Vasaros kaitroje – aukšta politinė temperatūra

Biržų pilyje posėdžiaujant savivaldybės tarybai tvankų orą judino politiniai skersvėjai. Oponentai svaidėsi skambiomis frazėmis ir trinksėjo durimis.

Praėjusį ketvirtadienį vyko Biržų rajono savivaldybės tarybos posėdis, į kurį atvyko 20 politikų. Tarybos gretas praretino atostogos, darbai ir asmeninės aplinkybės. Posėdyje nedalyvavo Adolfas Rinkūnas, Stasė Eitavičienė, Kęstutis Armonas, Dominyka Tribienė ir Sigitas Štrėmas. Pirmiausiai vyko Vecumniekų (Latvija) savivaldybės prezentacija. Su kaimynais latviais bendradarbiauti pasirengę biržiečiai politikai buvo linkę varžytis netgi dėl draugystės. Ankstesniame tarybos posėdyje dėl to žaibais svaidęsi politikai šį kartą tvardėsi. Partnerių akivaizdoje biržiečiai tarybos nariai laikėsi oriai. Tačiau vos tik latviai išvyko, pilies salėje prasiveržė tvardytos emocijos. Ko gero, jos lėmė, kad karšta diskusija kilo anaiptol ne dėl strateginio ir visuomeniškai svarbaus klausimo.

Vieni painiojosi, antri įžvelgė nešvarą ir vienašališkumą

Politikų ietys susikryžiavo dėl to, kokia komisija vertins pretendentus į Biržų rajono savivaldybės kontrolieriaus pareigas. Tarybos narė Ramunė Čigienė atkakliai laikėsi nuostatos, kad komisijoje turėtų būti ir tarybos narių. Jos manymu, iš politikų vieno mero nepakanka. Tarybos narė teigė išsiaiškinusi, kad kontrolieriaus darbdavys yra taryba, todėl jos nariams būti komisijoje įstatymas nedraudžia.

Savivaldybės personalo skyriaus vedėja Inga Kučienė aiškino, kad meras teikia sprendimo projektą, kuris svarstomas taryboje. R. Čigienė priminė Švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdį. Jo metu R. Čigienė siūlė į komisiją įtraukti Audrį Šimą ir Aidą Vaitkevičių. Savivaldybės personalo skyriaus vedėja I. Kučienė tuomet teigė, kad kontrolieriaus atrankos komisijoje negali būti politikų.

Įsiplieskusi tarybos posėdyje diskusija, ar tikrai pretendentų atrankos komisijoje negali būti tarybos narių, peraugo į skirtingas pozicijas užimančių politikų žodžių mūšį. Jame vedėja I. Kučienė lyg ir pripažino, kad komisijoje vis tik gali būti tarybos narių.

Tarybos nariai opozicionieriai visas jėgas skyrė kalboms apie, jų įsitikinimu, neteisingai veikiančią rajono valdžią. Siūlymų papildyti komisiją tarybos posėdyje nebuvo nė iš vienos pusės.

R. Čigienė sakė balsuosianti prieš siūlomą projektą, kurį rengiant pažeistas Vietos savivaldos įstatymas. „Gaila, kad meras į komisiją įrašytas nežinia kieno“, – kalbėjo R. Čigienė ir sakė, kad tarybos nariai palikti nuošalyje ir negalėjo spręsti, kas rinks kontrolierių. Anot jos, įstatymai pažeidžiami ne pirmą kartą.

Į demokratijos pasigedusios R. Čigienės žodžius reagavo administracijos direktorius Rimantas Pauža.

Jo manymu, demokratija yra jau vien dėl to, kad šis klausimas yra svarstomas taryboje.

Prieš projektą pasisakęs Audrys Šimas direktoriaus R. Paužos pasisakyme įžvelgė tarybos reglamento pažeidimą. Anot A. Šimo, „per dažnai pažeidinėjami įstatymai“.

Viktoras Rinkevičius sakė savivaldybės Personalo skyriaus vedėjos aiškinime pastebėjęs painiojimąsi. Anot politiko, „nelabai čia švaru ir gražu“.

Aidas Vaitkevičius pranešėjos aiškinime taip pat įžvelgė painiojimąsi. Politiko manymu, sudarant komisiją „pasinaudota vienašališkumu“, todėl „šiuo klausimu reikėtų susilaikyti“.

Dalius Drevinskas manė, kad dėl šio klausimo aiškumo galbūt reikėtų duoti užklausą. Sykiu išsakė nuomonę, kad ne kiekvienas tarybos narys gali būti atrankos į valstybės tarnybą komisijoje. Anot D. Drevinsko, kai kurie tarybos nariai „net aukštojo mokslo nebaigę“.

Opozicija trinktelėjo durimis

Į diskusiją „žibalo“ įpylė mero pasakymas. Reagavęs į opozicionieriaus kaltinimą įstatymų pažeidinėjimu meras pasakė: „Patys pasiūlymų (dėl komisijos – red.) nepateikėt.“ V. Rinkevičius atsakė, kad niekas nesiūlė tų pasiūlymų teikti.

Meras tikino, kad siūlymų buvo.

„Negalima meluoti, niekas nesiūlė“, – atsakė V. Rinkevičius.

Meras V. Valkiūnas teigė, kad jis pats siūlė.

„Tris kartus kviečiau siūlyti. Jei neteikėte, tai viso gero“, – diskusiją baigė meras.

„Tai man išeiti?“ – reagavo V. Rinkevičius.

„Jūsų laisvas mandatas“, – atsakė meras, pasakęs, kad jis negali nurodyti tarybos nariui, kaip elgtis.

„Viso gero“, – tarė iš vietos pakilęs opozicijos lyderis V. Rinkevičius. Jo išėjimą palydėjo salės durų trenksmas. Po neilgos pauzės iš vietų pakilo ir paskui pirmininką išėjo frakcijos nariai A. Šimas ir Viktoras Kurganovas.

Salėje liko 17 tarybos narių. Iš jų 13 balsavo, kad būtų pritarta mero teikiamai savivaldybės kontrolieriaus atrankos komisijai. Joje bus meras V. Valkiūnas, Pasvalio rajono savivaldybės kontrolierė Rima Juodokienė ir Biržų rajono savivaldybės administracijos atstovai – Teisės, Personalo ir Biudžeto skyriaus vedėjos (Birutė Burbulienė, Inga Kučienė ir Dalia Šarkūnienė).

Prieš balsavo R. Čigienė ir Skirmantė Griciūnienė.

Susilaikė Aidas Vaitkevičius, iš viso nebalsavo Arūnas Anskinas.
Alfreda Gudienė

Nuotraukoje: Balsuojant dėl kontrolieriaus atrankos komisijos tarybos nariai „valstiečiai“ (V. Kurganovas, A. Šimas ir V. Rinkevičius) jau buvo apleidę posėdžių salę. R. Čigienė balsavo „prieš“.

siaures_rytai


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: