Lietuvos naujienos - Verslas - 2021-06-01

„Swedbank“ ekonomistams – tarptautinis įvertinimas už tiksliausias prognozes

Pasaulyje pirmaujanti ekonominių tyrimų organizacija „Focus Economics” paskelbė verslo bendroves, pateikusias tiksliausias 2020 metų ekonominių rodiklių prognozes. Lietuvoje tiksliausių prognozių apdovanojimas (angl. Forecast Accuracy Award) atiteko „Swedbank“ Lietuvoje ekonomistams.

Nerijaus Mačiulio vadovaujama „Swedbank“ Lietuvoje ekonomistų komanda tiksliausiai prognozavo 2020 metų mūsų šalies makroekonominius rodiklius. Antroje vietoje tarp tiksliausiai prognozavusių institucijų buvo tarptautinė finansinių paslaugų įmonė „Allianz“, trečioje vietoje – „Moody‘s Analytics“.

Tiksliausi vertinimai buvo nustatomi atsižvelgiant į keturių rodiklių prognozes – BVP, infliacijos, biudžeto ir einamosios sąskaitos balanso. „Swedbank“ ekonomistai prognozavo vieną mažiausių Lietuvos ekonomikos nuosmukių Europos Sąjungoje. Statistikos departamento duomenimis, pernai Lietuvos BVP sumažėjo 0,8 procento.

„Prasidėjus pandemijai prognozuoti makroekonominius rodiklius buvo tikrai nelengva, nes stebėjome moderniais laikais nematytus iššūkius. Ekonominę veiklą slopino ne tik neapibrėžtumas ir baimės, bet ir karantino priemonės, apribojusios kai kurių sektorių veiklą bei labai suvaržiusios gyventojų mobilumą“, – sako „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis.

Pasak jo, didžiulį neapibrėžtumą, prognozių modelių nepatikimumą ir naudotų prielaidų įvairovę atspindėjo ir labai platus prognozių spektras. Pavyzdžiui, optimistiškiausią ir pesimistiškiausią Lietuvos BVP pokyčio prognozę skyrė beveik 10 procentinių punktų.

„Daugelis institucijų ir ekonomistų bandė savotiškai apsidrausti ir įspėti apie galimus itin blogus scenarijus, ir tai atsispindėjo jų prognozėse. Vis tik įvertinę daugybę objektyvių rodiklių – mažą priklausomybę nuo atvykstamojo turizmo, palankią pramonės struktūrą ir aukštą eksportuojančių įmonių konkurencingumą, subalansuotus namų ir įmonių finansus – atsispyrėme pagundai panikuoti. Būtent tokioje aplinkoje daug įtakos turėjo bendradarbiavimas tarp šalių, padėjęs atsiriboti nuo nereikalingų emocijų“, – prognozavimą apibendrina N. Mačiulis.

„Swedbank“ Baltijos šalių makroekonominių tyrimų padalinyje dirba 9 ekonomistai, o visoje „Swedbank“ grupėje, kuri apima Lietuvą, Latviją, Estiją, Švediją, Suomiją bei Norvegiją, dirba 23 ekonomistai, prognozuojantys ne tik įvairiausių šalių makroekonominius rodiklius, bet ir palūkanų normas bei kai kurių žaliavų kainas.

„Focus Economics” kiekvieną mėnesį surenka ir analizuoja 91 šalies makroekonominių rodiklių ir 23 žaliavų kainų prognozes iš daugiau nei 350 institucijų bei 1500 ekonomistų, dirbančių įvairiose pasaulio šalyse.

Prognozių tikslumas nustatomas, vertinant jų prognozių paklaidos vidurkį, o paklaida nustatoma skaičiuojant absoliutinį skirtumą tarp individualių prognozių bei faktinio rezultato.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: