Tradicinė kraštiečių ir duonos šventė- Oninės (nuotraukos)

Vienas iš mūsų bendruomenės tikslų yra mūsų krašto tradicijų puoselėjimas, bendruomeniškumo skatinimas. Norime išsaugoti ir puoselėti krašto kultūros papročius, tradicijas ir perduoti jas  ateinančioms kartoms. Bendradarbiaujant su kultūros, bibliotekos skyriais ir seniūnaite,  gavus finansavimą iš Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos, įdėjus daug darbo, įgyvendinus begalę sumanymų, diskusijų, padarius šimtus skambučių ir susitikimų, liepos 25 d. Kalno k. Pasvalio r. Jurgėnų kaimo bendruomenėje įvyko „Tradicinė kraštiečių ir duonos šventė-Oninės“.

Tradicija yra svarbi tuo, kad kasmet (jau daugiau nei 20 metų ) bendruomenės gyventojų  sąmonėje įsitvirtina poreikis vasaros viduryje  susitikti tradicinėje  duonos (Oninių) šventėje ir tapo neatskiriama  kultūros tradicijų puoselėjimo  dalimi. Džiaugiamės, kad  šventėje dalyvauja ne tik vietos, bet ir aplinkinių vietovių gyventojai, taip pat jos tapo ir tradicine visų kraštiečių susibūrimų vieta: smagiai praleisti laiką, pabendrauti, pasportuoti, atrasti naujų pažinčių.

Šventė prasidėjo  14 val. sportinėmis varžybomis. Aplinkui besisukiojantys tamsūs debesys nieko gero nepranašavo, tačiau nepabūgęs prasto oro susirinko vietos bei aplinkinių rajonų bendruomenių jaunimas, kuris dalyvavo krepšinio 3×3 ir tinklinio turnyruose. Šįmet sulaukėme net dešimt krepšinio ir keturių tinklinio komandų.

Nuoširdus ačiū Pumpėnų seniūnijos sporto organizatorei Reginai Urbonavičienei bei savanorėms mergaitėms už pagalbą organizuojant varžybas. Smagu, kad prie sportinių varžybų visada  pasisiūlo prisidėti VšĮ Būk Geresnis broliai Arminas ir Martynas Vareikos, šias metais paremia prizais ir  surado teisėjus. Nugalėtojai buvo apdovanoti medaliais, taurėmis, prizais ir vaisiais, kuriuos įsigijome iš projekto skirto sveikatos rėmimo programai pateikto Pasvalio rajono savivaldybei. Vaikučiai linksminosi leisdami burbulus ir putų šou. Tai buvo nepakartojama pramoga vaikams, kurių reakcijos, žibančios akys kalbėjo už save, bet ir suaugusiems, kurie galėjo išbandyti kažką naujo. Visiems sukėlė daug džiugių ir teigiamų emocijų.

Tradicinė šventė prasidėjo dalyvių eiseną, aukuro uždegimu ir duonos pagerbimu. Vaikučių rankelėmis nešama ir dalinama  duona buvo tarsi pliūpsnis šviesos ir gėrio, kuriuo norėjome pasidalinti su visais atvykusiais. Ragaudami vietinių kepėjų iškeptos duonos, galėjome pasimėgauti Jurgėnų kultūros namų kolektyvo „Jurgino žiedas“ dainomis, vadovė Gėlė Mačiūnienė, Švobiškio skyriaus šokėjų kolektyvais „Smilga“ ir „ Rugiagėlė“, kurių vadovė  Lina Bžeskienė. Skambias dainas dovanojo mergaitės Julita ir Rūta, šoko mažosios šokėjos (ačiū mokytojai Agnei Motuzienei). Buvo pagerbtos  Onutės, o Ona Zapustienė, kaip ir kiekvienais metais visus vaišino tradicine Onučių sriuba. Buvo be galo skanu, sriubos didžiulis kazanas išgaravo akimirksniu. Tradiciškai apdovanojome jauniausius kaimo gyventojus. Vyko tradicinė vasaros mugė, kurioje  bus galima įsigyti vietos amatininkų ir aplinkinių  bendruomeninių prekeivių rankdarbių, suvenyrų ir t.t. (Jurgėnų rankdarbių būrelis „Kupolė), sūrių, suvenyrų iš gintaro, medaus, arbatos, medinių gaminių,   menančių šio krašto tradicijas.

Smagu, kai jaunimas sugrįžta į gimtąjį kraštą ir vėl noriai prisideda prie tradicinių renginių, dėkoju šventės vedėjams Kotrynai ir Faustui. Kiekvienais metais į mūsų šventę iš užsienio nepamiršta sugrįžti kraštietis Marius Mažeika, šiemet jis mums dovanojo edukaciją „Šakočio kepimas“, kurio galėjo paragauti visi. Kiekvienas šventės svečias čia galėjo surasti sau tinkamos veiklos. O grupes  „Lietuvaičiai“ koncertinė programa – „Lai skamba dainos Lietuvoj“, buvo geros nuotaikos užtaisas visam vakarui. Linksmybės gyvos muzikos gegužinėje tesėsi iki paryčių.

Kaip smagu, kad kaime dar gyvas ir gyvos jo tradicijos, kad į šventes ateiname su vaikais ir galime parodyti jiems, ką turime gražiausio, kad renginys suburia bendruomenės gyventojus bendram tikslui, kad jaunimas sportuoja ir  ruošiasi varžyboms, kad neįmanoma tampa įmanoma. Kai atsigręži atgal ir matai kiek kelio nueita, negali nedėkoti. AČIŪ visiems kas prisidėjo, kas aukojo pinigus ir savo laiką, kas organizavo, repetavo, ruošėsi prieš šventę ir tiems kas viską po to sutvarkė.

Tegul naujojo derliaus duonos riekės atpjovimas ir ragavimas būna tarsi ritualas, kuris sustiprina ryšį tarp žmonių, suteikia naujų jėgų, tikėjimo, vilties, įprasmina bendrystę.

Iki susitikimo kitais metais!

Jurgėnų kaimo bendruomenės pirmininkė Neringa Barauskienė


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Sponsored video


Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: