Tarėsi dėl A. R. Niemio atminimo įamžinimo Biržuose

Rugsėjo 16 dieną Savivaldybės mero pavaduotojos Astros Korsakienės kabinete vyko pasitarimas dėl Augusto Roberto Niemio (Aukusti Robert Niemi) atminimo įamžinimo Biržuose. Pasitarime dalyvavo Seimo narys Viktoras Rinkevičius ir jo padėjėja, rajono Savivaldybės tarybos narė Stasė Eitavičienė, Biržų krašto muziejaus „Sėla“, Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos atstovai, Savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja Loreta Munikienė.

V. Rinkevičius papasakojo, kaip A. R. Niemio atminimas (šiemet buvo minimos 150-osios profesoriaus gimimo metinės) buvo pagerbtas Lietuvos Seime: vyko mokslinė konferencija, R. A. Niemiui skirta paroda, renginiuose dalyvavo Lietuvos ambasadorius Suomijoje ir Suomijos ambasadorius Lietuvoje, mokslininkai, A. R. Niemio veiklos tyrinėtojai.

V. Rinkevičius priminė, kuo ypatingi suomio A. R. Niemio nuopelnai Lietuvai.

Helsinkio universiteto prof. A. R. Niemis trisdešimt savo darbingiausių gyvenimo metų skyrė lituanistikos studijoms ir žinių apie Lietuvą sklaidai Suomijoje. Be folkloro tyrinėjimų šiaurės rytų Lietuvoje ir Dzūkijoje, užrašytų, sudarytų ir išleistų liaudies dainų rinkinių, prof. A. R. Niemis yra parašęs ir pirmąją lietuvių literatūros istoriją suomių kalba (Liettuan kirjallisuus, 1925). Remdamasis Skandinavijos bei kitų pasaulio šalių švietimo patirtimi, jis parengė reikšmingą Lietuvai knygą „Medžiaga Lietuvos mokyklų reformai“ (1920), kurioje išdėstė rekomendacijas, kaip reformuoti tarpukario nepriklausomos Lietuvos švietimą.

Rinkdamas liaudies dainas suomių mokslininkas bendravo su kanauninku Adolfu Sabaliausku, drauge su juo sudarė ir išleido dainų rinkinį „Dainos ir giesmės šiaurrytinėje Lietuvoje“ (1912), palaikė ryšius su Jonu Basanavičiumi ir kitais tarpukario Lietuvos šviesuoliais.

Prof. A. R. Niemis domėjosi ir Lietuvos politine situacija, daug padarė, kad Suomija pripažintų Lietuvos nepriklausomybę. Už nuopelnus Lietuvai 1928 m. A. R. Niemis buvo apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordinu ir Lietuvos Nepriklausomybės medaliu.

Biržiečiams profesoriaus atminimas brangus pirmiausia tuo, kad prof. A. R. Niemis drauge su kanauninku Adolfu Sabaliausku-Žalia Rūta Biržų krašte užrašė mūsų krašto dainas ir įamžino liaudiškas muzikavimo tradicijas, įvertino Biržų krašto muzikines tradicijas moksliniu požiūriu. Šiandien jo surinkta medžiaga yra svarbus mūsų krašto etnomuzikavimo tradicijas liudijantis dokumentas.

Vertindamas A. R. Niemio indėlį į Biržų krašto kultūrą ir Lietuvos valstybės istoriją, Seimo narys V. Rinkevičius, turėdamas A. R. Niemio šeimos pritarimą, sumanė pastatyti jam skulptūrą. Skulptūra jau pradėta kurti, jos pagrindu paimtas A. R. Niemio paminklo Helsinkio kapinėse elementas – rūpintojėlis. Maždaug 160 cm aukščio skulptūra turėtų rasti vietą Biržuose. Jurgio Bielinio bibliotekos vyriausioji bibliotekininkė viešiesiems ryšiams Indra Drevinskaitė pasiūlė A. R. Niemiui skirta skulptūra pradėti naują skulptūrų alėją palei pėsčiųjų ir dviračių taką. Galbūt A. R. Niemio skulptūra bus pastatyta ant kalnelio tako pradžioje.

Pasitarimo dalyviai šiai minčiai pritarė. Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja L. Munikienė turėtų pateikti konkretesnius pasiūlymus dėl paminklinės skulptūros statymo vietos.

Pasitarimo metu taip pat sutarta, kad Biržuose reikia surengti konferenciją ir A. R. Niemiui skirtą parodą. Ir vienas iš sumanymų – A. R. Niemio vardu pavadinti gatvę Biržuose. Konferenciją numatoma surengti lapkričio pabaigoje, o dėl gatvės dar bus diskutuojama ir sprendimą turės priimti Savivaldybės taryba.

Biržų rajono savivaldybės informacija


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: