KomentaraiNAUJAUSIOS ŽINIOS

Valstybės dieną pasitinkant

Petras Tomkevičius

Minėdami Lietuvos didžiojo kunigaikščio Mindaugo karūnavimo dieną, pabandykime praskleisti amžių glūdumos skraistę ir pažvelgti į laikmetį, kuriame viešpatavo Lietuvos didysis kunigaikštis ir karalius Mindaugas.

Nepaliaujami Livonijos ordino, rusėnų bei totorių antpuoliai laiks nuo laiko nusiaubdavo pavienes Lietuvos kunigaikštystes. Tuo metu Lietuvos didysis kunigaikštis, o vėliau ir karalius, Mindaugas suprato, kad apsiginti ir išgyventi galima tik subūrus baltų gentis ir sukūrus didelę centralizuotą valstybę. Savo intelektu ir išmintim Mindaugas pranoko tuometinį laikmetį. Tryliktojo amžiaus viduryje, valstybės kūrimo kelias nebuvo lengvas ir šventas. Tai laikotarpis, kuriuo Lietuva buvo draskoma vidaus karų. Dalis lietuvos kunigaikščių nesuprato epochos dvasios bei kylančių pavojų, todėl asmeninių ambicijų skatinami priešinosi Mindaugo užmačioms. Ir vis tik, to laikmečio išskirtinė asmenybė kunigaikštis Mindaugas sugebėjo savo neeilinių diplomatinių sugebėjimų dėka, o neišvengiamais atvejais ir kalaviju, sukurti valstybę.

Krikštas buvo istorinė galimybė kunigaikščiui Mindaugui
užsidėti ant galvos karaliaus karūną, o Lietuvai – tapti karalyste. Tuo istoriniu laikotarpiu valstybei ir jos žmonėms tai buvo be galo svarbus žingsnis. Lietuva buvo pripažinta ir tapo lygiaverte Europos valstybe. Liovėsi ir Livonijos ordino antpuoliai… Visa tai galima vertinti kaip nenuginčijamą karaliaus Mindaugo diplomatinę pergalę.

Deja, kruvinos suokalbininkų rankos nutraukė ne tik karaliaus Mindaugo, bet ir dviejų jo sūnų gyvybes, sugriovė tą milžinišką karaliaus Mindaugo padarytą darbą, sukėlė politinę krizę…

Kaip būtų susiklostęs Lietuvos valstybės likimas, jei karalius Mindaugas būtų likęs gyvas, belieka tik spėlioti. Spėlioti ir didžiuotis, kad tam tikrame istorijos etape mūsų valstybė turėjo tokį valdovą – išskirtinę asmenybę su neeiliniais diplomatiniais gebėjimais, sukūrusia valstybę pripažintą Europoje.

Siūlome perskaityti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Komentarų sistema leidžia skaitytojams išsakyti savo nuomonę, pasidalinti įdėjomis, pateikti papildomos informacijos ar pasiginčyti su oponentais. Redakcija pasilieka teisę pašalinti skaitytojų vulgarius, skatinančius smurtą, įžeidžiančius, skatinančius tautinę, rasinę, religinę ar kitokią neapykantą ir grasinančius komentarus.