Svarbiausi dalykai, kuriuos reikia žinoti apie teisinius kodeksus

Kokias pareigas turi šeimos nariai? Kokias teises gali teigti turintys darbuotojai bei jų darbdaviai? Kas gręsia pareigų nesilaikant, o kitų teises dar ir grubiai pažeidžiant? Iš pirmo žvilgsnio šie klausimai gali pasirodyti labai abstraktūs ir todėl veikiausiai nereikalaujantys konkretaus atsakymo. Tačiau, kur reikėtų ieškoti atsakymų kilus tokiems ar jiems giminingiems klausimams?

Jums pagelbės Lietuvos Respublikos kodeksai: civilinis, darbo ir baudžiamasis. Kas kiekviename iš jų išdėstyta? Ir kodėl jie reikalingi? Šiuo straipsniu į šiuos klausimus ir mėginsime atsakyti.

  • Trumpai apie civilinį kodeksą. Civilinis kodeksas Lietuvoje galioja vos dvidešimtmetį (priimtas 2000 m. liepos 18 d.) ir yra laikomas vienu moderniausių pasaulyje. Nors paruošiamieji kodekso darbai buvo pradėti vos šaliai atkūrus Nepriklausomybę, tačiau procesas užtruko. Civilinis kodeksas, tai yra vienas svarbiausių valstybės dokumentų. Lietuvos civilinį kodeksą sudaro šešios knygos, kuriose numatomi šeimos, vaikų, tėvų ir kitų šeimos narių teisinės pareigos, globa, įvaikinimas, turtiniai, paveldėjimo, asmeniniai neturtiniai ir kiti santykiai.

Civilinis kodeksas – vienas svarbiausių dokumentų. Kodėl? Neretai sakoma, kad Civilinis kodeksas tai antras pagal svarbą dokumentas po šalies Konstitucijos. Šis kodeksas tarytum paibrėžia pamatinius dalykus, be kurių valstybė tiesiog negalėtų funkcionuoti. Tuo tarpu toks teisinis aktas užtikrina žmonių lygiateisiškumą, teisinį apibrėžtumą ir neleistinumą piktnaudžiauti teisiniais aspektais. Galiausiai, tai garantuoja, kad kiekvienas neteisybę patyręs gyventojas galėtų ginti savo poziciją teisme ir įrodyti kito fizinio ar juridinio asmens kaltę arba apginti savo nekaltumą atitinkamu atveju.

  • Darbo kodeksas. Pavadinimas leidžia numanyti, kad Darbo kodektas tai – teisės aktas, kuris yra susijęs su darbo santykiais ir normomis. Jis nurodo darbdavio ir darbuotojo teises ir pareigas įskaitant ir individualiuosius bei tarptautinio pobūdžio darbo santykius. Jame numatytas darbuotojų saugos bei sveikatos išsaugojimo prevencinės priemonės, o taip pat ir darbo teisių gynimo tvarka. Lietuvos Respublikos darbo kodeksas yra laikomas vienu naujausių pasaulyje, o jo nuostatos yra suderintos su Europos Sąjungoje galiojančiais teisės aktais.

Kam reikalingas darbo kodeksas? Darbo kodeksas – tai teisės aktas, kuris užtikrina, kad tiek darbdavys, tiek darbuotojas turėtų aiškiai apibrėžtas teises ir pareigas. O iškilus su darbo santykiais susijusiems nesutarimams – sprendimą. Jeigu darbo santykiai tokio reglamento neturėtų, tuomet darbdaviai turėtų didelę laisvę darbuotojų atžvilgiu ir galimai pradėtų tuo piktnaudžiauti ir darbo sąlygas sukurti palankias savo, bet ne darbuotojo naudai. Pavyzdžiui, reikalauti dirbti ilgesnes valandas, nesuteikti pertraukų, nesirūpinti darbuotojų saugumu ir sveikata darbo vietoje, savarankiškai spręsti dėl darbuotojui skiriamų atostogų ir pan. Tuo tarpu Darbo kodeksas užtikrina, kad darbdaviai ir darbuotojai bendradarbiautų remdamiesi sąžiningumo principu. Tai apima ir lyčių lygybės bei nediskriminavimo kitais pagrindais aspektus.

  • Kas yra Baudžiamasis kodeksas? Baudžiamasis kodeksas, tai – ganėtinai dažnai girdimas žodžių junginys, ypatingai tiems, kurie seka naujienas, skaito naujienų portalus ar mėgsta sužinoti apie tai, kas per dieną įvyko Lietuvoje ir pasaulyje žiūrėdami žinias. Baudžiamasis kodeksas – tai įstatyminis aktas, kuriame numatoma atsakomybė už nusikalstamas veiklas. Arba jeigu trumpai, buitiškai, baudžiamasis kodeksas, tai – knyga, kurioje surašyta, kokios pasekmės lydi kiekvieną padarytą nusikaltimą.

Kas jį sudaro ir kam gali būti naudingas? Paprastai Baudžiamasis kodeksas yra sudarytas iš dviejų dalių: bendrųjų ir specialiųjų nuostatų. Bendrojoje dalyje galima rasti numatomą atsakomybę už nusikalstamą veiklą, bausmės pagrindus bei sąlygas. Tuo tarpu specialioji dalis numato, kas gresia įvykdžius konkrečius nusikaltimus atsižvelgiant į aplinkybes bei kitus nusikaltimo įvykdymui  įtakos galinčius turėti veiksnius.

Lietuvos Respublikos Baudžiamasis kodeksas yra išskirtinis Europoje. Per trisdešimt Lietuvos Nepriklausomybės metų buvo pakeistas beveik visas baudžiamasis kodeksas. Įdomus faktas, kad, pavyzdžiui, Lietuvoje iki 1999 galiojo mirties bausmė. Tačiau ne tik valstybės išsilaisvinimas iš okupanto gniaužtų lėmė, kad buvo įvesta naujų bausmių, taip pat pakito ir atsakomybės gresiančios už įvykdytus nusikalstamus veiksmus. Tam taip pat įtaką darė ir sparčiu žingsniu į priekį žengianti visuomenė, įstojimas į Europos Sąjungą, tobulėjantis mokslas, technologijos, o tuo pat metu ir besikeičiančios gudravimo schemos bei nusikaltimai. Visa tai kėlė Baudžiamojo kodekso persvarstymo būtinybę.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: