Tobulos šypsenos priešai: kas jie?

Ne paslaptis, kad dantų išvaizda bei būklė yra susijusi su mūsų fizine bei emocine sveikata, savijauta. Taigi, išvada aiški – kuo geresnės būklės dantis turėsime, tuo geresne sveikata bei savijauta džiaugsimės. Tačiau realybė neretai būna kitokia – burnos bei dantų ligos yra ypač dažnos. Tai patvirtina ir skaičiai: Higienos institutas skelbia, kad 2017 – aisiais metais, lyginant su ankstesniais metais, net 5,2 procento išaugo apsilankymų pas odontologus, skaičius. Žvelgiant į šiuos skaičius, natūraliai kyla klausimas: ar galime šių ligų išvengti? Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) išskyrė veiksnius, galinčius paskatinti burnos bei dantų ligų atsiradimą. Netrukus išvardinsime bei aptarsime juos plačiau, o kol kas – belieka tik pridurti, kad jų kontroliavimas arba visiškas atsisakymas gali tapti puikia prevencine priemone siekiant išvengti burnos bei dantų ligų.

Dietos

Daugeliui žmonių dietos asocijuojasi su galimybe padailinti kūno linijas, išspręsti vieną ar kitą sveikatos problemą. Taip pat neretai galvojama, kad dietos leis jaustis žvaliau. Teigiamas dietų poveikis iš tiesų egzistuoja, tačiau neretai pamirštama ir apie tamsiąją šio pasirinkimo pusę. Netinkama dieta gali ypač pakenkti jūsų dantims. Ir visa tai dėl vienos labai paprastos priežasties – vitaminų bei mineralų trūkumo. Na, o jei vis dėlto nusprendėte laikytis dietos, tokiu atveju būtina patikrinti, ar su maistu pakankamai gausite burnos ertmei bei dantims reikalingų medžiagų: kalcio, fosforo, vitaminų A ir D (reikalingi dantims); vitamino C (stiprina dantenas); vitamino B2 (padeda palaikyti sveiką burnos ertmę).

Rūkymas  

Ko gero, jau daugybę kartų girdėjote, kad rūkymas ypač kenkia mūsų sveikatai bei grožiui. Būtų sunku surasti bent vieną organą, kuriam rūkymas neturėtų neigiamos įtakos. Dantys – taip pat ne išimtis. Dėl cigaretėse esančių dervų, rūkančių žmonių dantys pagelsta, atsiranda nemalonus burnos kvapas, greičiau kaupiasi apnašos, gali atsirasti dantenų jautrumas. Tačiau ir tai – dar ne viskas: tikimybė susirgti periodontitu padidėja 3 kartus, o burnos vėžiu – net  10 kartų.

Nesaikingas alkoholio vartojimas

Daugelis alkoholinių gėrimų (ypač – vynas bei alus) savo sudėtyje turi daug cukraus bei rūgštinių medžiagų, todėl nesaikingas jų vartojimas silpnina emalį, padidina ėduonies bei burnos vėžio tikimybę. Alkoholiniai gėrimai neretai turi ir dažančių savybių, kurios gali tapti dantų patamsėjimo priežastimi. Beje, nesakingas alkoholio vartojimas yra pavojingas ir dėlto, kad sausina burnos gleivinę bei mažina seilių išsiskyrimą. Tai gali lemti burnos jautrumą, atverti kelią bakteriniams susirgimams, padidinti dantenų uždegimo (gingivito) tikimybę.

Netinkama burnos higiena

Netinkama burnos higiena – dar vienas svarbus veiksnys, galintis lemti burnos bei dantų ligų atsiradimą. Išvada aiški – siekiant to išvengti, reikia užtikrinti tinkamą burnos higieną. O tai padaryti nėra sudėtinga: valykite dantis du kartus per dieną; pasirinkite tinkamą dantų šepetėlį bei pastą (nepamirškite šepetėlio keisti kas mėnesį, pastos – kas 3 mėnesius); naudokite burnos skalavimo skystį bei tarpdančių siūlą; reguliariai lankykitės pas odontologą; du kartus per metus atlikite profesionalią burnos higieną; nepamirškite pasirūpinti ir tarpdančių, liežuvio švara.

Ir jei tokių veiksnių, kaip paveldimumas, kontroliuoti neįmanoma, tai to tikrai negalima pasakyti apie ką tik išvardintus. Savaime suprantama, tai yra puiki žinia kiekvienam, kuris nori išvengti burnos bei dantų ligų: atsisakykite dietų, rūkymo, nesaikingo alkoholio vartojimo, užtikrinkite tinkamą burnos higieną ir tikimybė susidurti su jau išvardintomis ligomis, bus gerokai mažesnė. Na, o negydomos burnos ir dantų ligos gali tapti dantų netekimo priežastimi, tuo tarpu dantų protezavimas Vilniuje –  geriausiu šios problemos sprendimo būdu.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: