Tinkamai puoškime šv. Velykų stalą

Turbūt dauguma laukdami šv. Velykų galvojame kuo papuošti šventinį stalą. Per pavasario šventes norime stalą puošti žalumynais – kai kas iš anksto gražiame indelyje pasėja žolytę, kviečius, pasirūpina žaliuojančiomis beržų šakelėmis, tačiau yra ir tokių, kurie turguje ar tiesiog gatvės prekyvietėje nusiperka pataisų, net nežinodami, kad taip daro ir skatina teisės aktų pažeidimus. Juk jei nebus perkančių, nebus ir parduodančių šiuos jautrius, nykstančius ir saugomus augalus.

Lietuvoje auga 6 pataisų rūšys, iš jų 2 – patvankinis pataisiukas ir statusis atgiris – įrašytos į Lietuvos Raudonąją knygą. Kadangi daugelis žmonių šių vaistažolių augalų nepažįsta, raunant augalus Velykoms gali nukentėti patys rečiausieji. Tačiau ir kitos rūšys yra labai jautrios, besidauginančios sporomis. Jeigu žali kerai išraunami, toje vietoje kiti pataisai išaugs tik per 20-30 metų.

Primename, kad šiuos augalus draudžiama rauti, skinti ar kitaip naikinti ir prekiauti jais, išskyrus jų sporines varputes, naudojamas vaistinei žaliavai.

Pažeidusiems draudimą rauti pataisus ir prekiauti jais gresia administracinė atsakomybė. Už saugomų augalų neteisėtą rinkimą, paėmimą iš natūralios aplinkos numatyta iki 289 eurų bauda, o už augavietės sunaikinimą (raunant pataisus jų augavietė sunaikinama) – iki 144 eurų.

 
Kristina Horban


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: