pixabay nuotr.

Vaistininkai: kaukių dėvėjimas vėl tapo išimtimi iš taisyklės – saugosi tik mažuma

COVID-19 infekcijos grėsmei atsitraukus, tiek vienkartinių, tiek daugkartinių kaukių dėvėjimas vėl tapo išimtimi iš taisyklės, sako vaistininkai. Panaikinus kaukių dėvėjimo reikalavimus, jų pardavimai vaistinėse balandį, palyginti su kovu, sumažėjo daugiau nei 2 kartus, o gegužę – beveik 4. Tačiau į priešpandeminį lygį irgi negrįžo.

Nors reikalavimas dėvėti kaukes visose uždarose patalpose buvo oficialiai panaikintas tik kovo 31-ąją, kaukių pardavimai vaistinėse krito dar iki šios datos. Vaistinių tinklo „Gintarinės vaistinės“ duomenimis, sausį gyventojai nupirko beveik 13 tūkst. kaukių, kovą šis skaičius jau buvo mažesnis ir siekė 10,6 tūkstančio. Vėliau jau fiksuotas drastiškas kaukių pardavimų smukimas: balandį vaistinių tinklo klientai įsigijo 4,2 tūkst., o gegužę – 2,8 tūkst. kaukių.

„Nepaisant rekomendacijų dėl kaukių dėvėjimo viešajame transporte, parduotuvėse ar vaistinėse, taip pat masinėse susibūrimo vietose, daugelis jų nesilaiko. Nors visai be reikalo, nes kaukės saugo ne tik nuo COVID-19, bet ir nuo kitų oro būdu plintančių virusų. Pavyzdžiui, būtent gegužę fiksavome itin didelį susirgimų peršalimo ligomis skaičių, pacientai šlavė preparatus nuo slogos, gerklės skausmo bei imunitetui stiprinti“, – komentuoja „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Zita Janušauskienė.

Pasak jos, nors kaukių nupirkta mažiau, negalima teigti, kad pardavimai grįžo į priešpandeminius laikus. Palyginti su ikipandeminiu lygiu, balandį kaukių pardavimai visgi išliko 20 kartų didesni. 2019 metų balandžio ir gegužės mėnesiais buvo parduota per  300 kaukių, o šiemet tuo pačiu laikotarpiu – daugiau nei 7 tūkst. Šiuos duomenis galima paaiškinti tuo, kad gydymo, taip pat slaugos ir globos įstaigose reikalavimas dėvėti burną bei nosį dengiančias kaukes vis dar galioja.

„Be to, nedidelė žmonių dalis visgi išmoko pandemijos padiktuotas pamokas bei įsiklausė į rekomendacijas ir dažniau dėvi kaukes uždarose erdvėse, kur nepavyksta išlaikyti saugaus atstumo, bloga ventiliacija ar didesnis žmonių susibūrimas. Nors negalime lygintis su Kinija ar Japonija, bet kaip ir šiose šalyse, taip ir Lietuvoje vis dažniau išvysime kaukes dėvinčius gyventojus net ir nesant pandemijos sukeltai ekstremaliai situacijai. Tačiau tokių sąmoningų žmonių skaičius vis dar yra labai nedidelis – jie labiau išimtis iš bendros taisyklės“, – aiškina Z. Janušauskienė.

Vaistininkės teigimu, reikėtų ne tik neišmesti visų namuose turimų kaukių, bet ir nepamiršti kitų sveikatos prevencijos priemonių – rankų higienos, fizinio atstumo, vengimo liesti veidą, kvėpavimo etiketo bei tinkamo vėdinimo patalpose.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: