XII-asis tarptautinis filmų festivalis „Europos kinas ir dieną, ir naktį“ – tikro europinio kino dozė visiems metams

Kovo 29 d. Panevėžio kinomanai surengė eitynes nuo Kino centro „Garsas“ iki Panevėžio miesto savivaldybės, reikalaudami moralaus ir tikro europinio kino. Tokio, kuris skatintų mąstyti ir analizuoti, nepaliktų abejingų, suburtų žmones nuoširdžiam pokalbiui. Ši intelektualaus kino reikalaujanti akcija sutelkė gausų būrį panevėžiečių, neabejingų ne tik geram kinui, bet ir didžiausiam mieste kino renginiui – tarptautiniam filmų festivaliui ‚Europos kinas ir dieną, ir naktį“.

Šiais metais jau dvyliktą kartą rengiamas festivalis balandžio 8 – 14 dienomis pakvies žiūrovus į tikrą intelektualaus kino šventę. 7 dienos, dvi kino salės, trys programos, 31 filmas iš 14-kos skirtingų Europos valstybių ir virš 100 valandų tikro europinio kino – tokiais skaičiais šiais metais gali pasigirti festivalis „Europos kinas ir dieną, ir naktį“

Nepamirštama kino šventė žiūrovus pakvies jau balandžio 8 d. Vaikų ir jaunimo programos „Pažadinti žvilgsniai“ atidarymas 12 val. Kino centro „Garsas“ Didžiojoje salėje. Programos atidarymo metu žiūrovai išvys jaunųjų kino kūrėjų scenarijaus konkurso „Aš. O šalia manęs… Kitoks?“ laureatų apdovanojimą bei geriausio scenarijaus ekranizaciją didžiajame ekrane. „Pažadintų žvilgsnių“ programos atidaryme – jaudinanti belgų režisieriaus Guillaume Senez kurta istorija apie penkiolikmečių kelią tėvystės link filmo „Išsaugotas“ premjeroje. Visus pasitiks raudonas kilimas, fotosesija ir dar daug staigmenų.

Iškilmingoje vakarinėje festivalio atidarymo ceremonijoje 19 val. žiūrovų laukia užsienio šalių ambasadų atstovai, kino filmų režisieriai, aktoriai ir garbūs svečiai. Dvejose kino salėse bus rodomi 6 filmai. Šiais metais į festivalį atvyksta pasaulinę šlovę pelnęs Lenkijos kino ir teatro grandas režisierius Krzysztof Zanussi, Liuneno kino festivalio direktorius Michael Wiedemann su kolega Martin Schneider, kino ir televizijos režisierius Tadeušas Bistramas, vokiečių filmo „Herbertas“ (rež. Thomas Stuber) aktorė Lina Wendel. Atidaryme taip pat dalyvaus ir gerai lietuviams pažįstami veidai – Lietuvos kino ir teatro legenda aktorius Juozas Budraitis, atlikęs vieną pagrindinių vaidmenų baltarusių filme „Baltosios rasos. Sugrįžimas“ (rež. Aleksandra Butor), jaunosios kartos lietuvių režisierė Akvilė Gelažiūtė, kuri festivalyje pristatys savo filmą „Deminas: dvi tvirtovės“, aktorius Vidas Petkevičius ir kt. Rengiama išskirtinė naktinė kino programa, kurios metu pripažintiems filmams akomponuos kokybiška muzika bei viliojantis kavos aromatas.

Festivalio pagrindinę programą „Kinas, keičiantis mus“ šiais metais sudaro 16 skirtingų filmų, nagrinėjančių aktualias socialines, politines, religines ir egzistencines problemas. Išskirtinį dėmesį šiais metais kinomanai turėtų atkreipti į vieno iš žinomiausių Europos kino kūrėjų laikomo Lenkijos kino ir teatro režisieriaus Krzysztof Zanussi filmų retrospektyvą. Žiūrovai turės galimybę pamatyti tris režisieriaus filmus iš skirtingų kūrimo laikotarpių: ankstyvojo – filmą „Pastovus veiksnys“, kurio peržiūra ir susitikimas su pačiu režisieriumi vyks balandžio 9 d. 14 val. (lojalumo programos „Ištikimieji“ kortelių turėtojams, taip pat atėjusiems su gėlėmis Kino centras „Garsas“ šį seansą dovanoja nemokamai), 2000 m. pastatytą filmą filosofiniu ir susimąstyti verčiančiu pavadinimu „Gyvenimas – mirtina liga, plintanti lytiniu keliu“ bei naujausią kino grando darbą – „Svetimkūnis“, kurį bus galima pamatyti atidarymo metu. Pagrindinėje programoje pristatomi filmai, kurie skatina kritiškai apmąstyti mus supančius veiksnius bei jausmus.

Festivalio programa šiais metais trauks ir lietuvių aktoriais, kurie atliko puikius vaidmenis užsienio kūrėjų filmuose: ispanų režisierės Daniela Féjerman filme „Laukimas“, kuris pastatytas remiantis tikra pačios režisierės išgyventa istorija ir filmuotas mūsų šalyje, išvysite Larisą Kalpokaitę, Vytautą Kaniušonį, Valerijų Jevsejevą, Šarūną Puidoką, jaunos baltarusių režisierės Aleksandros Butor filme „Baltosios rasos, Sugrįžimas“ suvaidino dar viena Lietuvos kino ir teatro legenda Juozas Budraitis. Ši komedija atidarys komedijų programą „Mirti negalima juoktis“.

Programa „Mirti negalima juoktis“ yra skirta gero humoro mėgėjams. Šiais metais kruopščiai atrinktos septynios komedijos ne tik prajuokins, bet mokys į gyvenimą ir mus ištinkančias tragedijas žiūrėti šiek tiek paprasčiau, neretai pasitelkiant šypsenas ir juoką. Prancūzų režisieriaus V. Mariette naujausias filmas „Liūdesio klubas“ žavės senais Poršė automobiliais, paslėptais lobiais ir netikromis seserimis, nyderlandų filmas „Sofi“ (rež. A. Beumer) skatins žiūrovą sustoti ir paklausti – „Ar čia viskas, ką gyvenimas gali duoti man?“, norvegų režisieriaus O. Giaever filmas „Prieš gamtą“ su pagrindiniu herojumi Martinu pakvies išbėgti į kalnus ir pamąstyti, kas yra normalus gyvenimas ir kaip turėtų būti toks gyvenamas, o karštas ispanų filmas „Užsimerkus gyventi paprasčiau“ (rež. D. Trueba) įtrauks į siautulingą septintojo dešimtmečio vakarėlį…

Ypatingas dėmesys festivalio metu bus skiriamas vaikų ir jaunimo programai „Pažadinti žvilgsniai“. Šioje programoje šiais metais puikuojasi aštuoni filmai. Pačius mažiausius džiugins švelni ir juokinga animacija, simbolių pagalba perteikianti vaikams tokias vertybes kaip solidarumas ir pagarba aplinkai ispano režisieriaus A. Colls filme „Skudurinukų nuotykiai vaivorykštės girioje“. Vyresniuosius užsibūti kino salėse trauks ypatingais nuotykiais pasižymintys filmai: „Rikas, Oskaras ir gilumų šešėliai“ (rež. N. L. Vollmar) ir „Svečias iš praeities“ (rež. A. Anisimov), apie pirmosios dar vaikiškos meilės ypatumus pasakojantis norvegų filmas „Ta tikroji meilė“ (rež. A. Sewitsky), švedų filmas „Mano sesutė“ (rež. S. Lenken) apie sesutes, kurių vienai didžiausias iššūkis, kaip išmokti bučiuotis, tuo tarpu kitą kamuoja daug rimtesnės problemos – valgymo sutrikimai, o kaip susitaikyti su skaudžia netektimi atskleis ir patars Nyderlandų režisieriaus F. Weisz darbas „Finas“.

Kino centras „Garsas“ festivalio metu vaikų ir jaunimo programoje „Pažadinti žvilgsniai“ pristatys ir dvi naujausias savo platinamų filmų premjeras: viename prestižiškiausių pasaulyje kino renginių – Kanų kino festivalyje pristatytą belgų režisieriaus Guillaume Senez filmą „Išsaugotas“ bei tik ką iš šiais metais vykusio vieno didžiausių Europoje filmų festivalio Berlyne „Berlinale‘16“ parsivežtą paaugliams skirtą filmą „Kitos merginos“ (rež. E. Illi).

Sukrečianti drama „Išsaugotas“ apie dviejų paauglių meilės istoriją parodo, jog jaunimo moralės jausmas itin sunkioje situacijoje kartais išlieka didesnis negu suaugusių. Filmas išliaupsintas kritikų ir pelnęs apdovanojimų ne viename Europos kino festivalyje.

Suomių režisieriaus Esa Illi filme „Kitos merginos“ keturios geriausios draugės Jessica, Jenny, Taru ir Aino kuria video dienoraštį, o papasakoti tikrai yra ką… Keturi skirtingi likimai, keturios aktualios jaunų žmonių problemos susipina į draugystės kupiną istoriją, kurioje žiūrovas kartu išgyvens liūdesį ir džiaugsmą, išdavystės skausmą ir jaunatvišką optimizmą.

Filmo premjera įvyks balandžio 10 d. 15 val. kino centro „Garsas“ Didžiojoje salėje. Šios nepaprastos istorijos pristatyti ir pabendrauti su žiūrovais atvyksta suomių režisierius Esa Illi, taip pat šiame filme vaidinę lietuvių aktoriai: Sigutis Jačėnas bei Arnas Danusas. Kino centras „Garsas“ lojalumo programos „Ištikimieji“ kortelių turėtojams, taip pat atėjusiems su gėlėmis šį seansą dovanoja nemokamai.

Mėgautis intelektualiu kinu panevėžiečiai ir miesto svečiai galės visą savaitę balandžio 8–14 dienomis XII-ame tarptautiniame filmų festivalyje „Europos kinas ir dieną, ir naktį“, o po filmų kino centras „Garsas“ kvies neskubėti namo, bendrauti, diskutuoti ir vertinti matytus naujausius Europos kino kūrėjų darbus, pelniusius pripažinimą įvairiuose festivaliuose bei kritikų įvertinimą.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: