Pradžia Panevėžio naujienos Aktualijos Vasara palankus metas mokiniams profilaktiškai pasitikrinti sveikatą

Vasara palankus metas mokiniams profilaktiškai pasitikrinti sveikatą

927
0

Pasaulio sveikatos organizacijos veiklos dokumentuose teigiama, kad vaikų ir jaunimo sveikata – svarbiausias šalies turtas. Vaikų ir jaunimo sveikata – vienas svarbiausių prioritetų Europos Sąjungoje ir investicija į rytojaus visuomenę. Lietuvoje patvirtinta Nacionalinė jaunimo politikos 2011-2019 metų plėtros programa, kurioje apibrėžiamas jaunimo sveikatos apsaugos sistemos plėtojimas – jaunimo sveikatos stebėsenos gerinimas, sveikatingumo ir fizinio aktyvumo skatinimas, įvairių priklausomybės formų prevencijos užtikrinimas. Sveikatos priežiūros sektoriaus vaidmuo yra esminis, stiprinant vaikų ir jaunimo sveikatą bei įgyvendinant valstybės vaikų ir jaunimo sveikatos strategiją.

Vadovaujantis tai reglamentuojančiais Lietuvos Respublikos teisės aktais ikimokyklinio ir priešmokyklinio, pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo įstaigas lankantys vaikai turi pateikti pažymas apie savo sveikatos būklę švietimo įstaigose dirbantiems visuomenės sveikatos priežiūros specialistams kiekvienais metais iki rugsėjo 15 d., todėl rekomenduojama mokinių tėveliams (ar kitiems teisėtiems vaikų atstovams) iš anksto pasirūpinti mokinių profilaktiniu sveikatos patikrinimu. Be tėvų sutikimo vaiko sveikata nebus tikrinama, todėl svarbu, kad kartu pas šeimos gydytoją (ir kitus gydytojus) vyktų ir tėvai. Apsilankyti pas savo šeimos gydytoją reikia įprasta tvarka, iš anksto užsiregistruoti ir atvykti nurodytu laiku. Rekomenduojama pas savo šeimos gydytoją atvykti jau pasitikrinus dantų būklę pas odontologą (dantų gydytoją).

Profilaktinio sveikatos patikrinimo metu šeimos gydytojas pamatuoja mokinio ūgį, svorį, patikrina regą, laikyseną, išmatuoja kraujospūdį. Gali būti atliekami kraujo ir šlapimo tyrimai. Jei tyrimai atlikti prieš mažiau nei metus ir nėra jokių pakitimų, kraujo ir šlapimo tyrimų kartoti nereikia. Esant sveikatos nusiskundimams, vaikas gali būti siunčiamas pas gydytojus specialistus. Tėvai turi atkreipti dėmesį, kad šeimos gydytojas privalo įvertinti, kokią fizinio pajėgumo grupę mokinys galės lankyti. Jei nustatyti vaiko sveikatos sutrikimai, šeimos gydytojas turi nurodyti sveikatos rekomendacijas dėl fizinio krūvio, mitybos, regos, alergenų ir kitas.

Lankantis pas odontologą siūlome pasidomėti vaikų nuo 6 iki 14 metų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis paslauga, kurią vykdo asmens sveikatos priežiūros įstaigos. Silantai – tai dantų ėduonies profilaktikai skirtos medžiagos, mechaniškai uždengiančios dantų vageles ir įdubas, kad į jas nepatektų bakterijos bei angliavandeniai. Vaikų krūminių dantų dengimas silantinėmis medžiagomis yra apmokamas Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis ir vaikams ir jų tėvams yra nemokamas.

Panevėžio rajono savivaldybėje šią paslaugą teikia viešosios įstaigos Panevėžio rajono savivaldybės poliklinika ir Krekenavos pirminės sveikatos priežiūros centras.

Panevėžio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro darbuotojai visiems linki šiltos vasaros ir geros sveikatos.

 

 

Vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė

Aida Budrevičiūtė

Komentuoti

Prašome įvesti savo komentarą!
Prašome įrašyti savo vardą!

Komentarų sistema leidžia skaitytojams išsakyti savo nuomonę, pasidalinti įdėjomis, pateikti papildomos informacijos ar pasiginčyti su oponentais. Redakcija pasilieka teisę pašalinti skaitytojų vulgarius, skatinančius smurtą, įžeidžiančius, skatinančius tautinę, rasinę, religinę ar kitokią neapykantą ir grasinančius komentarus.