Tautodailės parodoje širdies šiluma ir tautinė jausena

Panevėžio miesto dailės galerijoje atidaryta tradicinė Lietuvos tautodailininkų sąjungos Panevėžio krašto bendrijos tautodailės paroda. Joje darbus pristato tautodailininkai iš Anykščių, Biržų, Kupiškio, Pasvalio, Panevėžio, Rokiškio ir Ukmergės.

Žanrų įvairovė

Šiemet 235 liaudies meistrai parodos ekspozicijai pateikė 696 unikalius kūrinius. Tiesa, pernai, 2014-aisiais, tautodailės parodoje dalyvavo gausesnis liaudies meistrų būrys – 243 tautodailininkai. Tuomet parodoje eksponuotas 891 kūrinys. Tačiau, kaip pabrėžė Lietuvos tautodailininkų sąjungos (LTS) Panevėžio skyriaus pirmininkas Saulius Kronis, šiųmetėje parodoje pastebimas didesnis dėmesys smulkiesiems žanrams – verpstėms, prieverpstėms, švilpukams. Be to, pagausėjo kalvystės ir tekstilės kūrinių.

Šios gražios parodos organizatoriai pasidžiaugė, kad visų žanrų meistrai ir šiais metais pasistengė pasitikrinti savo santykį su tradicija. Tai matyti iš parodoje eksponuojamų darbų tematikos, atlikimo technikos ir technologijos, į kūrybos procesą įdėtos širdies šilumos ir tautinės jausenos.

Panevėžio krašto tautodailės ekspoziciją lankytojai galės pamatyti iki gegužės 16 dienos.

Tądien 12 valandą vyks parodos aptarimas.

Atskleidžiamas regiono identitetas

Panevėžio dailės galerijos vadovė Jolanta Lebednykienė parodos atidarymo šventėje džiaugėsi Aukštaitijos tautodailininkų darbais. „Paroda – labai svarbi, nes liaudies meistrų darbais atskleidžiamas regiono identitetas. Panevėžio krašto savitumą regime tautodailės žanrų įvairovėje: tapyboje, medžio drožyboje, akmens, metalo, keramikos, odos darbuose, audinių raštuose, karpiniuose, mezginiuose, pynimuose, floristiniuose paveiksluose ir šiaudinių sodų ažūre“ – sakė J. Lebednykienė.

Dailės galerijos vadovė pabrėžė, kad paroda akivaizdžiai liudija, jog atgimsta primiršti tautodailės žanrai. „Džiugina dar ir tas faktas, kad patyrusių meistrų gretas papildo nauji bei jauni veidai. Tačiau tai nei kiek nesumenkina parodos meninio lygio. Ekspozicija ne tik įvairi, bet ir tvirtai besiremianti į lietuvių tautodailės pamatus. Ypatingai džiaugiuosi, kad parodoje gausiai reprezentuojamas tekstilės žanras, nors kituose Lietuvos regionuose jis jau apmiręs. Anykščių rajono audėjos atgaivino autentišką audimo tradiciją ir ją uoliai puoselėja“, – džiaugėsi J. Lebednykienė.

Praėję metai sėkmingi

Kad Aukštaitijos krašto tautodailininkų parodos turi savo „veidą“ ir išsiskiria giliu tautinių tradicijų suvokimu, lietuviško kultūrinio paveldo saugojimu ir puoselėjimu, tvirtino ir LTS Panevėžio skyriaus pirmininkas S. Kronis. „Tai matyti iš gausių tekstilės, medžio drožybos, kalvystės ekspozicijų, tapybos, keramikos, juvelyrikos, mezgimo, siuvinėjimo, pynimo, vilnos vėlimo darbų, karpinių, margučių, papuošalų, žaislų įvairovės. Be to, pagausėjo kalvystės kūrinių – kaldintų kryžių, saulučių. Pastebimas didesnis dėmesys smulkiesiems žanrams – verpstėms, prieverpstėms, švilpukams, tad jų šiemet parodoje matome daugiau nei pernai“, – aiškino S. Kronis.

Tautodailininkų vadas pristatė ir keramikos darbus. S. Kronis džiaugėsi, kad šalia tradicinės bei juodosios keramikos parodos lankytojams rodomi ir raugo keramikos darbai, sukurti pagal senovinę technologiją – išdegtą dirbinį vėsinant miltų rauge.

Be to, jis pasidžiaugė, kad 2014 metai Panevėžio krašto tautodailininkams buvo itin sėkmingi. „Respublikinėje liaudies meno parodoje 39 mūsų krašto autoriai eksponavo 102 darbus. Vienuolikos autorių kūrinius savo fondams nupirko Nacionalinis dailės muziejus“, – teigė S. Kronis.

Audimas atgimsta

Aukštaitijos krašto tautodailės paroda džiaugėsi garsi įvairiaspalvių juostų pynėja panevėžietė Irena Ona Vilienė. Tautodailininkė netvėrė džiaugsmu kalbėdama apie parodoje pagausėjusius tekstilės darbus. „Itin džiaugiuosi Anykščių krašto audėjų darbais, o labiausiai džiugina Dalia Bernotaitė-Janušienė. Ji ne tik įvaldė audimą įvairios konstrukcijos audimo staklėmis, surinko Arklio muziejui tekstilės kolekciją, bet ir ugdo austi išmokusias ir pamėgusias Anykščių krašto merginas. Parodoje pristatytos merginų austos lovatiesės. D. Bernotaitė-Janušienė iš skiautelių atkuria senovinius raštus, tyrinėja ir pristato pačius seniausių juostų audimo būdus: vijimą, pynimą, dvinytį audimą, kuriuo, kaip prisimena vyresni žmonės. Nuo 2008 metų anykštėnė tekstilininkė ir audėja moko austi Anykščių merginas, vadovaudama audimo būreliams Anykščių miesto mokyklose ir audimo mokyklai Arklio muziejaus Amatų centre Niūronyse. D. Bernotaitės-Janušienės iniciatyva Anykščių krašte atgimė ir šį kraštą visoje Aukštaitijoje ėmė repre
zentuoti audimo tradicija“, – kalbėjo I. O. Vilienė.

Tapybos darbų gausu

Krašto tautodailės parodos ekspozicija didžiavosi ir tautodailininkė, nutapiusi ne vieną šimtą akvarelių, Stasė Mikeliūnienė. Pasak jos, išliekamąją vertę turi tie tapybos darbai, kuriuose pavaizduotos istorinės vietovės. „Tai ir bažnyčios, ir pilys, alkakalniai, piliakalniai. Tokie darbai turi išliekamąją vertę. Taip pat didelę išliekamąją vertę turi etnografine tematika nutapyti darbai. Labai įdomus Alfredos Petrulienės nutapytas darbas. Tapybos darbų labai daug ir kalbėti apie kiekvieną užimtų daug laiko. Prasmingiausia būtų, kad parodą aplankytų kuo daugiau žmonių. Kiekvienas parodoje suras sau patinkantį liaudies meistro sukurtą kūrinį“, – kvietė užsukti į Aukštaitijos krašto tautodailininkų parodą S. Mikeliūnienė.

Beje, Aukštaitijos krašto tautodailės parodos Dailės galerijoje rengiamos nuo 1990 metų. Jos sulaukia didelio visuomenės dėmesio ir yra bene labiausiai lankomos galerijos parodos.


Vido Paskačiaus nuotraukos
Raimonda MIKUČIONYTĖ


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: