Vandens pasaka „Židinio“ bibliotekoje

Vieną lietingą pavasario rytmetį į „Židinio“ biblioteką susirinkusių Saulėtekio progimnazijos, Vyturio gimnazijos ir Nevėžio pagrindinės mokyklos pradinukų laukė mažytis stebuklas. Čia įgyvendinamo Kultūros tarybos finansuojamo projekto „Keliaujančio knygų portfelio paslaptys“ dėka vaikai galėjo įminti ne tik knygų portfelio, bet ir tapybos ant vandens paslaptis.

Supažindinti su daug kam dar negirdėta technika atvyko Meno terapijos ir socializacijos instituto atstovas Donatas. Šiai piešimo technikai, terapijai, menui, dar vadinamam ebru, marmaruvimu ar tapyba ant vandens, institutas pritaikė lietuvišką pavadinimą-sutrumpinimą – VYTA (veidas yra tavo atspindys).

Metodo dėka sukuriama marmuro rašto imitacija, abstraktūs, tarsi savaime gimstantys, spalvoti kūriniai. Kiekvienas jų unikalus ir išskirtinis: kad ir labai stengiantis, antrą kartą pakartoti veiksmus yra neįmanoma, vaizdas išeina skirtingas, o galutinį rezultatą pamatai tik perkėlus paveikslą ant popieriaus lapo. Pasak Donato, tai ir yra tikrasis VYTA meno stebuklas.

Svečias supažindino vaikus su tokių paveikslų kūrimo procesu. Specialiame inde su specialiu jūros dumbliais sutirštintu vandeniu kuriamas paveikslas. Vandens paviršiuje teptukais paskirstomi dažai, o skirtingo storio pagaliukais, įvairiomis šukomis sukuriamas vaizdas. Galiausiai ant sukurto vaizdo dedamas specialus popierius, prie kurio vandens piešinys tiesiog prilimpa ir lieka autoriaus darbas. „Įvaldžius šią techniką, galima nupiešti ne tik abstrakcija, sūkurius, bet ir jūrą, paukštį ar gėlę” – kalbėjo Donatas.

Pradinukai atidžiai klausėsi, smalsiai stebėjo, kaip piešti ant vandens. Visi nekantravo pradėti, tačiau pirmiausia reikėjo susipažinti su teorija, o tik tuomet pabandyti vandens paviršiuje pažaisti spalvomis ir formomis.

Vaikai buvo itin įsitraukę, susikoncentravę, atsipalaidavę. Jei pirmieji bandymai buvo gan nedrąsūs, tai rezultatas ir spalvų žaismas, pavirtęs į piešinį, sužavėjo net labiausiai nepasitikinčius savo jėgomis, ir jie jau drąsiau ir entuziastingiau ėmėsi dažų.

Po keliolikos minučių jau visi buvo nupiešę po pirmąjį savo VYTA paveikslą ir linksmai dalijosi įspūdžiais. Buvo be galo smagu stebėti susirinkusiųjų veidus, kai, perkeliant piešinį ant popieriaus, jie akimirkai sustingta abejodami, bet po sekundės veidą nušviečia šypsena, nes puikus rezultatas visuomet yra garantuotas, neišeiti tiesiog negali. Rodos nesuvokiama, kaip vos per kelias minutes vaikams, pirmąkart išbandžiusiems piešimą ant vandens, gimė ypač dekoratyvūs, spalvingi raštai, neįtikėtinos formos ir originalios tekstūros. Tikras spalvų šokis vandenyje!

Indrė Lašinytė


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: