Istorijos puslapiaiNAUJAUSIOS ŽINIOSPaveldas

Šv. Jėzaus širdies paminklas Panevėžyje

Panevėžyje carinės okupacijos metais paminklai viešose vietose nebuvo statomi. Respublikos laikais Panevėžys buvo įvairių tautų gyvenamas miestas. Gyventojų daugumą sudarė lietuviai, antra tautinė benduomenė buvo žydai. Nemažai gyveno lenkų ir kitų tautybių asmenų.

Labai didelę įtaką miesto gyvenime turėjo katalikų bažnyčia. Veikė mieste ir apylinkėse daug katalikiškų organizacijų. Kaimiškose vietovėse vyravo pavasarininkų organizacija.

Mieste jų įtaka buvo mažesnė. Bet būtent pavasarininkai mieste ir pastatė pirmą paminklą Panevėžyje. 1933 metais birželio 25 dieną paminklas Šv. Aloyzui atidengtas Panevėžyje Pavasarinkų darželyje prie Šv. Apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios. Paminklą sukūrė garsus skulptorius panevėžietis Bernardas Bučas.

Po metų buvo pastatytas antras paminklas Panevėžio mieste. 1934 metais gegužės 27 dieną Šventų apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios klebonas prelatas J. Gražys pašventino Šv. Jėzaus širdies statulą. Prie jos pastatymo daug prisidėjo Jonas Požarskas. Jonas Požarskas buvo giliai tikintis žmogus, priklausęs katalikškoms organizacijoms. Jis buvo pagrindinis šios skulptūros fundatorius.

Šios skulptūros autorius taip pat buvo žymus skulptorius B. Bučas. Būsimasis skulptorius B. Bučas gimė 1903 metais lapkričio 18 dieną Panevėžio apskrityje Smilgių valsčiuje Naurašilių kaime. Jis augo gausioje šeimoje, iš kurios užaugo 2 seserys ir 5 broliai. Bernardas buvo vyriausias vaikas. Jis mokėsi Smilgių pradinėje mokykloje, vėliau Panevėžio valstybinėje berniukų gimnazijoje. Čia jam piešimą dėstė jau tuomet žinomas skulptorius Juozas Zikaras Tai buvo antrasis paminklas Panevėžio mieste.

Šis paminklas išlikęs iki šių dienų. Jis ir toliau stovi Šv. Apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios šventoriuje. Jonas Požarskis prisidėjo ir prie Varpo įsigijimo Šv. Apaštalų Petro ir Povilo bažnyčioje. Panevėžyje tai buvo žmogus nemažai prisidėjęs prie miesto grąžinimo.

Fotonuotraukose:

Nr.1 Jonas Požarskas prie savo fonduoto paminklo. 20 a. 4 deš.
Nr.2 Jonas Požarskas prie savo fonduoto varpo. 20a. 4 deš.
Nr.3 Šv. Jėzaus širdies paminklas Panevėžyje. T. Stasevičiaus fotonuotrauka. 2016 m.

Nuotraukos iš V. Vyšniausko kolekcijos

 

Donatas Pilkauskas

spaudos_remimo_fondas1


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!

Tags

Siūlome perskaityti

Panevėžio naujienos

Aukštaitijos naujienos

Komentarai

Lietuvos naujienos

Kultūros naujienos

Laisvalaikis

AINA TV

Istorijos puslapiai

Bendruomenės naujienos

One Comment

  1. Švenčiausiosios ir Nekalčiausiosios Jėzaus Širdies Rožančius 2010 04 27 Jėzaus apreikštas (ieškoti Google).

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Back to top button