AktualijosKultūros naujienosNAUJAUSIOS ŽINIOS

Trys menininkų Jakševičių kartos ir jų kūryba

Panevėžio kraštotyros muziejus liepos 7 d. (ketvirtadienį) 16 val. kviečia į parodos „Skulptorių Jakševičių kūryba“ uždarymo popietę. Dalyvaus Panevėžio Kristaus Karaliaus katedros administratorius kun. Eugenijus Troickis, skulptorių Jakševičių vaikaitė kraštotyrininkė Rema Bartkienė.

Paroda „Skulptorių Jakševičių kūryba“ supažindina su trijų kartų menininkų Jakševičių – tėvo Aleksandro, sūnų Vincento ir Benjamino bei vaikaičių Silvano ir Adomo – darbais įvairiose Lietuvos bažnyčiose, dvaruose, aikštėse, kapinėse. Kilę iš Panevėžio apylinkių, vieni trumpiau, kiti ilgiau gyvenę Panevėžyje, čia kūrę šeimas, vėliau Jakševičiai persikėlė į Švėkšną. Talentingiausias šeimoje buvo Vincentas Jakševičius (1873–1936). Savo patirtį ir žinias perduodamas sūnums, dažniausiai dirbdamas komandoje su jais ir broliu Benjaminu, sugebėjo įvykdyti didelės apimties meninius užsakymus: bažnyčiose suprojektuoti ir pastatyti altorius, sukurti dekoratyvines figūrų ir drožinių kompozicijas, skulptūromis ir mažosios architektūros kūriniais gražinti dvarus ir parkus. Jų kūryba puošia Švėkšnos, Alantos, Ukmergės, Joniškio, Gegužinės ir kitas bažnyčias, Panevėžio ir Kaišiadorių katedras, Adomo Pliaterio dvaro parką Švėkšnoje, įvairių Lietuvos vietovių aikštes ir kapines.

Menininkai Jakševičiai 1929–1930 metais kūrė Panevėžio Kristaus Karaliaus katedros interjero detales ir atliko apdailos darbus. Ryškiausi – pastato fasadą puošiančios popiežiaus Pijaus XI ir arkivyskupo Jurgio Matulaičio skulptūros bei didžiojo altoriaus baldakimo kolonų angelai. Jų darbų yra ir senosiose Panevėžio kapinėse. Jakševičiai sukūrė ir įspūdingus Naujamiesčio bažnyčios (Panevėžio r.) šventoriaus vartus. Vėliau menininkai darbavosi Kaišiadorių Kristaus Atsimainymo katedroje. Vincentas su sūnumis Silvanu ir Adomu sukūrė centrinį ir šoninius altorius bei sakyklą, lipdė šventųjų skulptūras, tapė paveikslus, išdrožė vyskupo sostą ir krėslus garbingiems svečiams.

Vincentas Jakševičius mirė staiga, 1936 m. statant altorių Gegužinės bažnyčioje (Kaišiadorių r.), buvo palaidotas Kaišiadoryse.

Skulptorių Jakševičių kūryba gausi, tačiau kol kas ne visi darbai suregistruoti, identifikuoti. Ilgą laiką jų vardai bei nuopelnai buvo pamiršti ir neįvertinti.

Parodoje „Skulptorių Jakševičių kūryba“ eksponuojamos istorinės šeimos nuotraukos bei menininkų Jakševičių kūrybą pristatantys Švėkšnos fotografės Violetos Astrauskienės darbai ant drobės. Paroda skirta šeimai, kūrusiai Dievui ir žmogui, palikusiai žymų pėdsaką Lietuvos bažnyčių mene, ji įamžina skulptoriaus Vincento Jakševičiaus 80-ąsias mirties metines. Maloniai kviečiame apsilankyti.

Jūratė Gaidelienė
Panevėžio kraštotyros muziejaus muziejininkė

Nuotraukoje Panevėžio Kristaus Karaliaus katedros interjeras. Altoriaus baldakimo keturios kolonos puoštos angelų skulptūromis, kurių autoriai – menininkai Jakševičiai. Jono Ambraškos nuotrauka


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!

Siūlome perskaityti

Panevėžio naujienos

Aukštaitijos naujienos

Komentarai

Lietuvos naujienos

Kultūros naujienos

Laisvalaikis

AINA TV

Istorijos puslapiai

Bendruomenės naujienos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Back to top button