Šventinis namų drabužis: kada kalėdiniai papuošimai tampa rizika

Advento vainikai ir žvakių šviesa namuose – puikus būdas sukurti šventinę nuotaiką laukiant gražiausių žiemos švenčių. Tačiau draudikai atkreipia dėmesį, kad į vainikus įkomponuotos žvakės kelia ir gaisro pavojų. Jos greitai įkaista, o vaškas lengvai pasklinda ant šalia esančių daiktų, todėl nuo žvakės kilęs gaisras gali padaryti rimtos žalos namams.

„Žvakės išlieka populiariausiomis šventinėmis dekoracijomis. Laimei, jomis nebepuošiamos eglutės, tačiau tradiciniame advento vainike ar šventinėje puokštėje jos tvirtinamos šalia arba ant eglišakių ir itin greitai gali sukelti gaisrą“, – sako draudimo bendrovės „Gjensidige” Žalų departamento vadovė Baltijos šalims Viktorija Katilienė.

10 patarimų, kaip saugiai elgtis su advento dekoracijomis

1.Saugus atstumas apsaugo nuo liepsnos. Dažnai žvakės sukeltas gaisras įsiplieskia liepsnai susilietus su vienu iš šalia esančių daiktų. Dėl šios priežasties prieš naudodami žvakę įsitikinkite, kad degūs daiktai, tokie kaip užuolaidos, baldai ir pats advento vainikas, yra saugiu atstumu nuo žvakės liepsnos. Taip pat svarbu advento vainiką laikyti atokiau nuo kitų šilumos šaltinių, pavyzdžiui, televizoriaus ar kūrenamo židinio.

2. Reikėtų vengti skersvėjo. Svarbu užtikrinti, jog patalpoje, kurioje dega žvakės, nebūtų skersvėjo. Saugokite degančias žvakes nuo skersvėjų, pavyzdžiui, lubinių ventiliatorių ir oro srovių. Tai padės išvengti staigaus, netolygaus degimo ir liepsnos protrūkių. Skersvėjis gali lengvas užuolaidas ar popierius užpūsti ant liepsnos, ir dėl to jie gali užsidegti.

3. Spygliuočiai ir sausos gėlės – pavojingiausi. Ypač atsargiai elkitės su tais advento vainikais, kurie pagaminti iš spygliuočių šakų. Kuo ilgiau advento vainikas stovi namuose, tuo sausesnės tampa į jį įpintos šakos, kurios gali dar lengviau užsiliepsnoti. Turėtumėte būti ypač atsargūs, jei vainikas pagamintas iš sausų gėlių, vaisių ir kankorėžių.

4. Laikikliai žvakėms – daugiau saugumo. Stabilus ir nedegus žvakės laikiklis apsaugos advento vainiko pagrindą nuo užsiliepsnojimo. Tačiau svarbu įsitikinti, kad pasirinktas žvakės laikiklis būtų pakankamai didelis, kad jame tilptų žvakė ir būtų užtektinai vietos visam nutekėjusiam vaškui ir jis nepatektų ant paties vainiko.

5. Degančiai žvakei būtina priežiūra. Nors gali atrodyti, kad nieko blogo nenutiks, jei trumpam paliksite žvakes be priežiūros, bet niekada negalite žinoti, kiek ilgai jūs užtruksite. Todėl kiekvieną kartą išeidami iš kambario užgesinkite žvakes ir įsitikinkite, kad jos tikrai užgesintos, o dagtis nebešviečia. Jei yra galimybė, stenkitės neužpūsti žvakių, nes taip gali pasklisti kibirkštys. Geriausias įrankis liepsnai užgesinti – tai specialiai tam tikslui skirtas žvakių gesintuvas, kuris neleis deguoniui pasiekti liepsnos ir ją saugiai užgesins.

Uždegtų žvakių niekada negalima palikti vaikams ar augintiniams lengvai pasiekiamoje vietoje. Mažieji namų gyventojai gali jas apversti ar net apsideginti, tad laukdami Kalėdų būtinai priminkite ir vaikams apie saugumą namuose.

6. Pagrindas turi būti tvirtas ir stabilus. Kad žvakės neapvirstų, svarbu pasirūpinti, kad pagrindas po advento vainiku būtų stabilus. Vainikus ir žvakių kompozicijas rekomenduojama laikyti ant stiklinės, metalinės ar keramikinės lėkštės, kuri apsaugos baldus nuo galimo gaisro pavojaus. Advento vainiko nereikėtų laikyti ant staltiese ar kita degia medžiaga uždengtų paviršių, taip sumažinsite gaisro pavojų. Tos pačios taisyklės galioja ir smilkalams, kurie, nukritę ant kilimo ar staltiesės, gali padaryti žalos.

7. Žvakes naudokite pagal paskirtį. Ypač atsargiai elkitės su didelėmis dekoratyvinėmis žvakėmis, nuo kurių gali įkaisti stalo paviršius, taip pat patalpose nedeginkite lauko žvakių. Būkite ypač atsargūs su dekoratyvinėmis žvakėmis, kurios papuoštos įvairiais dekoratyviais elementais. Jos gali būti skirtos tik dekoruoti, o ne deginti. Jų viduje esančios dekoratyvios lapų, gėlių ir kt. elementų kompozicijos žvakei degant gali užsidegti ir degti net keletą kartų didesne liepsna.

8. Laikykitės gamintojo nurodymų. Būtina laikytis nurodymų, esančių ant įsigytų žvakių pakuotės, kaip teisingai jas deginti ir kokioms progoms jos skirtos. Kiekvienos žvakės degimo trukmė, tinkamas uždegimas ir užgesinimas skiriasi, todėl prieš ją naudodami atidžiai perskaitykite gamintojo nurodymus ir jų laikykitės.

9. Prižiūrėkite dagtį. Degindami žvakę atkreipkite dėmesį į jos liepsną ir degiklį. Kad liepsna nebūtų pernelyg didelė ir nemirgėtų, paprastas ir efektyvus būdas ją suvaldyti – prieš kiekvieną žvakės deginimą šiek tiek nukirpti dagtį. Taip pat stebėkite, kad į ištirpusį parafiną nepatektų pašalinių medžiagų – dagties atraižų, degtukų.

Verta žinoti, kad žvakės nereikėtų visiškai išdeginti. Jei žvakė deginama per ilgai, ant jos degiklio gali susikaupti anglies ir ji gali tapti nestabili, dėl to gali rastis pavojingai didelė liepsna, dūmai ir suodžiai. Nedelsdami užgesinkite žvakę, jei ji rūksta, keletą kartų užsiliepsnoja arba liepsna tampa pernelyg didelė. Tai reiškia, kad žvakė dega netinkamai ir liepsna yra nevaldoma. Leiskite žvakei atvėsti, apdorokite dagtį, tada vėl uždekite.

10. Gesintuvas arba storas drabužis – patikimiausi ginklai. Atrodytų, kad žvakės sukeltą gaisrą galima nesunkiai užgesinti vandeniu, tačiau dažnai toks sprendimas gali pridaryti dar daugiau žalos. Dėl vandens karštas vaškas gali ištikšti, o tuomet kyla rizika, kad ugnis persimes į šalia esančius baldus.

Geriausias būdas liepsną gesinti gesintuvu, tačiau jeigu jo neturite, ugnį galite sustabdyti kokiu nors storu drabužiu, taip neleisdami jai reaguoti su deguonimi. Svarbu atsiminti, kad jokiu būdu nereikėtų naudoti audinio iš sintetinės medžiagos, nes jis ugnies neužgesins, o užsidegs pats. Jei po ranka neturite nieko, kas padėtų užgesinti ugnį, ir matote, kad ji greitai plinta, nedelsdami kreipkitės į gelbėtojus ir išeikite iš patalpų.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: