„Swedbank“: sezoninis verslas įsibėgėja – kaip užsitikrinti jo sėkmę?

Karščiai Lietuvą šiemet užplūdo netikėtai ir net jau spėjo pagrasinti sausra, tačiau sezoninio verslo turėtojams šis pavasaris ir vasaros pradžia kaip niekada pelninga. Lauko kavines ir terasas įrengę ar sezonine lauko prekyba užsiimantys verslininkai klientų skaičiumi šiuo metu nesiskundžia. Norintiesiems užsiimti sezonine veikla ekspertai primena, į ką būtina atkreipti dėmesį norint, kad verslas nešlubuotų.

Devynis kartus pamatuok

Ne vieno sezoniniu verslu ketinančio užsiimti lietuvio dėmesį patraukia idėja vasarą autobusiuku keliauti po renginius ir teikti maitinimo paslaugas. Visgi, norint užsiimti tokia veikla, nemažą sumą teks paskirti ne tik automobiliui įsigyti, bet ir jo įrangai, kad ši atitiktų Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos reikalavimus. Taip pat reikės sumokėti už festivalio ar miesto šventės vietą. Be to, net ir turint visą tokiam verslui reikalingą įrangą ir leidimus, dažnai sudėtinga iš anksto pasakyti, ar renginys pavyks − juk gali būti blogas oras ir pliaupti lietus.

„Prieš pradedant tokį verslą pravartu pasitikrinti jo galimybes. Iš pradžių išsinuomokite prekybos vietą mieste, pažiūrėkite, kaip pirkėjas vertina jūsų produktą. Sudėjus visas galimas veiklos išlaidas, vietos nuoma prekybos centre su garantuotu pirkėjų srautu gali kainuoti panašiai kaip ir autobuso įrengimas, tačiau rizikos nusivilti bus gerokai mažiau“, – sako „Swedbank“ Finansų instituto vadovė Jūratė Cvilikienė.

Verslo patikrinimas buvo naudingas ir Rimvydui Valotkai, šiuo metu sėkmingai vadovaujančiam penkioms ledainėms „Manhattan Ice Dream“, kurių vitrinų šį karštą pavasarį ir vasaros pradžią tiesiog nespėjo pildyti. Jis prisimena, kaip viename nedideliame prekybos centre norėjo atidaryti ledainę. Visgi įvertinęs, kad rizika per didelė, tokio plano atsisakė.

„Įsirengėme tik nedidelį ledų prekystalį ir stebėjome, kaip žmonės reaguoja į produktą, ar domisi juo. Šiame prekybos centre nedirbame, nes supratome, kad veikla tikriausiai neatsipirks. Gerai, kad nusprendėme pasitikrinti, nes tai leido mums sutaupyti nemažai pinigų“, – patirtimi dalijasi verslininkas.

Nebijokite pažvelgti kritiškai

Imantis sezoninio verslo į parengtą planą nereikėtų bijoti pažvelgti ir kritiškai. Pasak „Versli Lietuva“ vyriausiosios projektų vadovės Eglės Stebulienės, dažnai naujos veiklos idėja degantys žmonės nenori nei mąstyti, nei girdėti apie blogiausią variantą. Tačiau vėliau pasidžiaugia, kad apie verslo steigimą galvojo visapusiškai, iš anksto pagalvojo apie išeitis, kaip spręsti galinčius užklupti sunkumus.

„Jeigu šalia upės ar ežero norite nuomoti vandenlentes ir manote, kad jūsų sezonas truks ilgiau nei du mėnesius, apskaičiuokite, kas būtų ir ką reikėtų daryti, jei sezonas truktų tik vieną mėnesį ar dar trumpiau. Ar jūsų investicijos atsipirktų, ar bent jau pavyktų išvengti nuostolio?“, – retoriškai klausia specialistė.

Anot E. Stebulienės, viena aktualiausių temų pradedantiesiems sezoninį verslą yra jo finansavimas. Ji primena, kad didžiojoje dalyje šalies savivaldybių veikia smulkiojo ir vidutinio verslo programos ar fondai.

Svarbu nepraleisti galimybės kreiptis į savivaldybę ir sužinoti, kokias jūsų verslo išlaidas galėtų kompensuoti tokie išoriniai finansavimo šaltiniai. Kartais, siekiant paskatinti būsimą verslininką imtis veiklos, finansavimas skiriamas daliai įsigytos įrangos kompensuoti, darbuotojų samdai ar, pavyzdžiui, rinkodaros priemonėms.

Atmintinė sezoniniam verslui

Kuriant verslą svarbu degti noru ir tikėti tuo, ką darote. Tačiau ekspertai atkreipia dėmesį, kad norint užsitikrinti sėkmę būtina nepamiršti patikrinti idėjos, neskubėti investuoti visų turimų pinigų ir gerai paieškoti papildomų veiklos finansavimo būdų.

Prieš pradėdami verslą, patikrinkite savo idėją ją realizuodami su kuo mažesniais kaštais. Sezonas pasibaigė? Nenuleiskite rankų, apgalvokite ir įtraukite naujų produktų ar paslaugų, kurios klientams gali būti aktualios ne sezono metu.

Specialistai pabrėžia ir darbo optimalumo svarbą, pavyzdžiui, jei galite užsisakyti asortimentą iš tiekėjų – patys nesiimkite gamybos. Tai leis būti lankstesniems ir sumažins jūsų verslo kaštus. Kurdami verslą taip pat nepamirškite pagalvoti ir apie alternatyvias pajamas, pavyzdžiui, rizika bus daug mažesnė, jei vienas iš sutuoktinių dirbs samdomą darbą ir taip užtikrins nuolatines pajamas.

Na, ir, žinoma, pasinaudokite galimybėmis konsultuotis su specialistais, kurių tikslas padėti įžvelgti visus galimus verslo scenarijus, o jei reikia, kartu surasti planą B.

Daugiau patarimų: „Swedbank“ video seminare „Sezoninis verslas – rizika ar galimybė?“


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: