Pixabay nuotr.

Tuberkuliozė: užsikrėsti gali kiekvienas

Minint Pasaulinę tuberkuliozės dieną, kovo 24-ąją, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Panevėžio departamento (Panevėžio departamentas) specialistai ragina visuomenę atkreipti dėmesį ir suprasti, kad rizika užsikrėsti tuberkulioze didėja kiekvienam, turinčiam kasdienį artimą sąlytį su sergančiuoju.

Tuberkuliozės infekcijos šaltinis yra sergantis atvira plaučių tuberkulioze ligonis

Kvėpavimo organų tuberkuliozė – infekcinė liga, plintanti oro lašeliniu būdu. Lašeliai su tuberkuliozės bakterijomis į orą patenka, kai plaučių ar gerklų tuberkulioze sergantis žmogus kosėja, čiaudi, kalba, dainuoja. Ši liga neplinta per stalo įrankius, tualetą, sveikinantis.

Lietuvoje praėjusiais metais kvėpavimo organų tuberkuliozė buvo diagnozuota 896 asmenims

Lietuvoje, taip pat ir Panevėžio regione, sergamumo kvėpavimo organų tuberkulioze rodiklis buvo panašus ir siekė vidutiniškai 3,16 atv./10 tūkst. gyventojų. Panevėžio regione daugiausiai sergančiųjų buvo registruota Biržų r., mažiausiai – Rokiškio r. (atitinkamai 4,54 ir 2,34 atv./10 tūkst. gyventojų).

Tuberkulino mėginiai padeda išaiškinti tuberkulioze susirgusius vaikus

Panevėžio departamento duomenimis, praėjusiais metais Panevėžio regione valstybės lėšomis tuberkulino mėginys buvo atliktas 56,8 proc. vaikų, kuriems jis turėjo būti atliktas, t. y. 7 metų amžiaus ir rizikos grupėms priklausantiems vaikams. Iš 7 metų amžiaus vaikų, kuriems turėjo būti atliktas mėginys, 2017 m. jis atliktas 68,73 proc. vaikų – Panevėžio regione ir 81,85 proc. – Panevėžio mieste.

Asmens sveikatos priežiūros įstaigose kiekvienais metais tuberkulino mėginiai turėtų būti atliekami 7 metų amžiaus ir šių rizikos grupių vaikams: neskiepytiems nuo tuberkuliozės, bendraujantiems su sergančiais tuberkulioze (šeimoje, kolektyve), dažnai sergantiems viršutinių kvėpavimo takų ligomis, sergantiems lėtinėmis ligomis, gydomiems kortikosteroidais, infekuotiems žmogaus imunodeficito virusu arba esant kitoms imunodeficitinėms būklėms, iš socialinės rizikos šeimų, gyvenantiems sutrikusio vystymosi kūdikių namuose, vaikų globos namuose, internatuose, pensionatuose, migrantams.

Registruota mažiau tuberkulioze sergančių vaikų

2017 m. Panevėžio regione tuberkulino mėginiai padėjo išaiškinti 4 tuberkulioze susirgusius vaikus (Panevėžio mieste -2, po 1 Panevėžio ir Pasvalio r.), kai 2016 m. atliekant šį profilaktinį patikrinimą tuberkuliozė buvo diagnozuota 6 vaikams (Panevėžio mieste – 3 vaikams, Kupiškio r. -2 vaikams, Biržų r. – 1 vaikui).

Pagrindinė BCG vakcinos paskirtis – apsaugoti naujagimius ir kūdikius nuo sunkių tuberkuliozės formų

Naujagimiams skiepijama tuberkuliozės BCG vakcina pirmuosius jų gyvenimo mėnesius apsaugo nuo susirgimo itin sunkiomis tuberkuliozės formomis, tokiomis kaip tuberkuliozinis meningitas. Pastaraisiais metais Lietuvoje paskiepijama apie 98 proc. visų naujagimių.

Veiksmai, padedantys sumažinti užsikrėtimo tuberkulioze riziką

      • vengti artimo sąlyčio su sergančiuoju;
      • laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo higienos: prisidengti nosį ir burną vienkartinėmis servetėlėmis, o panaudotas servetėles išmesti į šiukšliadėžę;
      • reguliariai vėdinti ir drėgnu būdu valyti patalpas;
      • kruopščiai plauti rankas;
      • vengti žalingų įpročių;
      • tinkamai maitintis ir būti fiziškai aktyviems;
      • laiku diagnozuoti ligą ir nustatyti asmenis turėjusius artimą sąlytį su sergančiuoju.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: