Tradicinė kraštiečių ir duonos šventė- Oninės

Oninės – ne tik Onų ir Onučių varduvės, bet ir derliaus prinokimo šventė, dar kitaip vadinama Nokiu ar Sirpstu. Tokiu laiku jau baigiami patys sunkiausi vasaros darbai, o kol naujas derlius keičią senąjį, kol miškuos sirpsta avietės ir soduose noksta obuoliai, galima ir šiek tiek atsikvėpti.

Todėl Jurgėnų kaimo bendruomenė (Kalno k.) jau daugiau nei dvidešimt metų visus didelius ir mažus, norinčius atitrūkti nuo kasdienių darbų, aplankyti savo gimtąjį kraštą, iš naujo atrasti naminės duonos skonį, kviečia į tradicinę kraštiečių ir duonos šventę – Onines.

Nors pandemija ir rodė savo nagus, ilgai taręsi nusprendėme net ir šiemet tradicijų nelaužyti. Kaip ir kasmet pasistengėme, kad artimiausią Oninėms šeštadienį (liepos 24 d.) visi keliai vestų į Kalno kaimą. Šventė tradiciškai prasidėjo sportinėmis varžybomis: tinklinis 5×5, krepšinis 3×3, šaškių varžybos, daugelis noriai dalyvavo ir baudų mėtymo rungtyje. Sportines varžybas suorganizuoti padėjo savanorės Eglė Koncevičiūtė Mickeliūnienė ir Regina Urbonavičienė. O stengtis būta dėl ko: pirmų-trečių vietų laimėtojams atiteko taurės, diplomai, medaliai bei marškinėliai.

Sporto varžybų pagrindinė rėmėja VšĮ „Būk geresnis“ su įkūrėjais broliais Arminu ir Martynu Vareikomis pasirūpino, kad nė vienas dalyvis neišvyktų be dovanų. Taip pat jų dėka mažiausieji šventės dalyviai, jei dar turėjo jėgų po linksmo susitikimo su piratais, galėjo iki soties šokinėti ant batuto visiškai nemokamai.

Šventė tęsėsi tradiciniu aukuro uždegimu, duonos parvežimu, pagerbimu, Onučių  pasveikinimu ir skambiomis vietinio kolektyvo „Jurgino žiedas“ (vad. Gėlė Mačiūnienė) dainomis, buvo pasveikinti jauniausi ir vyriausi kaimo gyventojai, jiems įteiktos moterų rankdarbių būrelio „Kupolė“ padarytos dovanos. Naminės duonos skonio kasmet mums neleidžia pamiršti Gėlė Mačiūnienė, kurią jau tikrai galime nominuoti geriausia naminės duonos kepėja bendruomenėje. Visus linksmai nuteikė PKC Vaškų skyriaus liaudiškos muzikos jaunimo ansamblis „Gers“, bei linksmosios Šiekštininkų damos iš Biržų rajono. Oninėse vyko tradicinė vasaros mugė.

Čia buvo galima įsigyti tiek vietos amatininkų, tiek aplinkinių bendruomenių prekeivių gėrybių, menančių šio krašto tradicijas: įvairių rankdarbių, suvenyrų, sūrių, medaus. Visus vaišinome ant laužo verdama tradicine kopūstiene, kuri buvo tokia skani, kad pradingo akimirksniu. Ją šiais metais mums virė bibliotekininkė Asta Salučkienė ir Vaida Lelienė.

O Atžalyno bendruomenės moterų „Žagarėliai su prisiminimais“ nukėlė kažkur toli toli į praeitį… Apsalusiomis širdimis pasitikome grupės Aliukai atlikėjus Silviją ir Evaldą, grupę Karaliai, kurių muzika vakarui vėstant buvo tikras džiaugsmas kūnui ir sielai. Kiek vėliau grupė DeGrante sukvietė visus susirinkusius į gyvos muzikos gegužinę ir nuo kojų nuvarė net pačius ištvermingiausius! Už visas šias linksmybes dėkojame lėšas projektams įgyvendinti skyrusioms Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijai ir Pasvalio rajono savivaldybės administracijai. Džiaugiamės, kad mūsų kaime rengiamos Oninės tapo tradicine kraštiečių susibūrimo vieta. Taip pat labai smagu, kad parodyti savo galimybes sporte, pabendrauti ir atrasti naujų pažinčių, linksmai praleisti laiką ir tiesiog atšvęsti vasarą atvyksta ne tik vietos ar rajono gyventojai, bet ir žmonės iš visos Lietuvos.

Toks įvairiapusiškas renginys reikalauja labai daug darbo, patirties, darnios organizatorių komandos, bei žinoma lėšų, todėl tikrai yra kam ir už ką dėkoti. Didžiausią padėką skiriu seniūnaitei Kristinai už paramą ir visam naujai išrinktam bendruomenės aktyvui, kuris su didele jėga ir užsidegimu kibo į darbus. Taip pat esame dėkingi visiems, kurie padėjo tiek ruošiantis šventei, tiek tvarkantis po jos, kurie prisidėjo patarimais ar pinigine parama. Kiekvienas indėlis, net ir pats mažiausias, veda kažko gražesnio link. Jei netikit, kad buvo linksma, atvažiuokit kitąmet pas mus ir įsitikinkit patys!

Bendruomenės pirmininkė Neringa Barauskienė

Nuotraukos Matas Jonas Buckle


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: