gyventojams. Kadangi šios paslaugos – brangios, tai ir žala, kurią tenka atlyginti, yra didelė.

Yra ir kitų atvejų, kai mūsų šalies gyventojai, būdami nedrausti PSD, nemokamai Lietuvoje ar kitoje Europos valstybėje pasinaudoja sveikatos priežiūros paslaugomis, gauna kompensuojamuosius vaistus ir taip padaro žalos PSDF.

TLK atkreipia dėmesį, kad žala – tai suma, kokią ligonių kasos būna sumokėjusios gydymo įstaigai. Išieškojimas vykdomas už praėjusius 3 metus, tad padariusieji žalą raginimų ją atlyginti paprastai sulaukia po 1–2 metų.

 

Komunikacijos skyriaus ir TLK inf.

Siūlome perskaityti

Panevėžio naujienos

Aukštaitijos naujienos

Komentarai

Lietuvos naujienos

Kultūros naujienos

Laisvalaikis

AINA TV

Istorijos puslapiai

Bendruomenės naujienos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Back to top button