Vokietijos festivalyje „goEast“ – filmai ir Baltijos šalių kinui skirtas simpoziumas

Balandį Vysbadeno miestas Vokietijoje tampa susitikimų ir diskusijų vieta bei kino sklaidos platforma Centrinės ir Rytų Europos kinui bei jo kūrėjams. Šiandien prasidedantis 18-asis festivalis „goEast“ atsigręžia į Baltijos šalis – festivalio metu vykstantis simpoziumas „Hibridinės tapatybės – Baltijos šalių kinas“ paskirtas Lietuvos, Latvijos ir Estijos kinui, jo tradicijai, nacionalinio ir kultūrinio identiteto paieškoms, o festivalio filmų programos pasipildė svarbiausiais pastarųjų metų kūriniais. Projektas tęsia plačią trišalę kino pristatymo Europoje programą, skirtą 100-osioms Baltijos šalių valstybingumo atkūrimo metinėms paminėti.

„goEast“ kino programose ir simpoziume kruopščiai atrinktais Centrinės ir Rytų Europos filmais pristatoma regiono kino įvairovė: nuo dabartinių kūrėjų iki istorinių ištakų, nuo eksperimentinio iki autorinio ir populiariojo kino, siekiama naujų erdvių diskusijoms apie filmų estetiką, kino kūrimo sociopolitinius ir teorinius aspektus. Festivalis siekia tapti dialogo tarp Rytų ir Vakarų forumu, atviru kūrybinei dalyvių sąveikai, rengdamas diskusijas, seminarus, paskaitas, bendradarbiaudamas su kitomis kultūros ir visuomeninėmis institucijomis bei siūlydamas įvairias tinkląveikos, patirties mainų, profesinio tobulėjimo galimybes jaunosios kartos kūrėjams organizuojamose programose ir projektuose.

„Lietuvių ir mūsų kaimynų kino kūrėjų matomumas ir žinomumas pastaraisiais metais ženkliai išaugo, naujausi filmai pradeda savo gyvenimą svarbiausiuose Europos kino festivaliuose. Tačiau svarbu industriją pristatyti ne tik naujausiais filmais, daug dėmesio skiriame kino paveldui, siekiame vystyti dialogą, per diskusijas atsigręžiant į tradiciją, amžininkus, tyrinėti kino identitetą drauge su kino ekspertais, apžvelgti tai, kas nuveikta, kas mus išskiria, kuo tapome šiandien. Apie išsamų prisistatymą tokio tipo renginyje galvojome jau ilgai – taigi tai svarbus įvykis, kurį ilgo darbo dėka lydi stipri programa, kurią sudaro ekspertai, meistrai, svarbūs darbai. Tai svarbus trijų šalių partnerystės rezultatas“, – sako projekto vadovė, Lietuvos kino centro Filmų sklaidos, informacijos ir paveldo skyriaus vedėja Dovilė Butnoriūtė.

Bendradarbiaujant Lietuvos, Latvijos ir Estijos kino institucijoms renginio metu vykstantis kino simpoziumas „Hibridinės tapatybės – Baltijos šalių kinas“ per paskaitas ir diskusijas nagrinės tapatybės paieškas 1918–1990 m. laikotarpiu; lietuviško kino gamybą pereinamuoju 9-ojo dešimtmečio laikotarpiu pristatys kino istorikė dr. Lina Kaminskaitė-Jančorienė, savo įžvalgomis apie Baltijos šalių kiną simpoziumo metu pasidalins lietuvių dokumentinio kino kūrėjas Audrius Stonys, latvių režisierė Laila Pakalniņa, Latvijos nacionalinio kino centro direktorė, kino kritikė dr. Dita Rietuma, latvių kino kritikė Elīna Reitere ir kiti.

Dieną vykstančias diskusijas papildys nagrinėjamo laikmečio filmų programa, kurioje pristatomi Lietuvos kino klasikų ir meistrų Vytauto Žalakevičiaus, Almanto Grikevičiaus ir Algirdo Dausos, Raimundo Banionio, Arūno Žebriūno, Roberto Verbos, Valdo Navasaičio, Henriko Šablevičiaus, Sauliaus Beržinio, Audriaus Stonio filmai.

Oficialioje plačiajai auditorijai skirtoje Centrinės ir Rytų Europos kino festivalio „goEast“ programoje bus pristatomi ir naujausi šalies kino kūrėjų darbai. Konkursinėje programoje tarp 16 vaidybinių ir dokumentinių filmų varžysis režisieriaus Mindaugo Survilos naujausias dokumentinis filmas „Sengirė“ ir Eglės Vertelytės režisuota tragikomedija „Stebuklas“. Filmo režisierė Eglė Vertelytė ir prodiuseris Lukas Trimonis taip pat pakviesti pristatyti šio filmo atvejo analizę jauniems kino kūrėjams skirtoje edukacinėje, patirties mainų ir profesinio tobulėjimo galimybes teikiančioje programoje „East-West Talent Lab“. Nekonkursinėse programose taip pat bus parodytas rumunų, moldavų ir lietuvių bendros gamybos filmas „Kartą Rytų Europoje“ (rež. Igor Cobileanski) ir Giedriaus Tamulaičio virtualios realybės (VR) trumpametražis filmas „Shil“.

Festivalis „goEast“ ir vykstantis simpoziumas nuo 2001 m. siekia pristatyti Centrinės ir Rytų Europos kino įvairovę ir turtingumą pačioje „Vakarų širdyje“ bei stiprinti visuomenės suvokimą apie šio regiono kinematografijos reikšmingumą tarptautiniame kino pasaulyje. Kiekvienais metais į festivalį, kuriame pristatoma per šimtas vaidybinių, dokumentinių ir trumpametražių filmų, suvažiuoja iki 400 kino industrijos profesionalų, jį aplanko 11 000 žiūrovų.

Vysbadeno festivalyje lietuviški filmai rodyti ne kartą. 2005 m. vyko filmų „Neregių žemė“ (rež. A. Stonys), „Koridorius“ (rež. Š. Bartas), „Iliuzijos“ (rež. Diana ir Kornelijus Matuzevičiai), „Nuomos sutartis“ (rež. Kristijonas Vildžiūnas) peržiūros, Audriaus Stonio filmas „Tas, kurio nėra“ dalyvavo konkursinėje programoje. 2006 m. festivalis „goEast“ rodė Šarūno Barto filmų retrospektyvą, 2010 m. kino mokyklų programoje dalyvavo vaidybinis filmas „Balkonas“ (rež. G. Beinoriūtė). 2013 m. į festivalio konkursinę programą įtrauktas režisierės Linos Lužytės ilgametražis dokumentinis filmas „Igruški“, 2015 m. čia buvo parodytas Manto Kvedaravičiaus dokumentinis darbas „Barzakh“.
2017 m. „goEast“ konkursinėje programoje dalyvavo ir specialiu žiuri paminėjimu įvertintas latvių ir lietuvių bendros gamybos filmas „Pelenų sanatorija“ (rež. Davis Simanis).

_________

Simpoziumo paskaitų programa

Balandžio 20 d., penktadienis

10.30 val. Įžanginis žodis

Kalbės simpoziumo kuratorė Barbara Wurm.

11 val. Paskaita
„Istorinė melodrama – tapatybės ir mitologijos Latvijos kine prieškariniu laikotarpiu“
Prof. dr. Inga Pērkone

12 val. Paskaita
„Antrieji pabudimai. Apie nacionalinių kino studijų kūrimąsi Baltijos šalyse sovietmečiu“

Olaf Möller, Barbara Wurm

14 val. Panelinė diskusija
„Pärn, Nukufilm ir Co – maža Estija, puiki animacija“

Priit Pärn, Mait Laas  Andres Mänd


Balandžio 21 d., šeštadienis

10 val. Paskaita
„Estijos 7-asis dešimtmetis ir Sovietų Sąjungos „atšilimo“ pabaiga“

Lauri Kärk
11 val. Paskaita
„Apie poetinę dokumentiką ir kultūrinį identitetą: Rygos kino mokykla“

Zane Balčus, Ābrams Kleckins

13.15 val. Paskaita
„Nacionaliniai ir tarptautiniai bruožai sovietiniame ir posovietiniame Estijos kine“

Prof. dr. Eva Näripea

14 val. Panelinė diskusija
„Lėti perėjimai – nepagaunama ramybė. Apie Baltijos šalių kiną“

Elīna Reitere, Audrius Stonys, Laila Pakalniņa


Balandžio 22 d., sekmadienis

10.30 val. Paskaita
„Ilgasis 9-asis dešimtmetis: lietuviškų filmų gamyba pereinamuoju laikotarpiu“
Dr. Lina Kaminskaitė-Jančorienė

11.30 val. Paskaita
„Ieškant tapatybės arba: laimėtojai ir pralaimėtojai šiuolaikiniame Latvijos kine“

Dr. Dita Rietuma

14 val. Baigiamoji diskusija

Lietuviškų filmų programa

Konkursinė programa (festivalis)


„Sengirė“, rež. Mindaugas Survila, 2017 m.

„Stebuklas“, rež. Eglė Vertelytė, 2017 m.

Klasikiniai vaidybiniai filmai (simpoziumas)

„Niekas nenorėjo mirti“, rež. Vytautas Žalakevičius, 1966 m.

„Jausmai“, rež. Almantas Grikevičius, Algirdas Dausa, 1968 m.

„Velnio nuotaka“, rež. Arūnas Žebriūnas, 1974 m.
„Vaikai iš „Amerikos“ viešbučio“, rež. Raimundas Banionis, 1990 m.

 Trumpametražiai dokumentiniai filmai (simpoziumas)

 „Senis ir žemė“, rež. Robertas Verba, 1965 m.

„Kelionė ūkų lankomis“, rež. Henrikas Šablevičius, 1973 m.

„Vėliava iš plytų“, rež. Saulius Beržinis, 1988 m.

„Rudens sniegas“, rež. Valdas Navasaitis, 1992 m.

„Antigravitacija“, rež. Audrius Stonys, 1995 m.

„Bioskop“ programa (festivalis)

„Kartą Rytų Europoje“, rež. Igor Cobileanski, 2016 m.

 „Open Frame Award“ programa (festivalis)

„Shil“, rež. Giedrius Tamulaitis, 2018 m.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: