Užimtumo tarnybos nuotr.

Užimtumo tarnyba: išbandyti profesiją pageidauja įvairaus amžiaus žmonės

Apsispręsti lengviau, jei dominančią profesiją gali išbandyti realioje darbo vietoje. Šiais metais tai padarė 9,9 tūkst. moksleivių, beveik 500 Užimtumo tarnyboje registruotų žmonių ir 71 išorės klientas. Profesinis veiklinimas –  puiki galimybė „pasimatuoti“ profesiją,  įvertinti jos pobūdį, darbo sąlygas, keliamus reikalavimus ir svarbiausia – savo tinkamumą konkrečiai profesijai bei motyvaciją.

Šalies regioniniuose „Karjero“ centruose grupėms jau įvyko 587 pažintiniai profesinio veiklinimo renginiai. Individualiai profesijos galimybes darbo vietose šiemet išmėgino 202 asmenys, daugiausiai – moksleiviai (109), Užimtumo tarnybos klientai (78). Dėl šios paslaugos kreipėsi ir 15 išorės klientų.

Nemokamai dalyvauti veikloje gali visi norintys – ir jaunimas, ir vyresni Užimtumo tarnybos klientai, ir gyventojai, ieškantys savo profesinio kelio.

„Daugelis žmonių renkasi profesiją vadovaudamiesi teorine informacija, tačiau realybė gali skirtis. Stebėdami klientus matome daug neapsisprendusių. Tad sutelkėme dėmesį į profesinį veiklinimą, kad žmonės praktiškai išbandytų tam tikros profesijos kasdienybę“, – teigė Užimtumo tarnybos Paslaugų organizavimo departamento patarėja Inga Nomeikienė.

–Tai išskirtinė patirtis, kuri gali turėti įtakos profesinei ateičiai dėl pasirinkimo abejojančiam žmogui. Svarbu ir tiems, kurie nori persikvalifikuoti, grįžta iš emigracijos ar yra ilgą laiką nedirbę – ji padeda atkurti pasitikėjimą savimi, atnaujinti įgūdžius ir įsitikinti, kad pasirinkta kryptis – teisinga.“

Užimtumo tarnybos klientams sudaroma galimybė atlikti profesinį veiklinimą realioje darbo aplinkoje dviem būdais – individualiai arba grupėse. Bendradarbiaujant su įmone ar organizacija koordinuojami ir derinami veiklinimo procesai. Prioritetinės sritys, kuriose organizuojami susitikimai su darbdaviais – energetika, IT, inžinerija ir gyvybės mokslai.

Pasak I. Nomeikienės, profesinio veiklinimo procesas retai būna spontaniškas – dažniausiai už sėkmingo susitikimo su darbdaviu, motyvuoto kliento ir tikslingai pasirinktos profesijos slypi koordinatoriaus darbas: „Jis turi įvertinti kliento poreikius ir galimybes, parenka tinkamą darbdavį, kuris nori tai kokybiškai daryti suderinus šešėliavimo laiką, pobūdį. O svarbiausia – koordinatorius palaiko klientą viso proceso metu, skatina refleksiją po vizito įmonėje ir padeda priimti sprendimą dėl tolesnės karjeros“.

Vilniuje grupė Užimtumo tarnyboje registruotų klientų dalyvavo profesiniame pažintiniame vizite pažangių technologijų įmonėje MB „Industry Lab“, kuri specializuojasi metalo apdirbimo srityje, naudodama modernias CNC (kompiuterinio skaitmeninio valdymo) stakles. Dalyviai turėjo galimybę stebėti realų gamybos procesą, kaip kuriamos detalės, programuojamos staklės, kaip vyksta kokybės kontrolė. Operatoriaus darbo ciklas – nuo techninių brėžinių skaitymo iki galutinio gaminio sudomino ne vieną dalyvį – jau yra norinčių įgyti operatoriaus profesiją.

„Kauno balduose“ klientai galėjo pasirinkti skyrių, su kuriuo  iš arčiau norėtų susipažinti. Šioje įmonėje viena dalyvių iškart susitarė dėl darbo. Po vizito AB „Telia“ kelios moterys išsiuntė savo gyvenimo aprašymus bei, perėjusios atrankos etapus, įsidarbino įmonėje.

Joniškio skyriuje apskaitininkės išsilavinimą turinti klientė susidomėjo virėjos profesija ir tris valandas  stebėjo darbą virtuvėje. Darbdaviui moteris paliko tokį gerą įspūdį, kad sutiko pasirašyti trišalę mokymosi sutartį, kad įgijusi įgūdžių įsidarbintų įmonėje.

Grįžusi iš emigracijos klientė po susitikimo ir papildomo vizito į komisariatą, įstojo į Policijos mokyklą, šiandien ji yra kursantė ir greitai taps Joniškio komisariato policijos pareigūne.

Susipažinusios su individualios priežiūros darbuotojo darbu, dvi moterys pasiryžo dalyvauti profesiniame mokyme. Bibliotekoje iš arti pamačiusi, ką veikia edukatorius, klientė planuoja dalyvauti darbo pokalbyje į šią poziciją.

Klaipėdoje slaugytojos pagalbininkės profesiją norinčios įgyti moterys šį darbą stebėjo Tauragės ligoninėje, ir nė viena nesuabejojo savo pasirinkimu bei netrukus įgis naujų įgūdžių.

Panevėžyje dvi draugės domėjosi architekto darbu. „Pasimatavusi“ profesiją per šešėliavimą viena jų atrado savo ateitį – šiuo metu yra antrakursė architektūros studentė, besimokanti su užsidegimu ir džiaugsmu. Gimnazistė po pamokų lankosi konditerijos ceche, kur  ir įgyja praktinių įgūdžių ir, baigusi mokyklą, jau žino, ką ateityje nori veikti.

Alytaus „Karjero“ profesinio veiklinimo renginyje gimnazistas Jokūbas tvirtai nusiteikė „pasimatuoti“ paramediko profesiją, uždavęs daug klausimų LSMU atstovams apie reikalavimus ją įgyti. Dabar pagal parengtą veiksmų planą jis individualiai susitiko su GMP tarnybos Alytaus teritorinio skyriaus komanda, lankėsi Alytaus profesinio rengimo centre.

Tai mažoji dalis klientų istorijų, kurie apsilankę įmonėse ir išbandę dominančias veiklas, lengviau renkasi karjerą. „Galimybė šešėliuoti – veiksmingas būdas ne tik pažinti profesijas ir darbo pobūdį, bet ir atrasti save. Tai – tarsi tiltas tarp teorinio svarstymo ir tikro, gyvenimiško išbandymo“, sakė I.Nomeikienė.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojame parsisiųsti:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: