Teatrinėse improvizacijose skambėjo ir prancūzų kalba

Grakšti poezijos eilutė, netikėtai nuskambėjusi melodija ar sena spektaklio afiša gali tapti impulsu teatrinei improvizacijai. Tuo įtikino gimnazistai Juozo Miltinio palikimo studijų centro projekto „Žodis saviraiškos pasaulyje“ baigiamajame renginyje, skirtame Europos kalbų dienai.

Renginyje, vykusiame Juozo Miltinio dramos teatro Mažojoje salėje, teatrines improvizacijas rodė jaunieji kūrėjai iš Panevėžio ir Pasvalio gimnazijų. Teatro scenoje skambėjo lietuvių ir prancūzų kalba, kurią taip mėgo Maestro.

„Europos kalbų diena skelbiama vieną kartą metuose. Mūsų kasdienybėje kalba – svarbiausias žmogaus bendravimo ir saviraiškos būdas, neatsiejamas ir nuo kalbinės, ir nuo kultūrinės įvairovės. Kalboje pasireiškia įvairių kultūrų savitumai. Neatsitiktinai šis sumanymas siejamas su režisieriaus Juozo Miltinio nuolatiniu domėjimusi kalbomis, jų mokymusi ir jo meile Teatrui. Teatras suteikia sielai sparnus į neribotą laisvę ir svajones“, – kalbėjo šio renginio vedėjas, aktorius Petras Kežys.

Juozo Miltinio gimnazijos teatro studijos moksleiviai improvizaciją „Atsargiai, dažyta!“ sukūrė pagal Tomo Sakalausko knygos „Monologai“ tekstus. Mokytojas Algis Želvys sakė, kad ši frazė jiems tarsi pasiūlė sumanymą, kad apie teatrą gali kalbėti senos spektaklių afišos. Idėja buvo papasakoti apie režisierių Juozą Miltinį, supažindinti su jo asmenybe, teatro savitumu, repertuaro formavimu, jaunųjų aktorių studija, žiūrovų požiūriu per iškalbingus teatro istorijos fragmentus.

Kazimiero Paltaroko gimnazijos moksleiviai improvizavo pastaruoju metu itin madinga magijos ir burtininkų tema. Spalvingą „Abrakadabrą” jie suvaidino prancūziškai. Pasak prancūzų kalbos mokytojos Violetos Mockuvienės, tai žaidybinis vaikų fantaziją ugdantis, vaizduotę atpalaiduojantis kūrinys. Teatro mokytoja Janina Bardauskienė sakė, kad jaunieji teatralai savo spektaklius rodo tarptautiniame mokinių prancūzakalbių teatrų konkurse Alytuje ir todėl turi motyvaciją mokytis prancūzų kalbą.

Plastiškai, elegantiškai, žaismingai – prancūziškai tiek forma, tiek kalba Pasvalio Petro Vileišio gimnazijos moksleiviai suvaidino savo kūrinį „Oskaras Milašius. Oskaro Milašiaus poezija „Les Muses“. Teatro mokytoja Asta Liukpetrienė pasakojo, kad juos įkvėpė lemtingas poeto Oskaro Milašiaus biografijos faktas. Tai improvizacija paukščio, meilės ir mirties tema, stengiantis perteikti poeto kūrybos spalvas per kalbą, judesį, muziką.

Juozo Balčikonio gimnazijos moksleiviai improvizavo jaunimo kultinio romano „Rugiuose prie bedugnės“ tema. Amerikiečių rašytojo Džeromo D. Selindžerio kūrinio motyvus jie perteikė savitai ir savo teatrinę improvizaciją pavadino„Selindžerio Rugiuose prie bedugnės kitaip“.

„Mums pasirodė smagu ir įdomu sukurti tokią improvizaciją privalomo kūrinio tema ir kartu parodyti savo vaidybinius gebėjimus. Sunkiausia buvo visus fragmentus sujungti į vieną visumą“, – sakė kūrinį režisavusi gimnazistė Urtė Povilauskaitė, turinti patirtį ir profesionalioje scenoje. Pasak mokytojos Danutės Ašerienės, mokiniai viską darė savarankiškai, o ji tik pakonsultavo kalbos klausimais.

„Mikalojus Daukša yra pasakęs, kad kalba yra mūsų vienybės motina, pilietiškumo tėvas, valstybės sargas. Kalbos atveria langą į pasaulį“, – renginio pabaigoje kalbėjo Juozo Miltinio palikimo studijų centro vadovė Angelė Mikelinskaitė, linkėdama mokytis kalbų ir kartu nepamiršti savosios. Visiems jaunųjų kūrėjų mokytojams šio projekto vadovė įteikė rožes.

Virginijos Januševičienės tekstas

Virginijaus Benašo nuotraukos


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Sponsored video


Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: