Trys argumentai dvejojantiems dėl išmaniosios saulės elektrinės įsirengimo

Priimti sprendimą įsirengti saulės elektrinę yra viso labo pirmasis žingsnis. Vėliau laukia daugybė techninių pasirinkimų bei sprendimų, kurie bus aktualūs bent 25 metus. Todėl nieko keista, kad iš pradžių kyla daugiau klausimų, nei atsakymų. Ypač, kai kalba pasisuka apie išmaniąsias, bet daugiau investicijų reikalaujančias saulės elektrinių sistemas. „Nogrid“ vadovė Lolita Šileikienė dalinasi patarimais dvejojantiems.

Kas yra išmani saulės elektrinė?

Prieš pradedant gilintis į argumentus, kodėl verta įsirengti išmaniąją saulės elektrinę, visų pirma svarbu išsiaiškinti, kas tai yra. Paprasta saulės elektrinė yra saulės moduliai, kurie generuoja elektros energiją ir inverteris (įtampos keitiklis), kuris keičia nuolatinę elektros srovę į kintamąją, kuri naudojama mūsų buityje. Į šią grandinę įtraukus SolarEdge optimizatorius, saulės elektrinė tampa išmanesnė ir produktyvesnė.

Lolita Šileikienė sako, kad išmaniosios saulės elektrinės primena išmaniuosius telefonus: „Kai Stevas Jobsas pristatė pirmąjį „iPhone“, buvo žmonių, kurie teigė, kad jiems išmanusis visai nereikalingas, juk ir su senuoju telefonu galima skambinti ir rašyti SMS. Ir tai tiesa, „mygtukiniai“ telefonai šias dvi funkcijas atlieka puikiai. Bet išmanieji atlieka ne tik šias, bet ir daugybę kitų funkcijų, be kurių šiandien jau neįsivaizduojame savo kasdienybės. 

Taip ir išmaniosios saulės elektrinių sistemos, atlieka ne tik pagrindinę, bet ir papildomas funkcijas. Tad kam rinktis „mygtukinę“ saulės elektrinę, jei galima gyventi išmaniau?“, – sako „Nogrid“ vadovė. 

Saulės moduliai ir domino efektas. Išmani sistema padės jo išvengti

Įsirengus paprastą saulės elektrinę, visi saulės moduliai yra nuosekliai sujungiami į bendrą sistemą. Ir tokiu atveju juos galima palyginti su domino kaladėlėmis. Kol viskas vyksta pagal planą, jie veikia puikiai, bet jei sugenda bent vienas modulis, prasideda domino efektas, ir visa saulės elektrinės modulių sistema nustoja veikusi.

„Išmani saulės elektrinė, įrengta su optimizatoriais, leidžia išvengti domino efekto. Net jei vienas modulis sugestų, tai nesustabdytų viso grandinės darbo. Likę moduliai ir toliau veiktų visu pajėgumu“, – paaiškina „Nogrid“ vadovė. 

Domino efektas yra aktualus ne tik gedimo atveju, pavyzdžiui, vienam moduliui pakliuvus į šešėlį, sugedus ar greičiau dėvintis, mažiau elektros gamina visa elektrinė. Nes paprasta saulės elektrinė veikia taip efektyviai kaip jos silpniausiai generuojantis modulis. Bet įsirengus išmaniąją elektrinę, optimizatoriai padeda moduliams veikti individualiai, tad mažesnis vieno modulio pajėgumas nebedaro įtakos likusiai grandinei.

Saulės elektrinė veikia, bet ar pilnu pajėgumu? Su išmania sistema būsite užtikrinti

Paprasta saulės elektrinė ilgainiui gali priminti katę maiše. Net jei aišku, kad ji veikia, nėra užtikrintumo, ar veikia maksimaliu pajėgumu. Išmani saulės elektrinės sistema leidžia pamatyti ne tik bendrą elektrinės generuojamą energiją, bet visų modulių darbą atskirai. Monitoringas leis ne tik žinoti, bet ir valdyti saulės elektrinės pajėgumus. Pastebėjus pokyčius ar nuokrypius bus galima greitai ir lengvai identifikuoti, kurio modulio efektyvumas nukrito, ir tuomet imtis veiksmų, kaip tai ištaisyti.

„Saulės elektrinė yra rimta investicija ir ji neturėtų būti loterija, kuomet nesi tikras, koks bus rezultatas, ir tiesiog suspaudus kumščius tikiesi geriausio. Optimizatoriai eliminuoja sėkmės faktorių, nes tiksliai pateikia visą svarbiausią informaciją, kuri leidžia pasiekti ir išnaudoti visą saulės elektrinės potencialą“, – sako L. Šileikienė.

Remontas ne visada yra rebusas. Išmani sistema padės rasti gedimus ir sutaupyti

Nors planuojant saulės elektrinės statybas visai nesinori galvoti apie gedimus ir remontą, bet tai yra svarbus aspektas, tampantis reikšmingu argumentu išmaniųjų saulės elektrinių naudai. 

Kalbant apie gedimus, svarbu prisiminti pirmąjį argumentą apie domino efektą, kuomet sugedus vienam moduliui, sustoja visa sistema. O tai reiškia, kad norint pašalinti gedimą, jį visų pirma reikia surasti, o ieškoti teks visoje sistemoje. Priklausomai nuo saulės elektrinės dydžio, tai gali tapti ilgu ir varginančiu procesu. Tai tarsi galvosūkis be užuominų.

Išmanioji saulės elektrinė padės išvengti šio rebuso. Ji suteiks net ne užuominas, o konkrečius atsakymus, nes iš karto parodys, kuris modulis grandinėje nebeveikia. Tai sutaupys ne tik nervų, bet ir laiko, o greitas problemos sprendimas padės sutaupyti ir pinigų.

„Išmani saulės elektrinė suteikia užtikrintumą, kad savo investiciją valdote pilnai ir saulės elektrinę išnaudojate maksimaliai. O jei abejonių dar liko, pažvelkite į savo mobilųjį telefoną ir pagalvokite, ar norėtumėte sugrįžti prie mygtukinių modelių? Tuomet kodėl abejojate dėl išmaniosios elektrinės?“, – sako L. Šileikienė.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: