unsplash nuotr.

Tyrimas: darbdavių rūpestis emocine sveikata augina savanorių skaičių

Įmonėse, kurioms rūpi darbuotojų emocinė sveikata – savanoriaujančių yra dvigubai daugiau, rodo „Kantar“ tyrimas. Iš viso maždaug penktadalis darbuotojų yra kviečiami darbdavių savanoriauti, dažniausiai – veiklose dėl karo Ukrainoje, kultūros ir švietimo iniciatyvose.

Pastebima sąsaja tarp darbdavio dėmesingumo darbuotojų motyvacinėms priemonėms, ypač skirtomis emocinei sveikatai, ir savanorystės.

„Kuo labiau žmogus jaučiasi darbovietėje motyvuotas, tuo labiau linkęs įsitraukti į savanorystės iniciatyvas. Pvz., labiausiai patenkinti motyvacinėmis priemonėmis kone triskart labiau linkę savanoriauti palyginti su bendru vidurkiu. Dvigubai daugiau savanoriaujančių yra ir tarp tų apklaustųjų, kurių darbdaviai rūpinasi emocine darbuotojų sveikata, taiko priemones padedančias ja rūpintis arba skatina darbuotojus skirti jai dėmesio. Gera savijauta darbe ir postūmis iš darbdavio – svarbios prielaidos savanorystei augti“, – akcentuoja „Kantar“ rinkos tyrimų ir įžvalgų vadovė Jurgita Račkytė-Vilimė.

Mato teigiamą prasmę

Tyrimo duomenimis, santykinai daugiau savanoriauti linkę žmonės gaunantys didesnį atlygį nei rinkos vidurkis, manantys, kad jų atlyginimas atitinka darbo rezultatus, taip pat dalį laiko dirbantys nuotoliu.

„Darbuotojai darbdavio savanorystės iniciatyvose mato teigiamą prasmę: du trečdaliai sutinka, jog galimybė prisidėti prie savanorystės veiklų darbo metu gerina darbdavio įvaizdį“, – sakė J. Račkytė-Vilimė.

Pasak „Vaikų linijos“ psichologės dr. Jurgitos Smiltės Jasiulionės, savanorystė suteikia naudos tiek darbdaviui, tiek patiems darbuotojams, o  mokslininkai patvirtina pozityvų ilgalaikės savanorystės poveikį žmogaus emocinei ir fizinei sveikatai.

„Savanorius savo veikloje pasitelkiame daugiau kaip du dešimtmečius. Nenuostabu, kad matome paralelę tarp emocinės savijautos darbe ir savanorystės – gerai darbe besijaučiantis žmogus gali turėti daugiau vidinių resursų savanorystei ir atvirkščiai – prasminga veikla motyvuoja bei suteikia pastiprinimo darbuose, ugdo vertingų įgūdžių. Mes turime beveik 400 aktyvių savanorių, iš pačių įvairiausių įmonių, organizacijų ar profesijų. Apsisprendimą žmogus visuomet priima asmeniškai, tačiau iniciatyva bei informacija apie savanorystės galimybę iš darbdavio, gali tapti puikiu akstinu“, – sakė psichologė.

Savanorystei laukia postūmio iš darbdavių

Tyrimo duomenimis, maždaug trečdalis žmonių yra savanoriavę, dalis jų tai daro ir šiuo metu, tiek pat nėra to darę ir neketina. Tačiau nemažai yra ir potencialo.

„Maždaug 30 proc. darbuotojų sako, jog nėra savanoriavę, tačiau mielai pamėgintų. Tai yra svarbus priminimas įmonėms ir darbdaviams, kad kartais tereikia mažo postūmio, juo labiau, kad ir iš tvarumo tyrimų matome, kad socialinės atsakomybės iniciatyvos žmonės, pirmiausia, tikisi iš bendrovių“, – sakė ekspertė.

Ji taip pat pastebi, kad kiek skiriasi top sąrašas savanorystės iniciatyvų, į kurias kviečia įsitraukti darbdaviai ir tų, į kurias linkę įsitraukti patys darbuotojai. Išskyrus veiklas dėl karo Ukrainoje – ši savanorystės veikla pirmauja ir darbdavių, ir darbuotojų iniciatyvų sąraše.

Darbdaviai dažniausiai skatina jungtis prie kultūros ir meno, švietimo ir ugdymo veiklų bei talkinti vyresnio amžiaus žmonėms. Tuo tarpu darbuotojai dažniausiai savanoriauja paramos maistu, bendruomenės veiklų, jaunimo ir vaikų iniciatyvose.

„Kantar“ „Lietuvos darbuotojų įsitraukimo tyrimas“, atliktas 2022 m. vasarą, apklausus 504 dirbančiuosius.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: