Tiksli šilumos apskaita – nuotolinio nuskaitymo sistemos dėka

Šilumos vartotojai atsiskaito su šilumos tiekėju už sunaudotą šilumą pagal pastatuose įrengtų atsiskaitomųjų šilumos apskaitos prietaisų rodmenis.

Siekiant tikslesnių duomenų nuskaitymo, AB „Panevėžio energija“ diegia šilumos apskaitos prietaisų duomenų nuotolinio nuskaitymo įrangą daugiabučių namų šilumos punktuose. Turint šilumos skaitiklių rodmenų nuotolinio nuskaitymo įrangą, galima skaitiklių rodmenis nuskaityti neapsilankius šilumos punktuose ir taip visų skaitiklių rodmenų fiksavimą atlikti vienu metu. Vykdydama LR Šilumos ūkio įstatymo nuostatas, šilumos tiekėja „Panevėžio energija“ privalo suteikti vartotojams prisijungimo slaptažodžius, kad šie galėtų elektroninių ryšių priemonėmis susipažinti su atsiskaitomųjų šilumos apskaitų prietaisų rodmenimis.

Naujos technologijos – žingsnis į priekį

Panevėžyje šilumos apskaitos duomenų nuotolinio nuskaitymo sistema įrengta ir sertifikuota daugiau nei 80 proc. visų miesto pastatų šilumos punktų. Nors vartotojų reikalavimu Valstybinės energetikos inspekcijos ir Valstybinės metrologijos inspekcijos atstovai kelis kartus patvirtino, kad  šilumos skaitiklių nuotolinio nuskaitymo įranga Panevėžyje naudojama išskirtinai šilumos skaitiklio fiksuojamų duomenų perdavimui, mieste dar yra virš 60 daugiabučių namų bendrijų, kurių atstovų šie argumentai neįtikina, arba niekam name neįdomios duomenų nuotolinio perdavimo sistemos sukuriamos galimybės stebėti, analizuoti ir prognozuoti šilumos sunaudojimą. Pastebėjome, kad neretai, priešingai dalies gyventojų įsitikinimui, pastatai, kuriuose ši sistema atjungta, sunaudoja daugiau šilumos nei analogiški statiniai, kuriuose sistema naudojamasi:

 

Eil.Nr. Adresas Butų skaičius 2015 sausis     Eur/m² 2015 vasaris Eur/m² Pastaba
1 Ateities g.16 45 1,11 0,88 Įranga išjungta
2 Ateities g.34 45 0,97 0,76
3 Kosmonautų g.1 77 1,18 0,89 Įranga išjungta
4 Kosmonautų g.5 77 1,15 0,94
5 Žemaičių g.22 50 1,09 0,91 Įranga išjungta
6 Žemaičių g.20 50 0,95 0,76
7 Žvaigždžių g.8 45 1,02 0,83 Įranga išjungta
8 Žvaigždžių g.16 45 0,97 0,75

 

Tokios kaip Panevėžyje ar panašios duomenų nuotolinio nuskaitymo sistemos  naudojamos visuose moderniuose Europos šilumos ūkiuose, taip pat elektros, dujų, medicinos, apsaugos įrenginiuose ir kitose srityse.

Įteisinta nuskaitymo sistema – plačios panaudojimo galimybės

Jei pastato šilumos punkte AB „Panevėžio energija“ lėšomis kartu su šilumos skaitikliu yra įrengta sertifikuota jo duomenų nuotolinio nuskaitymo įranga, tokia sistema naudojama ne tik šilumos apskaitos prietaiso ir šilumos punkto veikimo stebėjimui, bet ir rodmenų, naudojamų  sąskaitų už sunaudotą šilumą išrašymui, surinkimui. Prieš įrengiant duomenų nuotolinio nuskaitymo įrangą ar atliekant jos sertifikavimą, atsiklausiama vartotojo atstovo, jam paaiškinami naudojimosi sistema privalumai, pademonstruojama, kaip ja naudotis. Pagrindinis šilumos skaitiklių duomenų nuotolinio nuskaitymo sistemos privalumas yra, kad ji ne tik kaupia reguliariais laiko intervalais nuskaitomus rodmenis, bet ir juos grafiškai atvaizduoja bei pateikia analizavimui patogia forma. Ši sistema patogi naudotojui, nes  interneto pagalba šilumos skaitiklio darbą ir pastato šilumos režimus galima stebėti iš bet kurios pasaulio vietos. Nuotolinio duomenų perdavimo sistema užtikrina  šilumos apskaitos ir šilumos sistemų darbo patikimumą – tuo įsitikino ir Parko g.81-ojo namo bendrija, po ilgai nepastebėtos ir brangiai kainavusio šilumos punkto darbo sutrikimo pageidavusi ne tik įrenginį prijungti, bet ir dažniau nuskaityti jo duomenis. Daugumoje atvejų šilumos skaitiklių rodmenys nuskaitomi dukart per parą, tačiau esant pageidavimui, tai galima atlikti ir dažniau. Taip pat žinotina, kad šios sistemos naudingumą ir informatyvumą galima išplėsti, prie jos prijungiant daugiau temperatūros jutiklių – pavyzdžiui, Beržų g.33 name pastato valdytojas ir prižiūrėtojas gali stebėti (ir fiksuoti, analizuoti) ne tik šilumos skaitiklio rodmenis, bet ir į pastato šildymo ir karšto vandens sistemas tiekiamo, bei iš šildymo ir karšto vandens cirkuliacinės sistemos (gyvatukų) grįžtančio vandens temperatūras.

Šilumos apskaitos duomenų nuotolinio nuskaitymo privalumai pasitvirtino

Kaip minėta, įrengta nuskaitymo sistema gali naudotis ir bendrijų valdytojai, ir  pastatų savininkai, ir šildymo ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojai: tuo tikslu naudotojams suteikiamos atitinkamos teisės naudotis sistema bei prisijungimo slaptažodis.  Beržų g. 17 namo pirmininkas K.Žąsytis patenkintas galimybe  matyti namo šilumos punkte įrengto šilumos skaitiklio rodmenis ir iš jų spręsti apie namo šilumos sistemos darbą. Tokiu pat tikslu duomenų nuskaitymo sistema jau seniai naudojasi Vilniaus g.17 namo pirmininkas J. Šumskis.  Šios sistemos privalumus įvertino ir V.Morkūnas, kuris prižiūri Molainių g. 78,80,82,84 bei Projektuotojų g. 12 namų šilumos ūkį.  Nuskaitymo  sistema  sėkmingai naudojasi kelios dešimtys miesto daugiabučių namų bendrijų pirmininkų, bei visos didžiosios šilumos punktus ir pastatų sistemas prižiūrinčios bendrovės. Pageidaujantys naudotis šilumos apskaitos prietaisų duomenų nuotolinio nuskaitymo sistema ir gauti  prisijungimo slaptažodį, gali kreiptis į AB „Panevėžio energija“  tel. 501032.

 

 

Andrius Dubinskas

AB „Panevėžio energija“ Klientų aptarnavimo tarnybos inžinierius

 

 

 


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: