healthy and junk food concept – woman with fruits rejecting hamburger and cake

Sveika mityba: atsakymai į visus Jums aktualiausius klausimus

Tam, kad būtume sveiki, turime sveikai maitintis. Organizmui tiesiog būtinas visavertis maistas, aprūpinantis visas gyvybiškai svarbias sistemas maisto medžiagomis. Jei pavalgę jaučiate nuovargį, sunku net pajudėti, vadinasi, išaušo metas pokyčiams. Pavasaris – idealus metų laikas keisti įpročius. Taigi kodėl sveika mityba tokia svarbi ir kokie esminiai jos principai?

Sveikai maitintis reikia ne tik norint puikiai jaustis, bet ir siekiant išvengti daugelio ligų. Judėti sveikesnės mitybos link reikia palaipsniui, tai ilgas, tačiau daug pasitenkinimo ir naujų potyrių dovanojantis kelias. Žinios, susijusios su subalansuota mityba, įgyjamos palaipsniui skaitant knygas ir straipsnius, vykstant į konferencijas, bendraujant su bendraminčiais ir t. t. Tačiau norint pradėti sveikai maitintis, reikia žinoti kelis esminius principus. Kokie jie?

Įpročius keisti – tik po truputį

Pereiti prie sveikos mitybos reikia palaipsniui. Visas šis procesas – tai tarsi ilga kelionė, ilgas žygis, ir per kiek laiko jūs jį įveiksite, labai individualu. Ekspertai teigia, kad mokytis sveikos mitybos paslapčių galima dešimtmečiais, tai neišsenkantis žinių klodas. Be to, visi esame žmonės, taigi pasitaiko suklysti, padaryti sau vieną kitą išimtį, sulaužyti taisykles ir pan. Ir tai labai žmogiška.

Jei mitybą pakeisite staiga, iš to nebus nieko gero: organizmas patirs šoką, patys jausitės prastai, nes nebevalgysite įprastų produktų, tiesiog bus neskanu. Todėl mitybos įpročius reikėtų keisti pamažu. Pirmoji jūsų užduotis – pradėti kruopščiai registruoti, ką ir kada valgote. Tai leis pastebėti, pavyzdžiui, kad valgote gerokai per mažai daržovių, pernelyg dažnai užkandžiaujate nesveikais užkandžiais ir pan. Pradžioje nieko daug keisti nereikės, tiesiog rekomenduojame vienų produktų kiekius kasdieniame racione mažinti, o kitų – didinti. Taip pat sveika mityba reiškia įsiklausymą į savo organizmo poreikius, pojūčius.
Vietoj puodelio kavos ryte – maistingas kokteilis
Nedidelius pokyčius mityboje galite pradėti jau iš karto.

Pavyzdžiui, ryte vietoj puodelio kavos ir bandelės ar sumuštinio verčiau susiplakite maistingą kokteilį. Jam prireiks: 1 banano, saujos šviežių špinatų, pusės sultingo aplesino, 1 kivio, 50 ml kokosų pieno ir 50 ml vandens. Viską susmulkinkite plaktuve ir gėrimas – paruoštas!

Sveika mityba – tai gyvenimo būdas, o ne dieta

Norėdami pradėti maitintis sveikiau, pirmiausiai turite to labai norėti. Sveika mityba prasideda nuo pokyčių galvoje ir tik vėliau – šaldytuve. Pagalvokite, kokia didelė sveikos mitybos nauda organizmui, ir inicijuokite pokyčius jau šiandien pat. Subalansuota mityba – tai ne dieta, nors ji ir padeda numesti papildomus kilogramus. Dieta ypatinga tuo, kad tam tikro mitybos plano laikomės ribotą laiką. Tuo tarpu nusprendus maitintis sveikiau, kitokia mityba turėtų būti ilgalaikė. Kitaip tariant tai – gyvenimo būdo dalis. Čia tik patys mes sprendžiame, kuriuo metu ką valgyti, patys renkamės maisto produktus, kuriuose gausu vitaminų ir mineralų, teikiančių organizmui naudą.

Sveikiausias maistas – augalinis

Pats vertingiausias maistas žmogui – ta daržovės, vaisiai, grūdai ir ankštiniai augalai. Šiame „gyvame“ maiste nėra cholesterolio, gausybės riebalų, konservantų, kitų pavojingų sveikatai priedų, tad šiais produktais galime maitintis visavertiškai.

Reikėtų pagalvoti ne tik apie sveikesnius pusryčius, bet ir apie visos dienos meniu. Rytą būtinai valgykite šviežių vaisių, susiplakite vaisių kokteilį ar pan. Pietums galite valgyti virto, troškinto maisto, geriausiai mėsos arba žuvies, tačiau būtinas komponentas – didelis dubuo šviežių salotų. Jei pagrindinis jūsų tikslas – pradėti maitintis sveikiau, venkite tortų, pyragų, pyragaičių, baltų kvietinių miltų gaminių, gyvulinės kilmės riebalų, nes jie niekaip nesuderinami su sveika mityba. Saldėsiuose ne tik gausu kalorijų – jie visiškai nevertingi.

Mokytis sveikos mitybos galima visą gyvenimą

Anot specialistų, kurie maitinasi sveikai, subalansuota mityba neleidžia vystytis širdies ir kraujagyslių ligoms, sugrąžina sveikatą, energiją. Taigi net jei ir sergate lėtinėmis ligomis ar esate vyresnio amžiaus, žinokite, kad domėtis ir kažką keisti – niekada ne per vėlu. Ieškodami bendraminčių, sužinosite, kaip galima pereiti prie tinkamos mitybos, kokius iššūkius patiria pakeitę savo kasdienį racioną, kokią naudą tai atneša organizmui ir turėsite realius sėkmės pavyzdžius. Kai sveika mityba taps gyvenimo būdu, nė negalėsite įsivaizduoti, kad galėjote maitintis kitaip. To visiems nuoširdžoai ir linkime.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: