Vakaras dainiui Jonui Stasiūnui atminti

Lapkričio 28 d. (pirmadienį) 17 val. Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos konferencijų salėje (Respublikos g. 14) – vakaras, skirtas operos ir baleto teatro dainininkui Jonui Stasiūnui.

Dalyvaus Jono Stasiūno dukra Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro solistė, tarptautinių konkursų laureatė, doc. Aušra Stasiūnaitė, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Aušros Stasiūnaitės klasės studentės Agnė Buškevičiūtė, Vaiva Datenytė, Viktorija Dunauskaitė, Elzita Girčytė, Polina Glušniova, koncertmeisterė Nijolė Baranauskaitė. Vakarą ves prof. Rita Aleknaitė-Bieliauskienė.

Artėja šimtmetis, kai 1919 m. Kupiškio rajone, Ničiūnuose gimė būsimas profesionalus dainininkas Jonas Stasiūnas. Jo baritonas skambėjo scenoje prie fortepijono, dainavo su liaudiškais ansambliais, dideliu simfoniniu orkestru, televizijos studijoje dažnai koncertuodavo su „Sutartinės“, kitais ansambliais. Koncertuose Lietuvos miestuose, miesteliuose, kultūros namuose buvo laukiami duetai su dukra Aušra Stasiūnaite.
Jonas lankė Geležių pradinę mokyklą, mokslų siekė Panevėžio berniukų gimnazijoje. Čia lankė kun. Lindės Dobilo puoselėtą „Meno kuopą“, buvo jos valdybos narys. Mykolas Karka pamatė dainuoti mėgstantį gražų baritoną. Jau gimnazijoje J. Stasiūnas pasirodydavo prieš publiką ir mielai dalyvaudavo vaidinimuose su muzika, M. Karkos statomose operetėse.

1940 m. jis įstojo į Kauno konservatoriją. Petro Olekos klasėje mokėsi dainuoti, rengė koncertinį ir operinį repertuarą. Studijuodavo jau ir profesionaliame operetės teatre, greitai jo balsas buvo įvertintas operoje. Nuo 1943-ųjų J. Stasiūnas dainavo Valstybės operoje Kaune, o 1948 m. – sostinėje.

J. Stasiūnas nenuilstamai ruošė vis naują repertuarą. Dainavo su simfoniniu orkestru ir filharmonijos choru sudėtingą įvairių rusų, Vakarų šalių kompozitorių kūrinius. Su ryškiausių mūsų atlikėjų grupe pirmą kartą pokario Lietuvoje išvažiavo koncertuoti Lenkijoje. Koncertuose propagavo lietuvių kompozitorių kūrybą, liaudies dainų posmus. Štai prieš mus jo operų personažai Margiris, Sakalas, Rimvydas, Radvila…

J. Stasiūnas – ilgametis konservatorijos (dabar LMTA) profesorius. Jis gyvenimui scenoje rengė ir dukrą Aušrą. Dabar šios mokslo įstaigos dainuojanti docentė. Dar studijuodama pelnė tarptautinių M. Glinkos, Italijoje vykusio Viotti konkurso laurus. Pirmoji vieta atvėrė plačiai duris į teatrą. Sukūrė daug mezzo soprano partijų, įsimintinų vaidmenų, dainavo su Lietuvos, Čekijos, Rusijos, Norvegijos orkestrais tėvynėje ir gastrolėse pasaulyje. Dabar su savo auklėtinėmis dainuoja įkurtame jaunų dainininkių ansamblyje „Inmezzo“.

 

Pagal prof. Rito Aleknaitės-Bieliauskienės informaciją


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: