V. Savukynas: jaunimui trūksta istorijos žinių

Nuo pirmadienio LRT televizijos eteryje – trumpųjų laidų ciklas „Kam reikia …?“, bandysiantis atsakyti į klausimus, su kuriais susiduria visi moksleiviai, jų tėvai ir mokytojai. Kam reikia matematikos ar chemijos? Kam mokytis tą istoriją? Ko vertas diplomas? Kaip kiekvieno iš mūsų gyvenimus paliečia vienas ar kitas dėstomas dalykas?

Ką apie studijuotus dalykus mano profesionalai? Diplomuotas istorikas Virginijus Savukynas jau daugelį metų labiau žinomas kaip žurnalistas, LRT radijo ir televizijos laidų vedėjas. Jis įsitikinęs, kad istorijos žinios būtinos kiekvienam išsilavinusiam žmogui. Pokalbis su V. Savukynu – laidoje „Kam reikia…?“ jau kitą savaitę.

„Norėdami geriau suprasti ir save, ir savo visuomenę, ir savo tautą, pagaliau ir pasaulį, be istorijos tikrai to negalime padaryti. Bendraudamas su jaunais žmonėmis matau, kad jiems trūksta istorijos žinių, yra siauresnis akiratis. Žmones praeityje buvo ir labai skirtingi, ir tokie patys. Ir akmens amžiuje žmonės mylėjo, ir akmens amžiuje žmonės nekentė, ir kariavo, kaip jie tai darė? Jeigu mes šituos dalykus žinome, pačius pagrindinius, svarbiausius dalykus, mes tikrai galime geriau orientuotis dabartinėje visuomenėje, pasaulyje“, – neabejoja V. Savukynas.

„Aišku, aš irgi tas datas kaldavau ir mokykloje, ir universitete net ir suvokdamas, kad tai yra beprasmis dalykas, ypatingai universitete, kada jau reikalaudavo daugiau tų datų žinoti… Jas išmoksti ir po trijų dienų pamiršti. Na gal ir neblogai, lavini šiek tiek atmintį, bet ne daugiau. Mano supratimu, moksleiviams užtenka žinoti 10 Lietuvos istorijos datų, ir to pakaktų“, – svarsto istorikas ir žurnalistas. Ir pateikia kuriozinį pavyzdį: „Kartą buvau egzaminų komisijos narys, egzaminavome stojančius į žurnalistiką, ir ten buvo tokių egzempliorių, kuriems ar Vasario 16 d aktą pasirašė Basanavičius, ar Landsbergis, jokio didžiulio skirtumo nėra. Kada gyveno Stalinas – ar Gedimino laikais, ar XX a. irgi yra rūkas… Svarbu žinoti esmines datas, esminius momentus, o ne prisikalti datų, kurių reikšmių nežinai, o po dienos pamiršti. Mano galva ir švietimo sistema turi sutelkti dėmesį į esminius dalykus, jų išryškinimą, kaip praeityje gyveno žmonės, kuo jie panašūs, kuo jie skirtingi, tai yra svarbiausia. O ne 1000 datų.“

Laidose „Kam reikia..?“ kalbės įvairių sričių profesionalai. Žiūrovai sužinos, kaip vienas ar kitas dalykas pritaikomas skirtingose profesinėse srityse. Pavyzdžiui, kaip matematikos žinias panaudoja automechanikai, o kaip analitikai, ką apie klaidas gyvenimo aprašyme mano darbdaviai ir kodėl svarbu gerai mokėti lietuvių kalbą.

„Kam reikia..?“ – pirmadieniais ir antradieniais 18.10 val. per LRT televiziją. Laida kuriama kartu su LR Švietimo ir mokslo ministerija.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: