L. M. Zaikauskas, režisierius St. Moisejevas ir pjesės autorė N. Vorožbit.

Ukrainiečių dramaturgija J. Miltinio dramos teatre

Raimonda MIKUČIONYTĖ

2016 metus Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatras užbaigė ukrainietiška dvasia: spektakliu „Saša, išnešk šiukšles!” ir diskusija „Maidanas ir Vakarų pasaulio dvasinės vertybės“. Spektaklį J. Miltinio dramos teatre pastatė Kijevo nacionalinio Ivano Franko vardo nacionalinio dramos teatro meno vadovas ir režisierius Stanislavas Moisijevas, o pjesę parašė Ukrainos dramaturgė Natalija Vorožbit.

Pagrindinius vaidmenis šiame spektaklyje atlieka panevėžiečiams puikiai žinomi ir pamilti J. Miltinio dramos teatro aktoriai: Ligita Kondrotaitė, Rimantas Teresas, Jolita Skukauskaitė-Vaišnienė.

Pjesę į lietuvių kalbą vertė Ona Mickevičiūtė, scenografė ir kostiumų dailininkė Margarita Misiukova, kompozitorius Rimantas Juozas Bagdonas.

Mistinė meilės istorija karo fone

Spektaklis „Saša, išnešk šiukšles!“ pristatomas, kad tai – mistinė, bet tikra meilės istorija sukurta Ukrainai sunkiu laikotarpiu – 2014 metai, prasidėjęs karas Rytų Ukrainoje. Saša, jau kuris laikas anapilin iškeliavęs karininkas, yra visiškai įsitikinęs, kad mirtis – anaiptol nepakankamas pasiteisinimas tam, kuris prisiekė ginti savo tėvynę, ypač po šeštosios mobilizacijos. Dėl to jis yra pasiryžęs grįžti į šį pasaulį, į politinių neramumų kamuojamą Ukrainą, ir eiti į karo mūšio lauką. Jo žmona bei nėščia podukra su tuo nesutinka. Jos nenori dar kartą patirti netekties skausmo. Moterys prieštarauja savanaudiškai vyrų pasaulio logikai, pagal kurią jos tegali laukti ir gedėti – ir vis tiek (iš)gyventi sudėtingiausiomis sociopolitinėmis bei asmeninėmis aplinkybėmis.

Įsimylėjo ir pjesę, ir režisierių

Spektaklio pristatyme aktoriai L. Kondrotaitė, R. Teresas ir J. Skukauskaitė-Vaišnienė vienbalsiai sakė – dirbti su režisieriumi St. Moisejevu buvo nuostabu. „Mes įsimylėjome pjesę, jos autorę N. Vorožbit, režisierių. Mums pasisekė. Puiku buvo dirbti, nors ir sunku. Perskaičius pjesė, atrodė, kad bus lengva. Tačiau tas lengvumas apgaulingas, bet džiaugiamės režisieriumi, kad repetuojant leido klysti ir ieškoti tiesos“, – sakė aktorė L. Kondrotaitė.

Jai pritarė J. Skukauskaitė-Vaišnienė: „Sunkiausia ir buvo surasti tą lengvumą, kaip parašyta pjesė“.

Tuo tarpu aktorius R. Teresas filosofiškai apibūdino spektaklio pavadinimą: „Jis buitinis, tačiau jame yra kažkas. Kaip ir pačiame spektaklyje. Jį reikia žiūrėti ir ieškoti ženklų, kurie padėtų atkoduoti tuos paslėptus kodus“.

Džiaugėsi pasiekimais

Pristatydamas premjerinį spektaklį „Saša, išnešk šiukšles!“ teatro vadovas Linas Marijus Zaikauskas pasidžiaugė, kad pavyko į Panevėžį prisikviesti europinio garso režisierių St. Moisejevą. „Labai džiaugiuosi ne tik režisieriumi, bet ir dramaturge, kurios pjesė pastatyta J. Miltinio dramos teatre. Juolab kad, N. Vorožbit pjesės statomos įvairių šalių teatruose, o jos kūriniai verčiami į daugelį kalbų. Svajonė išsipildė, nes perskaitęs visą N. Vorožbit kūrybą supratau, kad turime pastatyti, kurią nors jos sukurtą pjesę. Režisierius pasirinko „Saša, išnešk šiukšles!“. Be to, ši pjesė šių dienų atspindis – pasakojama apie mūsų laikų herojus Ukrainos karo akivaizdoje“, – sakė J. Miltinio dramos teatro vadovas L. M. Zaikauskas.

Kalbėdamas apie pjesės autorę teatro vadovas L. M. Zaikauskas prasitarė, kad turi dar vieną svajonę. „Labai noriu, kad dramaturgė N. Vorožbit parašytų pjesę specialiai Panevėžiui. Tikiuosi, jog viešėdama Panevėžyje dramaturgė su siūlymu sutiks“, – svajojo teatro vadovas.

Pjesės autorė N. Voržbit sakė, kad šis siūlymas netikėtas. „Nesitikėjau tokio siūlymo. Bet nesakau nei „taip“, nei „ne“. Reikia pagalvoti. Be to, reikia susipažinti su miestu, kad galėčiau parašyti pjesę specialiai Panevėžiui“, – neatmetė J. Miltinio teatro vadovo siūlymo garsi šiuolaikinės Ukrainos dramaturgijos atstovė.

Suprato vienas kitą

Spektaklio „Saša, išnešk šiukšles!“ režisierius St. Moisejevas pasakojo, kokį klausimą uždavė spektaklyje užimtiems aktoriams. „Jų paklausiau, kaip jiems pjesė. Bijojau išgirsti atsakymą, bet išgirdęs, kad pjesė patiko, supratau – dirbti su jais bus lengva. Mes supratome vienas kitą ir per trumpą laiką – keturias savaites – pastatėme spektaklį. Svarbiausia, kad suprato tekstą. Jis tikrai paprastas, bet tas paprastumas nėra prastas. Su spektaklio kompozitoriumi R. J. Bagdonu taip pat buvo gera dirbti. Pajutau iš jo sklindančią bendrystę“, – pasakojo apie spektaklio kūrimo procesą režisierius St. Moisejevas, o muzikas R. J. Bagdonas pritarė: „Sudėtingas darbas surasti pjesę atitinkančią ir pjesės kalba kalbančią muziką. Spektaklyje skamba ir Džiuzepės Verdžio, ir grupės „Deep Purple“ muziką“.

Maidano tema – aktuali ir skaudi

Dar vienas renginys susijęs su Ukraina 2016 metų pabaigoje – diskusija skirta netolimai, bet labai skaudžiai Ukrainos istorijai – Maidano įvykiams. Tuos įvykius stebėjome sulaikę kvapą. Stebėjome per atstumą, girdėdami įvairias įvykių traktuotes, klausydami pasakojimų iš antrų lūpų. Maidano tema kiekvieną kartą duoda peno įvairiems renginiams, diskusijoms apie sudėtingą Ukrainos kelią į Europos erdvę – geopolitinę ir civilizacijos.

Diskusijoje „Maidanas ir Vakarų pasaulio dvasinės vertybės“ J. Miltinio dramos teatre dalyvavo Ukrainos graikų apeigų katalikų bažnyčios vyskupas Irinėjus Bilykas, Panevėžio vyskupas Linas Vodopjanovas.

Ukrainos graikų apeigų katalikų bažnyčios vyskupas I. Bilykas priminė nesenus istorinius įvykius, kaip subyrėjo Sovietų Sąjunga, kokios pasekmės iki šiol lydi subyrėjusios didelės šalies atplaišos.

Iškilaus Ukrainos dvasininko nuomonė, kai prisikelia dvasia atsigauna ir kūnas. „Tai ir vyksta Ukrainoje. „Įvykiai Ukrainoje ir parodo prisikėlimą. Jis skausmingas, bet jis vyksta. Maskvai tai nepatinka, nes kai namas pradeda valytis nuo blogio velnias nori į jį sugrįžti. Rusijos agresoriai nori sugrįžti, o jų pastangos žiaurios. Naudoja įvairias priemones, o viena jų – skaldyti. Bando supriešinti įvairių religijų atstovus, kurių Ukrainoje yra nemažai. Viso žinome, kad suskaldžius valdyti daug lengviau“, – sakė svečias iš Ukrainos.

Vertybės nugalės blogį

Ukrainos graikų apeigų katalikų bažnyčios vyskupas I. Bilykas pripažino, kad sunku kalbėti apie pralietą kraują. „Tai ir Maidano, ir dabartinių įvykių kraujas. Kiekvieną kartą pralietas kraujas primena žiaurumą. Tačiau tai leido pajusti tikrą nepriklausomybės skonį. Ukrainiečių laukia didelis darbas – išlaikyti iškovotą laisvę. Senajame Testamente parašyta „ir žodis tapo kūnu“. Tai atsispindi Ukrainoje. Mes nešame žodį ir kūnas atsigauna. Todėl būtina gyvenimą pripildyti dvasingumu. Išgyventi padeda malda. Juolab kad, vienybė, laisvės troškimas dovanoja daug“, – kalbėjo vyskupas I. Bilykas.

Ukrainietis dvasininkas diskusijoje perspėjo Vakarų pasaulį, kad atsiritusi agresijos banga iki Ukrainos gali persiristi ir į Vakarų Europą. „Europiečiams atrodo, kad jie toli nuo įvykių Ukrainoje, toli nuo Maidano įvykių. Ukraina palikta viena prieš Rusiją. Tą jaučiu būdamas Romoje. Viešėdamas kalbu, kad Ukrainoje vyksta karas, o ten stebisi: karas dar nesibaigė? Turėtume atgaivinti Europą, atgaivinti dvasingumą. Mano galva, Ukraina kovoja ne tik su Rusijos agresija, bet ir už dvasines vertybes Europoje“, – perspėjo Ukrainos graikų apeigų katalikų bažnyčios vyskupas ir pridūrė žinąs, kad dvasinės vertybės nugalės blogį.

 

Straipsnis parengtas projektui: J. Miltinio dramos teatras – tarptautinės kultūros kontekste.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite:

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *