Vaikų vasaros atostogas specialistai siūlo panaudoti ypač vertingam tikslui

Vasara yra pats tinkamiausias laikas skleistis jauniesiems talentams. Tai pabrėžianti vaikų ir paauglių psichologė Renata Gataveckaitė įsitikinusi – mokslo metai neretai paskęsta rutinoje, tačiau, prasidėjus atostogoms, galima nerti į įvairias veiklas, dalyvauti skirtingose iniciatyvose bei laisvalaikį išnaudoti produktyviai, atrandant save.  Tokius tikslus išsikėlė ir lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ jau devynioliktus metus iš eilės rengiamas „Lietuvos Maximalistų“ konkursas, gabiausiems ir talentingiausiems šalies vaikams šiemet skirsiantis rekordinį 90 tūkst. eurų stipendijų fondą.

Vasara išlaisvina kūrybiškumą

Skatinti jaunuosius talentus drąsiai siekti savo svajonių ir taip kurti gražesnę ateitį. Tokiu kilniu tikslu jau beveik du dešimtmečius vadovaujasi „Lietuvos Maximalistų“ konkursas. Apie tai kalbanti „Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė priduria – nors šalies moksleivių stipendijoms šiemet skiriama rekordinė suma, tokia motyvacija jiems nėra vienintelė.

„Lietuvoje yra daugybė jaunųjų talentų, kurie gabūs įvairiose srityse. Todėl juos būtina ne tik paskatinti finansiškai, bet ir motyvuoti siekti savo tikslų, atskleisti turimus gabumus, įkvėpti kurti, atrasti, svajoti. Ne veltui kasmet norime atrasti talentingiausius šalies moksleivius, prisidėti prie jų talento puoselėjimo ir šiais metais kviečiame pastarojo nepalikti paraštėje. Tai – mūsų visų atsakomybė. Kiekvienas, pagelbėdamas atsiskleisti jauniesiems talentams, paskatina juos nuostabiems rezultatams, kurie ateityje džiugins, garsins ir augins Lietuvą“, – sako E. Dapkienė.

Šiai nuomonei pritaria ir vaikų bei paauglių psichologė R. Gataveckaitė. Anot jos, talentus ugdyti yra būtina, nes tai atskleidžia vaikų išskirtinumus ir ypatingus gabumus.

„Tam puikiai tinka vasaros laikas. Šis metas ypač palankus vaikų talentams skleistis, užsiimti įvairiomis veiklomis, iniciatyvomis. Toks produktyvus laisvalaikis kartais daug vertingesnis, galintis atskleisti kitokius gabumus, kuriems dažnai dėmesio skiriame per mažai. Vasarą esame pajėgesni atrasti naujų veiklų, kadangi visus mokslo metus tėvai ir vaikai neretai balansuoja aplink darbų, pareigų ir kasdienių reikalų rutiną. Ji apriboja kūrybiškumą, kuris yra tiesiog būtinas naujiems atradimams“, – įsitikinusi vaikų psichologė.

Vaikai patys žino, ko nori

Visgi, R. Gataveckaitės nuomone, puoselėti pastebimus vaikų gabumus tėvams reikėtų kantriai ir iš lėto. Ji pabrėžia – siekiant ugdyti talentus, nereikia atžaloms sukelti įtampos, atbaidyti nuo to, kas patinka, apkrauti per dideliais lūkesčiais ar priverstinai stumti į priekį.

„Žinodami kelią, kuriuo nori eiti vaikai, tėvai turi užtikrinti discipliną ir išteklius, kurių reikia ugdant gebėjimus. Mažieji išbando ir pakeičia daugybę veiklų, kol, galų gale, save atranda vienoje ar kitoje srityje. Todėl tikrai verta nuo mažumės vaikus dominti įvairiais užsiėmimais, neapsistojant ties vienu, kuris galbūt palankesnis ar labiau rūpi tėvams“, – pažymi R. Gataveckaitė.

Ji sako – suaugusieji turėtų leisti savo atžaloms pačioms tyrinėti pasaulį, sekti paskui ir pajusti natūraliai, kada jau atrasta tai, kas įdomu.

„Jei vaikas miega su futbolo ar krepšinio kamuoliu, žino žaidėjų pavardes ir yra fiziškai stiprus, galime pradėti galvoti apie tokio gabumo puoselėjimą. Kai matome didelį natūralų susidomėjimą vienai ar kitai veiklai, pajėgumą skirti tam laiko bei jėgų, metas kalbėti apie talento ugdymą. Tada viskas vyks savaime – vaikas pateks į aplinką, kurioje savo srities žinovai padės šiems gabumams skleistis“, – pastebi R. Gataveckaitė.

Kitų pavyzdys įkvėps

Paklausta, kokius dar vaikų gabumų ugdymo patarimus tėvams galėtų rekomenduoti, R. Gataveckaitė siūlo pasistengti atrasti naujus stebuklus jaunųjų talentų pasaulyje. Anot psichologės, tereikia įdėmiai klausytis, ką atžalos sako, puoselėtų jų vaizduotę, daugiau bendrauti ir skirti dėmesio tarpusavio ryšiui.

„Tik būdami atidūs vaikui, siūlydami išbandyti naujas veiklas ar supažindindami su pasaulio įvairove, galime pastebėti talentus. Labai svarbu juos motyvuoti, kelti savivertę, įvertinti pastangas. Vaikas gali svajoti užaugęs kilti į kosmosą. Nereiktų nuvertinti tokių svajonių ir beribės vaizduotės – tada jis norės save išbandyti kuo įvairesnėse gyvenimo srityse. Svarbios yra ir sėkmės istorijos, kitų vaikų pasiekimai. Jie gali paskatinti išbandyti kažką naujo. Jei dar už didelius pasiekimus vaikai yra įvertinami piniginiais prizais ir gauna platesnį pripažinimą visuomenėje, natūraliai ims klausti, ką patys turi padaryti, kad taip pasisektų“, – mano R. Gataveckaitė.

Savo ruožtu E. Dapkienė teigia – dalyvauti „Lietuvos Maximalistų“ konkurse tikrai verta. Pasak jos, gerai besimokantys, iniciatyvūs, sumanūs ir talentingi 1–12 klasių moksleiviai gali pretenduoti į rekordinį 90 tūkst. eurų stipendijų fondą 2021-2022 m. mokslo metams. „Lietuvos Maximalistai“ bus apdovanoti mokslo, meno, muzikos, sporto, visuomeniškumo, inovacijų, ekologiškumo ir pažangumo srityse.

„Norintys dalyvauti programoje, kviečiami užpildyti projekto anketą iki liepos 21-osios „Maxima“ interneto svetainėje. Kompetentinga komisija, kurią sudaro žymūs akademinio pasaulio, sporto, visuomeninių organizacijų ir bendrovės atstovai, rinkdami laureatus vertins ne tik objektyvius mokslo rezultatų pasiekimus – pažymius ir konkursinius pasiekimus, bet ir moksleivių motyvacinius laiškus. Pastaruosiuose skatiname dalyvius pagrįsti, kodėl būtent jie turėtų tapti „Lietuvos Maximalistais“, pasidalinti savo pasiekimais ir ateities lūkesčiais ar svajonėmis. Stengtis išties verta – anksčiau projekte yra dalyvavę žinomi bei Lietuvą garsinantys menininkai ir sportininkai – Giedrius Titenis, Martynas Levickis, Evelina Sašenko“, – reziumuoja „Maximos“ atstovė.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: