Turo po Europos Sąjungos bibliotekas leidinyje – savanorio Luko istorija

„Bibliotekoje, dovanodamas dalelę savęs, aš galiu bent truputį pakeisti vaikų gyvenimą“, – teigia Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos savanoris, „Darbščiųjų bitelių“ klubo vadovas Lukas Krasauskas. Jaunasis skaitymo ambasadorius atstovauja Lietuvai knygoje „Bibliotekos keičia gyvenimus“, kurioje rašoma apie įkvepiančius bibliotekos ir žmonių dialogus penkiolikoje Europos Sąjungos šalių.

G. Petkevičaitės-Bitės biblioteką pasiekė 10 šios išskirtinės knygos egzempliorių, kuriuos iš Briuselio atsiuntė „Public Libraries 2020“ („Viešosios bibliotekos 2020“) programos direktorė Ilona Kish, siūlydama šiuo leidiniu, rodančiu, kokį didelį darbą atlieka bibliotekos visoje Europoje, pasidalinti su savo bendruomene ir partneriais.

Knyga „Bibliotekos keičia gyvenimus“ vainikuoja programos „Viešosios bibliotekos 2020“ turą per viešąsias Europos bibliotekas. Aplankyta 21 biblioteka, kalbėtasi su įvairaus amžiaus skirtingų profesijų žmonėmis. Prasmingos istorijos atskleidžia tokias aktualias temas kaip mokymasis visą gyvenimą, skaitmeninė įtrauktis ir socialinė įtrauktis. Knygoje išsakytos mintys, kaip bibliotekininkų darbas veikia milijonų žmonių gyvenimus kiekvienais metais, kaip keičia juos į gerąją pusę.

Šioje knygoje panevėžietis, ilgametis Bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros centro savanoris 5-osios gimnazijos mokinys Lukas Krasauskas pasakoja, kaip prasidėjo jo savanorystės kelias bibliotekoje, kas jį įkvėpė, kas motyvavo, kaip lankymasis bibliotekoje, savarankiškos veiklos galimybės įprasmino jo laisvalaikį ir skatino puoselėti ryšį su biblioteka.

Pirmą kartą į biblioteką Lukas įžengė būdamas aštuonerių metų. Iš pradžių didžiulis bibliotekos pastatas, knygų lentynų gausa jį šiek tiek baugino, tačiau greitai nuomonė pasikeitė. Bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros centre bibliotekininkės pasirodė labai draugiškos ir paslaugios. Labiausiai jam patiko vasaros metu vykstančios programos, vedamos studentų. Per dvejus metus biblioteka tapo svarbia jo gyvenimo dalimi. Norėdamas pratęsti šiuos ryšius 2010 metais Lukas su draugais įkūrė savanorių klubą, kurį pavadino „Darbščiosios bitelės“.

Šis klubas vasaros atostogų metu vaikams siūlo patrauklią įvairiapusę veiklą. „Darbščiosios bitelės“ kiekvieną vasarą pradinių klasių mokiniams veda kūrybinius pažintinius užsiėmimus, organizuoja ekskursijas, viktorinas, konkursus, apie savo veiklą rašo straipsnius interneto svetainėje. Šiais metais vykusiose kūrybinėse dirbtuvėse „Baisiai gudri programa“ buvo mokoma įvairių kūrybos paslapčių: nuo aplikacijų iki dekupažo. Vaikai dekoravo savo pačių sukurtas knygeles, sendaikčius. Populiariausias renginys „Naktis bibliotekoje“ visada pasiūlo intriguojančią temą ir tada mažųjų fantazija liejasi per kraštus.

„Savanorystė skatina domėjimąsi naujovėmis, darbais, kurių dar pats nemoki, bet gali išmokti ir išmokyti kitus. Kiekvieną dieną, pamatęs kažką naujo, įvertinu tai, pagalvoju, kam aš tai galėčiau pritaikyti, ar tai reikalinga, įdomu. Savanorystė padeda atsigręžti į save ir keistis. Mokydamas vaikus, juos perprasdamas išmokstu suprasti ir vertinti kitus žmones. Šią patirtį pritaikau ne vien vaikų mokymui, pritaikau visa tai gyvenimui, mano atveju – mokyklai. Manęs klausia, kaip tu taip su visais gerai sutari. Atsakau, visa paslaptis žodyje – savanorystė. Tyrinėdamas kitus, atsigręžiu ir į save, pamatau, ką reikia keisti savyje, kad galėčiau jaustis geriau ir perduočiau tai kitiems“, – kalba Lukas, pats išauginęs nemažą savanorių būrį.

„Faktas, kad bibliotekos pritraukia vis daugiau įvairių žmonių, nėra atsitiktinis, aš pripažįstu, kokia svarbi pačių bibliotekų strategija, kad jos taptų labiau prieinamos visuomenei“, – knygoje „Bibliotekos keičia gyvenimus“ teigia Europos Sąjungos Parlamento pirmininkas Martinas Schulzas.

Išleista ne tik įspūdinga knyga „Bibliotekos keičia gyvenimus“, bet ir įkurta interneto svetainė www.LibrariesChangeLives.eu , kurioje kiekvienas gali rasti ne mažiau nei 44 nuotaikingus video filmukus. Tiek leidinys, tiek informacija internete skirta visiems, kurie domisi bibliotekų veikla Europos Sąjungoje.

Daugiau nemokamos informacijos galima rasti šiuo adresu www.layar.com

 

Tekstą parengė Virginija Januševičienė


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: