Specialiųjų tyrimų tarnyba. ELTA / Žygimantas Gedvila
Valstybės ir savivaldybių nekilnojamasis turtas elektroniniuose aukcionuose įsigyjamas galimai neskaidriai, sako STT
Atlikusi valstybei ir savivaldybei priklausančio turto pardavimo elektroniniuose aukcionuose teisinio reglamentavimo antikorupcinį vertinimą, Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) nustatė, kad valstybės ir savivaldybės nekilnojamojo turto elektroniniuose aukcionuose turtas įsigyjamas galimai neskaidriai per susijusius asmenis.
Po šio tyrimo STT numato problemą nagrinėti detaliau, atliekant korupcijos rizikos analizę.
Kaip pirmadienį pranešė STT, apie 44 proc. įvykusių organizuotų valstybės ir savivaldybių nekilnojamojo turto elektroninių aukcionų nekonkuruojama, juose valstybei ir savivaldybėms priklausantis turtas parduodamas už pradinę kainą dalyvaujant vieninteliam dalyviui.
„Nustatyti atvejai, kai valstybės ir savivaldybės nekilnojamojo turto elektroniniuose aukcionuose laimima galimai neskaidriai (vieninteliai aukciono dalyviai ir laimėtojai susiję su aukcioną organizuojančios įstaigos darbuotojais ir pan.). STT pateikė siūlymus dėl teisinio reglamentavimo, leisiančio asmenims dalyvauti tokiuose aukcionuose lengvesnėmis sąlygomis“, – rašoma STT pranešime.
Norintiems dalyvauti valstybės ir savivaldybių turto elektroniniuose aukcionuose, teisės aktai nustato prievolę susimokėti garantinį įnašą ir registravimo mokestį, kuris negrąžinamas ir kurio dydį savo nuožiūra nustato aukcioną organizuojanti įstaiga.
Pavyzdžiui, asmenys norintys dalyvauti elektroniniame aukcione dėl parduodamo Vilniaus miesto savivaldybės nekilnojamojo turto turi susimokėti 70-145 eurus dalyvio registravimo mokestį, Kauno mieste – 100-250 eurus.
Nustatyti atvejai, kai buvo taikyti 500 ir 5 000 eurų registravimo mokesčiai į elektroninį aukcioną Druskininkuose. STT vertinimu, taikomas elektroninio aukciono dalyvio registravimo mokestis neskatina asmenų dalyvauti valstybės ir savivaldybei priklausančio turto elektroniniame aukcione, mažinamas susidomėjimas aukcionu, neužtikrinamas valstybės ir savivaldybei priklausančio turto pardavimas už kuo didesnę kainą. Dėl šių priežasčių STT siūlo tobulinti teisinį reglamentavimą dėl dalyvio registravimo mokesčio.
STT, įvertinusi per elektroninę sistemą „evarzytynes.lt“ vykdomus elektroninius aukcionus, nustatė, kad kai kuriais atvejais parduodant valstybei ar savivaldybei priklausantį turtą jis aukcione aprašomas neišsamiai, nepateikiant svarbios informacijos (pavyzdžiui, pardavinėjant automobilius nenurodoma rida), arba parduodamas turtas apskritai neaprašomas, nepateikiamos nuotraukos.
Taip pat nustatyta, kad elektroniniame aukcione parduodant valstybės ir savivaldybių nekilnojamąjį turtą teisės aktai neįpareigoja apie parduodamą turtą paskelbti turto buvimo vietoje. Todėl greta gyvenantys ar nekilnojamąjį turtą turintys asmenys, kurie neretai suinteresuoti įsigyti šalia esantį nekilnojamąjį turtą, nesužino apie vykdomą šio valstybės ir savivaldybių nekilnojamojo turto pardavimo aukcioną. Atsižvelgdama į tai, STT siūlo tobulinti teisinį reglamentavimą.
Antikorupcinio vertinimo išvada pateikta Finansų ir Ekonomikos ir inovacijų ministerijoms, kurios per du mėnesius turi viešai paskelbti, kaip numatoma atsižvelgti į STT pateiktas pastabas ir pasiūlymus.
Pamatykite naujienas pirmi!
Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!