Pixabay nuotr.

Susitaikyk iki teismo – mažiau nervų ir išlaidų!

Teisingumo ministerija konkurse atrinko 19 mediatorių, taip žalia šviesa uždegdama neteisminiam taikinamajam tarpininkavimui (mediacijai). Tikimasi, kad šis būdas populiarės ir civilinį ginčą žmonės stengsis išspręsti be teismo, pasinaudoję mediatoriumi.

„Ginčams spręsti yra daug būdų, teismas – vienas labiausiai žinomų. Tačiau civiliniams ginčams spręsti labai efektyvus gali būti neteisminis taikinamasis tarpininkavimas (mediacija). Dar 2008 m. Seimas priėmė Civilinių ginčų taikinamojo tarpininkavimo įstatymą. Iki šiol jis aktyviau buvo taikomas teisminėje mediacijoje. Tikimės, kad dabar atsiras vis daugiau neteisminės mediacijos atvejų“, – sako Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybos (VGTPT) direktorė Anželika Banevičienė.

Mediacija – taikaus civilinių ginčų sprendimo būdas, vykdomas tarpininkaujant trečiajam nešališkam asmeniui – mediatoriui. Neteisminė mediacija taikoma iki tol, kol ginčas dar nėra nagrinėjamas teisme. Užsienio praktika rodo, kad toks būdas, kuomet šalys ginčą išsprendžia taikiai iki teismo, yra labai populiarus ir naudingas visoms pusėms. Pirmiausia, itin sumažėja darbo teismams, ginčai išsprendžiami žymiai greičiau, patiriama mažiau išlaidų. Be to, šalys paprastai ne tik objektyviau įvertina savo reikalavimus, sutaria dėl žalų atlyginimo, bet ir vykdo prisiimtus įsipareigojimus. Ir dar labai svarbu, kad žmonės nebelieka amžinais priešais. Tai ypač aktualu šeimos bylose.

Kol kas neteisminiu tarpininkavimu galės pasinaudoti žmonės, kuriems teikiama antrinė teisinė pagalba. Vėliau šis procesas turėtų plėstis, mediacija galėtų būti taikoma neatsižvelgiant į asmens turtą ar pajamas.

Kol kas mediatoriai bus skiriami vyks per advokatus – paskirtas antrinę teisinę pagalbą teikti advokatas įvertins, ar tikslinga kviesti į pagalbą mediatorių. Apie sprendimą advokatas informuos VPGT ir pateiks abiejų ginčo šalių sutikimą pasinaudoti mediacija. Tuomet bus paskiriamas mediatorius. Jis toliau dirbs su abiem šalimis. Jeigu su mediacijos pagalba pavyks sudaryti taikos sutartį, ją supaprastinta tvarka patvirtins teismas. Jeigu šalys taikos sprendimų neras, vėl galės bendrauti su advokatais ir ginčą spręsti teisme.

Mediatoriui keliami dideli reikalavimai – jis privalo būti nešališkas, kantrus, profesionalus, nepriklausomas, prisiimti atsakomybę už savo veiksmus, gebėti analizuoti ir bendrinti informaciją, pažinti žmogaus elgesį, neverbalinę komunikaciją, turėti psichologijos žinių.

Mediacijos esmė ta, jog ginčo sprendimo priėmimo prerogatyva priklauso pačioms šalims – abiem priimtinas mediatorius tik padeda joms sutarti, įvertinti ginčo objektus, tačiau pats nepriima sprendimo. Jį priima ginčo šalys. Jos taip pat susitaria dėl ginčo sprendimo būdo ir tvarkos. Be to, įtvirtintas mediacijos konfidencialumo principas. Tai reiškia, kad ginčo šalys bei mediatoriai turi laikyti paslaptyje visą mediacijos ir su ja susijusią informaciją.

Ryšių su visuomene skyriaus ir VGTPT inf.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: