Vasarą studentai vis aktyviau ieško ne tik poilsio, bet ir darbo galimybių

„Nepaisant intensyvaus ir varginančio studijų laikotarpio, vis daugiau studentų supranta, kad vasaros atostogų metas – tai ne tik poilsio laikas, bet ir papildoma galimybė užsidirbti bei įgyti darbo patirties, patobulinti užsienio kalbos žinias“, – pastebi Kauno technologijos universiteto (KTU) Karjeros centro vadovė Jolanta Kavalė.

KTU Karjeros centro atlikta studentų apklausa rodo, kad dauguma studijuojančių jaunuolių vasarą dirba arba užsiima savanoriška veikla, atlieka praktiką, dalyvauja stažuotėse.

Tik trečdalis apklaustųjų atsakė, kad vasarą jie skiria tik poilsiui. Didžioji dalis studentų per atostogas siekia įgyti bendravimo, komandinio darbo patirties, užmegzti naudingas pažintis, patobulinti užsienio kalbos žinias, profesines kompetencijas.

Tarptautinė patirtis ir garsios įmonės

Studentai vis aktyviau ieško galimybių įgyti patirties tarptautinėje aplinkoje. Apie 20 proc. apklaustųjų teigė, kad vasarą buvo išvykę į užsienį ir ten užsiėmė darbine veikla.

„Manau, kad šis skaičius ir toliau augs, kadangi „Erasmus+“ jaunimo mobilumo programa suteikia vis daugiau galimybių keliauti, studentai įgyja vertingų pažinčių skirtingose valstybėse, išmoksta užsienio kalbų, geba savarankiškai kreiptis į užsienio darbdavius asmeniškai, telefonu ir elektroniniu paštu“, – svarsto J. Kavalė.

Specialistė pastebi, kad daugelio KTU studentų netenkina bet koks darbo ar stažuotės pasiūlymas, ypač tų, kurie orientuojasi ne į greitą uždarbį, bet į ilgalaikės karjeros planus. Jie siekia įsidarbinti pagal savo studijų sritį, ieško tokių stažuotės ir darbo pasiūlymų, kuriose galėtų maksimaliai patobulėti per gana trumpą laiką.

Ambicingi jaunuoliai taip pat labai nori gauti pasiūlymą iš didelės, garsios pasaulyje įmonės ar organizacijos. Tai leidžia išsiskirti iš kitų, suteikia pasitikėjimo savo jėgomis.

Akivaizdu, kad labiausiai išrankūs darbdavių pasiūlymams informacines technologijas studijuojantys studentai. Tokių specialistų darbo rinkoje šiuo metu trūksta, todėl studentai, turintys tam tikrą žinių ir gebėjimų lygį, jau gali rinktis kur ir kada jie norėtų įsidarbinti, drąsiai išsako darbdaviams savo lūkesčius dėl darbo sąlygų.

Norintys užsidirbti keliauja į užsienį

Nemažai studentų būtent vasarą ieško progos užsidirbti, kadangi nereikia derinti darbo ir studijų, yra daug laisvo laiko. Dėl šios priežasties per atostogas jie dažniausiai dirba pilnu etatu. Populiarios stažuočių programos „Work and Travel USA“, kurios leidžia užsidirbti ir pakeliauti, pažinti JAV kultūrą.

Prieš priimdami pasiūlymą studentai pragmatiškai skaičiuoja atlyginimo dydį ir pragyvenimo bei kelionės išlaidas. Jie nėra labai išrankūs darbo pobūdžiui – sutinka dirbti ir nekvalifikuotą darbą. Dažnai kelerius metus iš eilės vyksta pas tą patį darbdavį.

Uždarbis leidžia studentams sumokėti dalį įmokų už studijas, negalvoti apie papildomą darbą studijų metu, arba bent jau turėti kišenpinigių pramogoms ir „nemelžti“ pinigų iš tėvų.

Lietuvos įmonės atsigręžė į studentus

KTU Karjeros centro darbuotojai pastebi, kad mažėjant dirbančiųjų, ypač atokiose vietovėse, Lietuvos įmonės taip pat siūlo vis patrauklesnes darbo sąlygas.

Darbui ūkiuose ir mažuose miesteliuose noriai samdomi iš provincijos kilę studentai, kurie turi patirties dirbant su naujausia žemės ūkio technika, nori dirbti su gamybos įrengimais. Jiems siūlomas nemažas atlyginimas, apmokamos pragyvenimo išlaidos arba suteikiama nakvynės vieta.

Panašūs pasiūlymai gaunami iš kurortiniuose miestuose įsikūrusių viešbučių. Jie taip pat tikisi, kad dalis studentų liks Lietuvoje ir vasarą skirs ne poilsiui, o galimybei padirbėti.

Viešasis sektorius – neaktyvus

„Kaip rodo mūsų studentų apklausa, dominuojantys studentų vasaros darbdaviai yra verslo organizacijos, tik maža studentų dalis vasarą įsidarbina arba atlieka stažuotes viešojo sektoriaus organizacijose.

Manau, kad mūsų šalies viešosios institucijos ir nevyriausybinės organizacijos turėtų aktyviau siūlyti studentams savanorystės, praktikos ir stažuočių galimybes. Tačiau valstybės įstaigose, vasara yra atostogų metas ir neretai jos nėra pasirengę priimti studentų, skirti jiems dėmesio“, – sako J. Kavalė.

Pasak ekspertės, tuo tarpu verslo organizacijos kryptingai ir strategiškai kuria studentų vasaros akademijas, vasaros praktikų programas, kad galėtų pritraukti kuo daugiau talentingų jaunų žmonių, kuriems vėliau galėtų pasiūlyti ir darbo vietas.

Randa laiko poilsiui ir pramogoms

KTU Karjeros centre studentai skatinami laisvalaikį leisti taip, kad būtų pasiektas poilsio ir produktyvios veiklos balansas. Neverta bet kokia kaina siekti, kad kiekviena minutė neštų materialinę ar kitokią naudą – būtinas laikas poilsiui ir pramogoms.

„Žinome, kad studentai net ir semestro metu bei per trumpąsias žiemos ir pavasario atostogas randa laiko trumpoms kelionėms ir poilsiui. Todėl skatiname studentus bent dalį vasaros praleisti ugdant praktinius mokėjimus per stažuočių, praktikos ir darbines veiklas.

Tai puiki proga išmokti bendravimo, organizavimo, punktualumo, darbo komandoje, įgyti naudingos profesinės patirties, užmegzti pažintis, gauti darbdavio rekomendacijų“, – pataria J. Kavalė.

Taip pat svarbu nepamiršti, kad dalį vasaros galima praleisti savanoriaujant – tokia patirtis yra ypač vertinama darbinantis užsienyje arba tarptautinėse įmonėse. Buvimas savanoriu atskleidžia žmogaus mokėjimą dalintis su kitais, ugdo charakterį ir valią, dvasingumą. Taip pat suteikia progą atsiskleisti globos ir pasiaukojimo savybėms. Tai ne visada galima išmokti universiteto auditorijoje.

 


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite:

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *