Varžybos Abu Dabyje: dingę ugniagesių lagaminai, auksinės sekundės ir šeichų dosnumas

Neseniai iš Jungtinių Arabų Emyratų sostinėje Abu Dabyje vykusių Pasaulio stipriausio ugniagesio varžybų „Challenge 911“ grįžo mūsų šalies atstovai. Dėl nugalėtojų vardo čia kovoję penki stipriausi mūsų šalies ugniagesiai dar kartą įrodė, kad yra vieni stipriausių pasaulyje. Komandinėje estafetėje jie užėmė antrąją vietą, nusileisdami tik slovėnams, o trečiojoje vietoje palikdami lenkus. Dar dvi trečiąsias vietas Lietuvos ugniagesiai iškovojo tandemų varžybose ir užėmė trečiąją vietą komandinėje įskaitoje pagal 3 geriausius rezultatus. Už prizines vietas varžybų organizatoriai Lietuvos atstovams išmokėjo 13 tūkst. JAV dolerių.

Lietuvos garbę Abu Dabyje gynė Vilniaus apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos 6-osios komandos ugniagesys gelbėtojas Laurynas Urbonavičius, šios komandos skyrininkas Mindaugas Valaitis, Šiaulių APGV pamainos vadas Andrius Ašmontas, Kauno APGV ugniagesys gelbėtojas Modestas Mikolaitis ir Klaipėdos APGV ugniagesys gelbėtojas Jurgis Rumiancevas. Rinktinei vadovavo ir varžybose taip pat dalyvavo Vilniaus APGV viršininko pavaduotojas Evaldas Tamašauskas.

Pernai Montgomeryje, Jungtinėse Amerikos Valstijose, vykusiame Pasaulio ugniagesių čempionate Lietuvos komanda užėmė trečiąją vietą. Tandemų varžybose Vilniaus apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos 6-osios komandos ugniagesio gelbėtojo L. Urbonavičiaus ir šios komandos skyrininko M. Valaičio komanda iškovojo antrąją vietą.

Varžybose Abu Dabyje dalyvavo 18 valstybių stipriausi ugniagesiai, apie 140 dalyvių. Į jas atvyko kelios komandos iš JAV, daug kanadiečių, keturios komandos iš Lenkijos, Austrijos, Kroatijos, Čekijos, Prancūzijos, Didžiosios Britanijos, Vokietijos ugniagesiai, daug komandų iš Rytų – Sudanas, Singapūras, Jordanija, Kuveitas ir kitos.

Nors komanda Abu Dabyje iškovojo aukštas vietas, ugniagesys gelbėtojas L. Urbonavičius teigė, kad ji buvo verta pirmosios vietos, tačiau šiek tiek pritrūko sėkmės: „Komandinėje estafetėje šešiuose bėgimuose visą laiką buvome pirmi. Finale dėl pirmosios vietos kovojome su slovėnais, už kuriuos mes esame fiziškai daug pajėgesni, tačiau rungties metu kolegai iškrito estafetės lazdelė, jis pasilenkė pasiimti jos ir to užteko, kad slovėnai mus pralenktų. Apmaudu, nes jiems pralaimėjome tik 0,5 sekundės! Ir tandemų varžybose kartu su Mindaugu galėjome geriau pasirodyti, bet padarėme 2 klaidas ir likome treti. Aš ir savo asmeniniu bėgimu nusivylęs – likau tik septintas. Nuo pirmosios vietos laimėtojo atsilikau 2 sekundes. Kasmet stiprėja visų ugniagesių techninis lygis, vienodėja fizinės galimybės, tad darosi vis sunkiau aplenkti varžovus. Pirmąsias vietas iškovojusių ugniagesių laikai skiriasi tik šimtosiomis sekundėmis. Turi labai daug priešininkus aplenkti, kad nekiltų jokių abejonių.“

Ir vis dėlto, pasak Lauryno, jie varžybose buvo akivaizdūs lyderiai: „Mus pažinojo iš Amerikos čempionato ir kitų varžybų, sveikino, pranašavo mums pergalę. Bet ne visada pavyksta taip kaip nori. Abu Dabyje ir trasa buvo sudėtingesnė, ir varžybose mažiau tvarkos. Nors čia prizai geriausi, bet varžybų įranga ir organizacija daug prastesnė nei Amerikoje. Pavyzdžiui, stovi jau pasirengęs bėgti – išgėręs specialius papildus, apsirengęs ugniagesio gelbėtojo apsauginius drabužius, užsidėjęs kvėpavimo aparatą ir nusiteikęs startui, o čia staiga praneša, kad dabar skelbiama 2 valandų pertrauka… Mat varžybas finansavę Jungtinių Arabų Emyratų šeichai nori pailsėti.“

Abu Dabyje mūsų šalies ugniagesius pasitiko pragariškas karštis. Termometrai rodydavo 30-40 laipsnių karščio. „Bet ir tai buvo galima ištverti. Ir netgi tai, kad po skrydžio buvo dingę mano ir Jurgio lagaminai. Varžybose bėgau ne su savo drabužiais, su per mažais batais… Laimei, ketvirtą dieną, prieš pat komandinę estafetę jie atsirado. Ir vėlgi šiek tiek nuotaiką gadino nesąžiningas teisėjavimas. Vyriausias varžybų teisėjas buvo kanadietis, kuris sugebėdavo nepastebėti kanadiečių klaidų, bet užtat gerai matė kitų šalių dalyvių. Tandemų varžybose pirmąją vietą užėmė Kanados komanda, antrąją – irgi Kanados komanda, trečiąją – lenkai, o mes su Mindaugu likome ketvirti, nors antrojoje vietoje buvusi kanadiečių komanda dėl falstarto turėjo būti diskvalifikuota. Tik mums užprotestavus, mūsų su Mindaugu tandemui buvo skirta trečioji vieta. Tačiau kanadiečiai neiškrito, nes teisėjas staiga įsteigė dvi antrąsias vietas, kuriose liko kanadiečiai ir lenkai…“ – pasakojo L. Urbonavičius.

Pasak M. Valaičio, labai įdomu buvo apsilankyti Jungtiniuose Arabų Emyratuose: „Nematytas kraštas su savo papročiais ir įstatymais, labai atsipalaidavę žmonės, apsirengę tradiciniais musulmonų drabužiais – vyrai baltai, moterys – juodai, parduotuvėse irgi nėra taip brangu kaip tikėjomės. Mes į varžybas atvykome šiek tiek anksčiau, nes turėjome aklimatizuotis, tad galėjome apžiūrėti Abu Dabį. Varžybos buvo rengiamos Parodų centre, kuriame tuo metu vyko Tarptautinė civilinės saugos paroda, kurioje dalyvavo tūkstančiai dalyvių. Mes irgi šiek tiek pasivaikščiojome po parodas, apžiūrėjome techniką.“

M. Valaitis pasakojo, jog šiam čempionatui jie pradėjo ruoštis prieš kelis mėnesius: „Laiko pasirengimui nebuvo daug. Tačiau smagu, kad mūsų forma gera, vis progresuojam. Pirmosios vietos neiškovojome, pasitaikė klaidelių, bet tai yra sportas. Taip gali atsitikti bet kuriai komandai. Varžybose jautėmės psichologiškai stiprūs, tą matė ir kitų šalių ugniagesiai, daugelis mus palaikė. Ir estafetėje prabėgome labai užtikrintai, stabiliai. Pirmąją dieną buvo individualūs startai – bėgome po vieną kartą. Asmeninėje įskaitoje aš užėmiau 10-ąją vietą. Antrąją dieną vyko tandemų varžybos. Mes su Laurynu ir Jurgis su Modestu užėmėme trečiąsias vietas. Trečiąją dieną vyko komandinės estafetės rungtis. Joje iškovojome antrąją vietą.“

Kadangi oras buvo karštas, sportininkams buvo pastatytos palapinės, kuriose jie galėjo pailsėti ir atsigerti. „Čia buvom pasikabinę ir mūsų Trispalvę, – pasakojo Mindaugas. – Varžybas stebėjo patys dalyviai, buvo šeichų ložė, aukšto rango diplomatai, parodos dalyviai.“

Komandai vadovavęs Vilniaus APGV viršininko pavaduotojas E. Tamašauskas pasakojo, jog komanda Abu Dabyje buvo apgyvendinta karininkų viešbutyje. „Jame galėjo gyventi tik tie varžybų dalyviai, kurie dalyvauja asmeninėse rungtyse. Tad teko ir man įveikti šį iššūkį. Jaudulio buvo, kad prabėgčiau visą trasą. Lietuvoje ir Amerikoje dalyvavau šiose varžybose, tačiau neįsijungęs kvėpavimo aparato. Jaudinausi, ar užteks jėgų tokiame karštyje su kvėpavimo aparatu iki galo atlikti užduotį, ar karščio banga manęs neparblokš pusiaukelėje. Tačiau viskas buvo gerai. Trasoje teko bėgti kartu su vokiečiu ir man jį pavyko aplenkti. O trasa Abu Dabyje šiek tiek kitokia nei Lietuvoje ir Amerikoje ir tai turi įtakos laikui,“ – pasakojo E. Tamašauskas.

Jis pasidžiaugė, kad mūsų ugniagesiai labai gerai pasirodė estafetės rungtyje: „Jų rezultatai buvo geriausi, tik finale Andrius užkliuvo, o Mindaugas paslydo, tačiau visi mus sveikino kaip nugalėtojus. Įspūdingas buvo ir varžybų prizinis fondas – 160 tūkst. dolerių. Beje, daugiausia piniginių prizų ir atiteko mūsų komandai.“

Pasak E. Tamašausko, jį nustebino Jungtinių Arabų Emyratų prabanga: „Tai labai turtinga šalis. Žmonės laikosi taisyklių, žino savo teises. Abu Dabyje jautėmės labai saugiai. Nebijojome palikti savo daiktų, nes žinojome, kad niekas neapvogs, neapgaus nei gatvėje, nei taksi, nei dar kur nors. Gaila tik buvo, kad dėl varžybų negalėjome apžiūrėti visos parodos, kurioje demonstruojama naujausia policijos, ugniagesių ir kitų tarnybų įranga ir technika.“

Šių metų birželio mėnesį ugniagesiai dalyvaus Stipriausio ugniagesio varžybose Vilniuje, vėliau toks čempionatas vyks Torunėje, Lenkijoje. Šių metų rudenį Pasaulio stipriausio ugniagesio varžybas vėl rengia Montgomeris, JAV. „Svajojame ir vėl ten sudalyvauti, jeigu leis galimybės. O sportinio azarto, noro ir entuziazmo mums netrūksta,“ – patikino M. Valaitis.

Pasak Vilniaus APGV viršininko pavaduotojo E. Tamašausko, komanda yra susiformavusi, idealiai jaučiantys vienas kitą, siekianti aukščiausių rezultatų. „Jeigu vyrai turėtų daugiau bendrų treniruočių, būtų nenugalimi. Jiems yra sudėtinga kartu treniruotis, nes jie gyvena skirtinguose miestuose,“ – sakė jis.

E. Tamašausko manymu, Stipriausio ugniagesio varžybose turėti dalyvauti visi ugniagesiai gelbėtojai, baigę Ugniagesių gelbėtojų mokyklą: „Čia jie pasitikrintų savo fizines galimybes, įgūdžius ir profesionalumą, nes tik stipriu ir profesionaliu ugniagesiu gali pasitikėti visuomenė. Beje, šiemet, skatindami ugniagesius dalyvauti šiose varžybose, planuojame daugiau jų siųsti į Lenkijos ir Europos čempionatus.“


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: