Šventasis Antanas

Kaip Didis Šventasis Antanas,

Kiek daro stebuklų jisai,

Tai žino ir jaunas ir senas,

Tai skelbia varguolių balsai

 ( Ištrauka  ,, Giesmė Šv. Antanui‘‘  Dieve visada su Tavimi. Maldų rinkinys 2006 )

Birželio 13 d. švenčiamos Antaninės. Tada kaimuose prasidėdavo šienapjūtė.

Buvo tikima, kad nupjauta žolė gerai atželia, jei ji pjaunama per jauną mėnulį. Juokauta, kad jei žolę šienausi sode prie pat obels, antaniniai obuoliai išaugsią kamuolio didumo. Tądien senovėje neverpdavo linų, nes manyta, jog juos užpuls kenkėjai. Jei šią dieną pastebėsite pievoje varlių ieškantį gandrą, tai kitą diena turėtų būti saulėta ir giedra.

Pagal krikščionių tikėjimą šv. Antanas yra Paduvos miesto , našlaičių , kalinių, pasiuntinių, nevaisingų moterų globėjas. Šaukiamieji į karo tarnybą prašo padėti ištraukti laimingą skaičių, jūroje audros ištiktieji – išsigelbėti.  Jis tikima, globoja keramikus, puodžius, braškių augintojus, nes šios uogos pasislėpusios tarp lapų kaip jis pats kadaise riešutmedyje. Jo prašoma padėti rasti pamestus ar atgauti pavogtus daiktus. Taip pat tikima , jog jis gelbsti nuo drugio, maro ir kitų ligų.

Paduviečiai šį šventąjį vadina mokytoju ir stebukladariu, kartu jis jiems yra tarsi vyresnysis brolis, šeimos draugas, padedąs didžiausioje bėdoje ir kasdienėse smulkmenose. Šv. Antanas šešiolikos metų įstojo į vienuolyną. Jis tapo didelių Šv. Rašto žinovu, buvo labai išsilavinęs, iškalbingas. Daug dirbo visuomenės luomų susitaikymo ir vargšų labui. Sunkiai susirgus astma ir vandenlige, jo bičiulis įrengė jam nedidelę celę riešutmedyje. Čia tarp lapų jis ir gyveno, nes tyrame ore buvo lengviau kvėpuoti. Mirė Italijoje, palaidotas Paduvoje.  Po Antano mirties praėjus  32 metams , perlaidojant jo palaikus, aptiktas nesudūlėjęs jo liežuvis. Suprantama – liežuvis buvo iškalbos įrankis. 1232 m.  paskelbtas  šventuoju.  Šv. Antanas dar gyvas būdamas garsėjo stebuklais, jo gyvenimas apipintas daugeliu legendų. Pasak  vienos legendos , kartą , kai šv. Antanas meldėsi savo kambaryje, jam pasirodžiusi  Švč. Mergelė Marija su Kūdikėliu Jėzumi ant rankų . Todėl dailėje Šventasis vaizduojamas laikantis Kūdikėlį Jėzų , kartais Kūdikėlis sėdi ant knygos, padėtos ant altorėlio, arba Kūdikėlį, sėdintį ant knygos, šv. Antano glėbyje.

Pasvalio krašte didžiausi Šv.  Antano atlaidai vyksta Saločiuose Šv. Juozapo parapijoje.  Atlaidams salotiečiai bei artimesnių parapijų tikintieji ruošiasi iš anksto.  Šiuo metu prie šv. Antano populiarinimo  daug  prisideda Saločių seniūnija bei bendruomenė.  Į šventę visuomet atvyksta  svečias iš Vilniaus Pasvalio krašto bendrijos pirmininkas prof. Rimantas Kanapėnas su šeima bei salotiečiai iš visos Lietuvos, net ir iš užsienio.  Jis aktyviai dalyvauja visuose šventės renginiuose.  Miestelyje  Antaninės  šėlsta net tris dienas ir baigaiasi sekmadienį Šv. Mišiomis bei pakermošiu  pas Antanus.   Šv. Antano iškilmė taip pat vykta Krikliniuose – Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo parapijoje.

Prieš  pat Antanines visuomet pražįsta jazminai, šiais metais Dievulis paskubino jų žydėjimą. Tik dabar  težydi skiepyti jazminai.

2019 m. birželio 17 d.                                                    Vlada Čirvinskienė, Pasvalys


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: