Aukštaitijos naujienosPasvalys

Verbų – Viešpaties kančios sekmadienis

Velykų šventės prasideda Verbų sekmadienį. Anot kalbininkų, Verbų pavadinimas kilęs nuo žodžio ,, virbas‘‘, nes anksčiau per Verbas Lietuvoje būdavo šventinamas kadagys – virbas. Žinoma, kad Rytų Aukštaitijoje žmonės, per Verbas eidami į bažnyčią, prie kadagio dar prideda ir ką tik pradėjusio sprogti beržo, žilvičio šakelę ( ,, kačiukų‘‘), o kai kas į puokštelę įkomponuoja dar ir pernykščių ąžuolo lapų.

Bažnyčioje Verbų sekmadienį minimas Kristaus įžengimas į Jeruzalę, aprašytas visose Evangelijose. Gražios šios  dienos apeigos įvesdina į liturginių metų šerdį – Velykų slėpinio šventimą. Du įvykiai, taigi ir du šventimai, einantys vienas po kito, šio sekmadienio liturgija suteikia ypatingo pakilumo. Pirmiausia Bažnyčia mini iškilmingą Jėzaus kaip Karaliaus ir Mesijo įžengimą į Jeruzalę. Ši labai sena apeiga, kuria nuo IV a. aprašymuose džiaugdavosi Šventosios Žemės piligrimai, vykdavo taip: ant Alyvų kalno, priešais Jeruzalę, diakonas giedodavo įvykį primenančią Evangeliją. Paskui vyskupas sėsdavo ant asilaičio ir jodavo į šventąjį mestą. Grupė krikščionių pasitikdavo jį su palmių ir žalumynų šakelėmis. Įžengimą į miestą lydėdavo giesmė ,, Osana Dovydo sūnau!.‘‘ Baigus džiaugsmingąją ir šventiškąją procesijos  dalį , dalyviai renkasi švęsti Mišių. Karaliaus ir Mesijo triumfas buvo skausmingosios savaitės pradžia. Nuo dabar Viešpaties kančia vyrauja visuose Bažnyčios mąstymuose ir visoje liturgijoje. Kontempliatyvus Bažnyčios žvilgsnis yra nukreiptas į Kančios dramos raidą iki mirties ir Jėzaus guldymo į kapą šios savaitės pabaigoje.

Romėnai  ir daugelis tautų šią dieną vadina Palmių sekmadieniu.

Verbos šventinti pradėtos popiežiaus Gelazijaus I laikais. VIII a. pašventintos verbos  prie altoriaus buvo dalijamos žmonėms.

Verbų sekmadieniu ( t.y. balandžio 14 d.) įžengėme į Kristaus kančios, kuri yra brangiausias žmonijos turtas, savaitę. Laukiant  Kristaus Prisikėlimo – Šv. Velykų šventės – te nelieka visų mūsų gyvenimuose jokios tuščios, nevaisingos kančios, nevedančios į prisikėlimo ir amžino gyvenimo džiaugsmą.

 

2019 m. balandžio 16 d.                                               Vlada Čirvinskienė, Pasvalys

Siūlome perskaityti

Panevėžio naujienos

Aukštaitijos naujienos

Komentarai

Lietuvos naujienos

Kultūros naujienos

Laisvalaikis

AINA TV

Istorijos puslapiai

Bendruomenės naujienos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Back to top button