Pixabay nuotr.

Vaistininkė A. Krušnienė: moterys savo sveikata rūpinasi nepakankamai – 5 patarimai, kaip tai pakeisti

Artėjant Tarptautinei moterų sveikatos gerinimo dienai, kuri minima gegužės 28 d., specialistai įsitikinę – kalbėti apie moterų sveikatos problemas reikėtų tikrai dažniau nei kartą per metus. Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Asta Krušnienė dalijasi penkiais patarimais moterų sveikatai.

Kaip rodo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pateikti duomenys, moterys gyvena ilgiau nei vyrai, tačiau mažiau metų išlaiko stiprią sveikatą, dažniau serga depresija, rečiau sportuoja. Vis dėlto, moterys labiau nei vyrai yra linkusios į sveiką gyvenseną ir dažniau tikrinasi sveikatą.

Panašias tendencijas įžvelgia ir vaistinės „Camelia“ farmacijos specialistė A. Krušnienė. „Pastebiu, kad Lietuvoje daugiau dėmesio savo sveikatai skiria moterys, vyrai – dar mažiau. Visgi manau, kad moterys savo sveikata mūsų šalyje vis dar rūpinasi nepakankamai“, – teigia ji.

1. Pasirūpinkite, kad organizmui netrūktų būtinų vitaminų ir mikroelementų.

Vaistininkė A. Krušnienė pastebi, kad į vaistinę moterys dažnai ateina jau norėdamos spręsti problemas, o ne prevenciškai pasirūpinti savimi. „Nors situacija vis gerėja, džiugina, kad maisto papildai, kosmetika dovanojama mamoms, draugėms ar mylimosioms. Vis dėlto dažniausiai sulaukiame tų, kurios ieško kaip atstatyti energijos trūkumą, sustabdyti plaukų slinkimą ar spręsti konkrečias sveikatos problemas“, – vardija vaistininkė.

Anot jos, moterims neretai trūksta geležies, B12 vitamino, folio rūgšties. Tiesa, norint pasirūpinti moterų sveikata gali būti naudingi ir specialūs maisto papildų kompleksai, kuriuos galima rinktis atsižvelgiant į amžių ar gyvenimo būdą.

Ekspertė pastebi, jog skirtingo amžiaus moterims yra būdingos specifinės ligos. Pavyzdžiui, jaunesnės moterys dažniau serga mažakraujyste, vyresniame amžiuje jas dažniau puola su hormonų pokyčiais susijusios ligos. Be to, vyresnėms moterims neretai pasireiškia širdies kraujagyslių sistemos susirgimai, kamuoja viršsvoris.

2. Reguliariai atlikite tyrimus.

Vaistininkė A. Krušnienė kiekvienam rekomenduoja turėti reguliarų sveikatos pasitikrinimo kalendorių. Moterims į jį vertėtų įtraukti suplanuotą bendrą kraujo tyrimą, pasitikrinti geležies, vitamino D atsargas organizme.

„Be to, svarbu skirti laiko profilaktiniams gimdos kaklelio bei krūties vėžio tyrimams. Nuo 25-erių gimdos kaklelio tyrimas atliekamas nemokamai, krūties – nuo 50-ies metų, todėl labai svarbu pasitikrinti profilaktiškai. Ankstyvoje stadijoje pastebėta liga lengviau pagydoma. Apie tai stengiamės priminti ir savo klientėms“, – akcentuoja vaistininkė.

3. Skirkite laiko sau.

Farmacijos specialistė įsitikinusi, kad sveikatos reikėtų ieškoti ne tik vaistinėje, labai svarbu ir kasdieniai įpročiai, laikas sau. „Pastebime, kad moterys dažnai ateina preparatų vaikams, vyresniems giminaičiams, tačiau pamiršta save. Labai svarbu rūpintis ne tik aplinkiniais, bet ir savimi. Kartais pagerinti sveikatą gali padėti pasivaikščiojimas gamtoje, laikas su mėgstama knyga, skanus ir sveikas užkandis. Patariu daugiau laiko leisti lauke, turėti mėgstamą fizinę veiklą, pasistengti gerti daugiau vandens, prižiūrėti mitybą. Ir, žinoma, visapusiškai džiaugtis gyvenimu“, – drąsina vaistininkė.

4. Neaukokite savo savijautos dėl nerealių grožio standartų.

Dažna moteris vis dar susiduria su nemenku spaudimu atitikti aukštus grožio standartus, vaistininkė pastebi, kad vaistinėje ieškoma ir preparatų, kurie padėtų kovoti su papildomais kilogramais. Pasak A. Krušnienės, tokioms moterims pirmiausia stengiasi įkvėpti pasitikėjimo savimi, neretai pirmiausiai pakanka pamilti save.

„Nors apie tai diskutuojama vis daugiau ir pokyčiai džiugina, moterys vis dar susiduria su nerealiais grožio standartais. Bijo papildomų kilogramų, žilų plaukų ar tiesiog nori sustabdyti laiką. Svarbu padrąsinti moteris skirti daugiau dėmesio savo savijautai, o tada tai atsispindės ir išvaizdoje“, – sako vaistininkė.

5. Venkite žalingų įpročių.

Naujuoju rūkymu vadinamas sėdėjimas taip pat neigiamai atsiliepia moterų sveikatai, didina širdies ir kraujagyslių ligų riziką, todėl vaistininkė ragina moteris, net ir dirbančias pasyvų darbą, būti fiziškai aktyviomis, daugiau judėti.

„Sėdėjimas ir žemas fizinis aktyvumas yra tik vienas iš žalingų įpročių pavyzdžių. Visiems rekomenduojama vengti žalingų įpročių ir verčiau juos keisti sveikatai naudingomis veiklomis. Rūkymas, alkoholio vartojimas, piktnaudžiavimas saldumynais, greitu maistu, darbo ir poilsio režimo nebuvimas dar niekam nepridėjo nei grožio, nei sveikatos“, – apibendrina vaistininkė.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: