Pixabay nuotr.

TLK: prevencijoje proveržio dar nėra

Pirmąjį šių metų ketvirtį sveikatą pagal prevencijos programas Panevėžio ir Utenos apskričių gyventojai tikrinosi šiek tiek vangiau nei tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu. Nors kai kurių programų dalyvių skaičius 2021 metų I ketvirtį buvo didesnis nei visų praėjusių metų vidurkis. Panevėžio ir Utenos krašto žmonės raginami aktyviau rūpintis savo sveikata, kad ateityje būtų išvengta skaudžių pasekmių. Gydymo įstaigų taip pat prašoma aktyviau kviesti gyventojus tikrintis pagal sveikatos patikros programas.

Pasak Panevėžio teritorinės ligonių kasos (Panevėžio TLK) direktoriaus pavaduotojos Almos Čiplienės, karantino metu gyventojai dar nepakankamai aktyviai tikrinasi sveikatą prevenciškai. Vis dar nerimą kelia prasčiausiai vykdomos programos rezultatai. Štai priešinės liaukos (prostatos) vėžio ankstyvosios diagnostikos programa ir šių metų I ketvirtį gydymo įstaigose vykdyta vangiai – iš 50,1 tūkst. pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigose (PASPĮ) prirašytų vyrų (50–69 metų), galinčių dalyvauti šioje programoje, buvo apie tai informuota vos 2,1 tūkst. (2020 m. I ketvirtį – iš 53 tūkst. – 2,8 tūkst.). Dalis vyrų programoje gali dalyvauti kas 2, kiti – kas 5 metai, tačiau vis tiek prevenciškai besitikrinančiųjų jau kurį laiką yra gerokai mažiau.

Pasak A. Čiplienės, kur kas geriau šių metų I ketvirtį vykdytas moterų patikrinimas dėl gimdos kaklelio vėžio. Apie programą informuota 96 proc. tikrinamo amžiaus moterų, o citologinis tepinėlis paimtas iš 43 proc. 2020 m. I ketvirtį šie skaičiai atitinkamai buvo 73 proc. ir 51 proc. Deja, krūties vėžio prevencija atliekama prasčiau: išsitirti dėl šios ligos 2021 m. sausio–kovo mėn. pakviesta 29 proc. tikrinamo amžiaus moterų, mamogramos atliktos 20 proc. Palyginti su 2020 m. I ketvirčiu, šioje srityje situacija šįmet buvo dvigubai prastesnė –  pernai tuo pačiu laikotarpiu apie programą buvo informuota 56 proc., mamogramos atliktos 53 proc. moterų.

Panevėžio ir Utenos apskričių gyventojų dalyvavimas širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programoje minimais laikotarpiais buvo panašus –  ir pernai, ir šįmet šiek tiek daugiau nei 40 proc. Pasitikrinti dėl storosios žarnos vėžio 2021 m. I ketvirtį pakviesta 44 proc. tikrinamo amžiaus asmenų ir tai yra 9 proc. mažiau nei tuo pačiu 2020 m. laikotarpiu.

Taigi Panevėžio TLK dar kartą ragina pacientus rūpintis savo sveikata ir aktyviau dalyvauti prevencinėse programose. Iš gydymo įstaigų taip pat tikimasi didesnio aktyvumo raginant gyventojus nedelsti ir atvykti pasitikrinti. Pacientai neturėti baimintis lankytis pas medikus, nes gydymo įstaigos griežtai laikosi nustatytų sanitarijos taisyklių.

Primename, kad praėjusiais metais Panevėžio TLK veiklos zonoje, kaip ir visoje Lietuvoje, karantino laikotarpiais buvo sustabdytas ar pristabdytas visų prevencinių programų vykdymas. Dėl to daugeliu atvejų jis vos viršijo 30 proc., o priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos programos įgyvendinimas Panevėžio ir Utenos apskrityse tebuvo 27 proc. Mažesnis (23 proc.) buvo tik Klaipėdos TLK veiklos zonoje. Gimdos kaklelio ir storosios žarnos vėžio prevencijos programos pernai taip pat prasčiausiai vykdytos Panevėžio TLK ir Klaipėdos TLK veiklos zonose (33–34 proc.), o Vilniaus TLK ir Kauno TLK veiklos zonose gimdos kaklelio vėžio prevencijos vykdymas buvo atitinkamai 39 proc. ir 41 proc. Ir tai buvo geriausias iš visų programų vykdymo rezultatas Lietuvoje.

Vykdydamos krūties vėžio prevencijos programą pernai Panevėžio TLK veiklos zonos PASPĮ rezultatais (32 proc.) aplenkė tik Šiaulių TLK gydymo įstaigas (30 proc.), o vykdydamos širdies ir kraujagyslių ligų prevenciją – su tais pačiais rezultatais – Klaipėdos TLK PASPĮ.

Nors visos Lietuvos gydymo įstaigos ne kartą šįmet ragintos suaktyvinti prevencijos programų įgyvendinimą, o gyventojai – neatidėlioti apsilankymų gydymo įstaigose, kad nebūtų pražiopsota ankstyvų onkologinių ligų stadijų ir kt., Panevėžio ir Utenos apskrities savivaldybėse pernai situacija vykdant prevencijos programas labai skyrėsi. Didžiausi skirtumai pateikiami šioje lentelėje:

  2020 m. Gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa Krūties vėžio prevencinė programa Priešinės liaukos vėžio prevencinė programa Širdies ir kraujagyslių ligų prevencinė programa Storosios žarnos vėžio prevencinė programa
Mažiausias programos vykdymo procentas 20 proc. – Pasvalio r. sav.; 21 proc. – Molėtų r. sav. 19 proc. – Kupiškio r. sav.; 20 proc. – Pasvalio r. sav. 19 proc. – Zarasų r. sav.; 22 proc. – Kupiškio r. sav. 24 proc. – Biržų r. sav.; 24 proc. – Kupiškio r. sav. 22 proc. – Zarasų r. sav.; 24 proc. – Utenos r. sav.
Didžiausias programos vykdymo procentas 39 proc. – Ignalinos r. sav.; 47 proc. – Visagino sav. 35 proc. – Panevėžio m.  sav.; 51 proc. – Visagino sav. 31 proc. – Anykščių r. sav.; 33 proc. – Visagino sav. 42 proc. – Ignalinos r. sav.; 44 proc. – Visagino sav. 41 proc. – Panevėžio r. sav.; 41 proc. – Biržų r. sav.

Didžiausi skirtumai kitų ligonių kasų veiklos zonos savivaldybėse pateikiami šioje lentelėje:

  2020 m. Gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa Krūties vėžio prevencinė programa Priešinės liaukos vėžio prevencinė programa Širdies ir kraujagyslių ligų prevencinė programa Storosios žarnos vėžio prevencinė programa
Mažiausias programos vykdymo procentas 14 proc. – Neringos sav.; 16 proc. – Švenčionių r. sav. 8 proc. – Švenčionių r. sav.; 9 proc. – Rietavo  sav. 9 proc. – Švenčionių r. sav.; 18 proc. – Palangos sav. 14 proc. – Švenčionių r. sav.; 24 proc. – Kauno ir Jonavos r. sav. 13 proc. – Švenčionių r. sav.; 22 proc. – Varėnos r. sav.
Didžiausias programos vykdymo procentas 48 proc. – Kelmės r. sav.; 53 proc. – Marijampolės sav. 51 proc. – Tauragės r.  sav.; 57 proc. – Pagėgių sav. 39 proc. – Šiaulių r. sav.; 42 proc. – Birštono sav. 54 proc. – Kelmės r. sav.; 60 proc. – Pagėgių sav. 57 proc. – Neringos  sav.; 74 proc. – Pagėgių  sav.

Išsamesnė informacija apie prevencinių programų vykdymą Lietuvoje – https://ligoniukasa.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/gydymo-istaigoms-ir-partneriams/teritoriniu-ligoniu-kasu-statistika-tyrimai-ir-analizes. Rūpimus klausimus galite pateikti el. paštu info@vlk.lt arba ligonių kasų informacijos telefonu (8 5) 232 2222.

             Panevėžio teritorinė ligonių kasa


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: