Vyskupo Kazimiero Paltaroko gyvenimo pradžia

Juozapo ir Uršulės šeimoje Kaziukas gimė 1875 metų spalio 22 d.  Gailionių kaime, Linkuvos parapijoe, Šiaulių apskrityje. Kaimas stovi tarsi ,,ant dviejų pasaulių ribos”. Tuo atskiru pasauliu yra dviejų apskričių – Šiaulių ir Biržų, dviejų valsčių- Linkuvos ir Joniškėlio- riba. Gailioniečiai buvo karališki žmonės. Jie buvo ,,valnesni”- baudžavos jungo nevilkdavo. Jie gyveno gana turtingai, apylinkėje buvo žinomi dėl gražių savo arklių (žirgų). Gailioniai priklausė dviem parapijoms: Linkuvos ir Joniškėlio. Taigi jau turime tris pasaulius. Bet pats seniausias yra ketvirtas pasaulis – dviejų tarmių riba, kurios vienoje pusėj žmonės kalba ,,amsėdami”, o kitoj ,,omsėdami”. Dviejų tarmių riba yra Platupys- mažas upeliokas, Mūšos intakas. Linkuviečiai kalba : samtis, pantis, antis, o joniškiečiai – somtis, pontis, ontis.

Maždaug kaimo viduryje stovėjo Kaziuko gimtoji sodyba. Ji buvo įsikūrusi pačioje poetiškiausioje vietoje – Platupio ir Šakaitės santakoje. Sodyba lyg vienkiemis, apžėlusi medžiais, paskendusi sode. Čia Kaziukas bėginėjo dar nė dešimties metų neturėdamas. Platupis ir Šakaitė jam atrodė esančios didelės upės, kai pavasarį tie upokšniai išsiliedavo, tai jie atrodė kaip jūros marios… O kiek vaikiško džiaugsmo būdavo žiemos metu, kai Kaziukas galėdavo santakoje pačiūžinėti.

… Kai Gailionių ūkininko Kazimiero Margio ūkyje šeimininkavęs patėvis buvo miręs, tai K.Margio ūkin atėjo užkuriomis nuo Švobiškio darbštus ūkininkas Juozas Paltarokas ir susituokė su vienturte Margio dukrele Uršule. Jų naujoje šeimoje ir gimė trečias įpėdinis Kaziukas. Pirmoji gimė duktė Ona, antrasis sūnus Juozas, jauniausias sūnus Jurgis. Tėvas buvo tvirto ir griežto būdo, rimtas, motinėlė labai šneki, nuoširdi ir vaišinga. ,,Abu tėvai buvo labai maldingi. Mėgdavo sekmadieniais arkliu Širmiu važiuoti į bažnyčią. Tėvukas buvo šviesus žmogus. Kaimiečiai juo labai  pasitikėdavo, net savo teisėju buvo išrinkę – jei kur nors nesutarimas, vis klausdavo patarimo. Jų namas buvo dviejų galų: gryčia su kambariu, kamara ir prieangiu, kitame – seklyčia ir du kambariai. Tėvas visada atėjęs iš ryto pasisveikindavo ,,Garbė Jėzui Kristui”(Valerija Paltarokaitė).

 Iš tėvų gražias dvasios savybes paveldėjo ir Kaziukas: jo rimtumas, nuoširdumas ir vaišingumas sužavi kiekvieną, kuriam teko su juo susitikti, su juo bendrauti. Tiesiakalbis tėvas ir savo sūnui Kazimierui perteikė savybę būti ,,tiesaus žodžio žmogumi”( vysk. M. Reinys).

Parengė istorikas, publicistas  Juozas Brazauskas


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Sponsored video


Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: