Universalusis amoniakas – nepakeičiamas nuo uodų įkandimų, šeimininkes gelbėja buityje, sodininkus – darže

Nuo seno amoniakas daugeliui žinomas kaip pirmoji pagalbos priemonė, padedanti žmogui atsigauti praradus sąmonę. Tačiau šis intensyvaus kvapo vaistinis preparatas iš tiesų yra kur kas universalesnis. Amoniakas plačiai naudojamas ne tik medicinoje. Šeimininkes jis gelbėja buityje, sodininkus – darže, o gamtos mylėtojai šį tirpalą šiltuoju metų laiku visada pasiima su savimi.

Nuo uodų ir kitų vabzdžių įkandimų

Bespalvių, intensyvaus kvapo dujų tirpalas – amonio hidroksidas, dar vadinamas amoniako vandeniu – yra nepakeičiamas vasarotojų draugas. Gamtos mylėtojai su šiuo tirpalu nesiskiria dėl jo unikalių gydomųjų savybių, padedančių mažinti odos reakciją po uodų ar kitų vabzdžių įkandimų. Preparatas akimirksniu neutralizuoja įkandimo metu patekusius nuodus, didina odos šarmingumą, todėl mažėja vietinė uždegiminė reakcija.

Grožio procedūroms

Amoniako gydomosios savybės pasitarnauja ir namų grožio procedūroms. Šį vaistinį preparatą žmonės ypač prisimena atėjus vasarai, kai tenka įsispirti į atviras basutes ir atidengti savo pėdas, kurios po ilgo šaltojo sezono auliniuose batuose būna suskirdusios, sueižėjusios, pageltusios. Daugeliui amoniakas yra nepakeičiama grožio priemonė, padedanti išspręsti tokias estetines problemas, kaip pėdų grybelis. Į vonelę įlašinus kelis lašus amoniako, sueižėjusi probleminė kojų oda suminkštėja, įtrūkimai greičiau gyja, išnyksta nemalonus kvapas. Tačiau reikia nepamiršti, kad amoniaką reikia naudoti labai atsargiai, reikia saugoti akis, po valymų pravėdinti patalpas.

Trąša sode ir darže

Sunku patikėti, bet patyrę sodininkai geriausių trąšų eina pirkti į vaistinę. Didele azoto koncentracija (82 procentai) pasižymintis amoniakas yra natūrali trąša, padedanti sodininkams tiek sode, tiek darže. Amoniakas į pagalbą pasitelkiamas tuomet, kai augalams trūksta azoto – geltonuoja lapai, stiebiasi gležni stiebai, nesimezga vaisiai. Patyrę daržininkai žino, kad amoniaku patręštos daržovės visada duos gausesnį derlių, o sode uogos sirps greičiau. Augalus laistyti rekomenduojama 50 ml amoniako ir 10 litrų vandens tirpalu. Trąšas reikia pilti ant drėgnos žemės, prie šaknų, saugoti, kad skysčio nepatektų ant stiebų ar lapų.

Naikina amarus ir skruzdes

Intensyvaus kvapo amoniakas puikiai atbaido ir nekviestus sodo svečius – amarus. Vienas iš negailestingiausių kenkėjų gali sunaikinti tiek derlių, tiek visą augalą. Norint sunaikinti ir atbaidyti šiuos vabzdžius sodininkai rekomenduoja purkšti augalų lapus amoniako tirpalu (25–50 ml amoniako, ištirpinto kibire vandens kartu su muilo gabalėliu). Amoniakas padeda greitai atsisveikinti su nepageidaujamais vabzdžiais ne tik sode, bet ir namuose. Jei virtuvėje ar sodybos vasarnamyje apsigyveno skruzdėlės, pakaks grindis vos porą kartų išplauti amoniako, alkoholio ir vandens tirpalu. Žinoma, po švarinimosi reikėtų labai kruopščiai išvėdinti patalpas.

Blizgina paviršius

Šeimininkės nuo seno įsigudrinusios amoniaką naudoti kaip universalų pagalbininką buityje – langų ar dušo kabinų, veidrodžių, plytelių, viryklių, kriauklių, akinių, lygintuvų, kitiems sunkiai nuplaunamiems riebaluotiems ar kalkėtiems paviršiams valyti. Amoniakas ne tik valo bei blizgina, bet ir dezinfekuoja, naikina bakterijas bei pelėsius. Šis tirpalas tobulai išblizgina ne tik kriaukles ir veidrodžius, bet ir susioksidavusius žiedus, sidabrinius stalo įrankius ir kitus sidabro, aukso bei kitų metalų gaminius.

Naikina audinių dėmes

Amoniakas geriau už bet kokią buitinę chemiją išvalo ir audinius. Todėl šeimininkės jį neretai naudoja kilimams, baldų apmušalams, batams, pirštinėms, rankinėms valyti. Šis preparatas neišdegina, neišblukina medžiagų, todėl tinka valyti ir tokias medžiagas, kaip zomša ar tiulis. Amoniakas kartu su vandenilio peroksidu (4–5 litruose karšto vandens įpilti 50 ml peroksido ir 25 ml amoniako) išbalina pageltusius, kadaise buvusius baltus audinius. Išvalius ir išmirkius dėmę amoniako tirpale, būtina drabužį išskalbti įprastu skalbimo režimu.

Amoniako panaudojimo būdų tiek buityje, tiek sode ir darže yra begalės. Jis rekomenduojamas turėti ne kiekvieno vaistinėlėje ar rankinėje kaip pirmoji pagalba nuo vabzdžių įkandimų. Šis vaistinis preparatas taip pat gali pakeisti daugelį cheminių priemonių virtuvėje ir darže.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: